Iğdır Gazetesi NÜFUS`UN YÜKSELİŞİ MİLLİ SERVETTİR - Iğdır Gazetesi - ığdır haberleri

TIBBİ SARF MALZEME SATIN ALINACAKTIR TIBBİ SARF MALZEME SATIN ALINACAKTIR İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIK BAKANLIĞI BAK...           • Tuz Mağaraları Sağlık Turizmine Kazandırılıyor Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’nın öncül&uu...           • Rektör Alma 3. Tarım Ve Orman Şurası Değerlendirme Toplantısına Katıldı Rektör Alma Ekim 2019’ da yapılması planlanan 3. Tarım ve Orman Şurası değerlendirme to...           • "Gençlik bir kere yaşanır" dedi bisikletle yollara düştü Iğdır'dan yola çıkan üniversite öğrencisi Onurhan Çallar, hem gençl...           • Susuz kalan kaplumbağaya yardım eli HAVA sıcaklığının 40 dereceye ulaştığı Iğdır'da belediye bahçesinde, günlerdir susuz k...           • Mor renklerle süslenen Aras Dağları göz kamaştırıyor Doğu Anadolu Bölgesi'nin önemli sıradağlarından Aras Dağları, mor dağ karanfilleriyle s&...           • Leyleklerin sıcak diyarlara göçü başladı Her yıl bahardan yaz sonuna kadar Kars'ta konaklayan leylekler, kış mevsimini daha sıcak bölg...           • "Gökkuşağı Tepeleri" yabancı turistlerden ilgi görüyor Iğdır'da bulunan ve eşine ender rastlanır doğal güzellikler arasında yer alan "Gökkuşağı...           • Iğdır'da "koca engerek" bir kişiyi ısırdı Iğdır'da, nesli tükenme tehlikesinde olan "koca engerek"in ısırdığı kişi hastaneye kaldırıldı...           • Iğdır'da bal hasadı başladı Iğdır'da, Aras Dağları'nın eteklerinde ilkbahar mevsiminden beri üretimi sürdür&uum...           
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
Son Videolar

Ermeni Soykırımı Yalanı ve Iğd
7324 İzlenme, 32 Yorum

Oba Köyünde Ermenilerin yaptığ
7519 İzlenme, 31 Yorum

Ermenilerin Iğdır'da yaptığı k
7180 İzlenme, 31 Yorum

Türk Askerinin 1940 yılında Ağ
7906 İzlenme, 33 Yorum
Haber Arşiv
     
Iğdır Siteleri

NÜFUS`UN YÜKSELİŞİ MİLLİ SERVETTİR

NÜFUS`UN YÜKSELİŞİ MİLLİ SERVETTİR

On milyonuncu vatandaşımız Mihriban Hasanovanın gedemleri şanslı olacak İnşallah!

Azerbaycan nüfusunun sayı on milyona ulaştı. Tabi ki, her ülkede olduğu gibi Azerbaycan halkı da ülkedeki nüfus yükselişini milli servet olarak değerlendirmektedir. Özellikle belirtmek gerek ki, Azerbaycan`da bu süreç doğal gelişim izindedir. Doğum hallerinin önünü kesmek ve ya artırmak için idari ve diğer yöntemlerle etki yoktur.

Bu bağlamda, 2019 yılının Nisan ayının 6-da geçmiş Ağdere ilçesinin sakinleri, şuan Ağdam ilçesinin Baş Güneypeye köyünde kayıtlı olan mecburi mülteci OCAKOVA Nigar Çerkez kızı ile HASANOV Rauf Yunus oğlunun ailesinde Azerbaycan`ın on milyonuncu sakini dünyaya gelmiştir. Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın İlham ALİYEV ve birinci hanım Mihriban ALİYEV`a bu münasebetle Azerbaycan halkını ve doğulmuş bebeğin ebeveynlerini tebrik ettiler.

Nisan ayının 9`daysa Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham ALİYEV ve birinci hanım Mihriban ALİYEVA Cumhuriyet Perinatal Merkezinde Azerbaycan’ın on milyonuncu sakini Mihriban Hasanova`nın ebeveyinleri ile görüşmüşler. Tek kelime ile yorumlasak, bu görüş Azerbaycan devletinin aileye ve kendi vatandaşına olan doğma ilginin, aynı zamanda iktidarla halkın birlikteliğinin, vatandaşların vatanseverlik hislerinin en önemli örneğidir.

On milyonuncu vatandaşımızın doğulması başlı-başına bir sıra önemli noktayı içermektedir. Ilk olarak not etmek gereklidir ki, on milyonuncu vatandaşımız tamda da Dağlık Karabağ asıllı ailede dünyaya gelmiştir. Ikincisi her bir Azerbaycanlı tarafından sevinçle kabul edilen bu doğum Azerbaycan Halk Cumhuriyeti`nin yaranmasının 100. Yıldönümünden sadece bir yıl, 2016 yılında gerçekleşen reşadetli Nisan Zaferi`nin yıldönümünden sadece iki gün sonra gerçekleşmiştir. Tüm bunların yanısıra bu hadisenin halkımız tarafından büyük sevinçle kabul edilmesinin en önemli nedeni nüfusumuzdaki genel ruh yüksekliğidir. On milyonuncu vatandaşımız Mihriban HASANOVA`nın gedimleri şanslı olacak inşallah!

Bilgi vermek amacıyla not etmek gerek ki, 1918 yılında Azerbaycan Halk Cumhuriyeti ilan edildiğinde ülke nüfusunun genel sayı 3.3 milyon kişi civarında olmuştur. Cumhuriyet hükümeti devrildikten sonra Azerbaycan torpaklarının büyük bir bölümü Ermenistan devletinin hayrı için gasp edilmiştir. Fakat son yüz yıldaki işgal gerçeklerine, sınır dışı ve baskınlara rağmen Azerbaycan halkı kendi genefonunu koruya bilmiştir.

Mevzuyla doğrudan bağlantılı olduğu için bildirmeliğim ki, şuan bir sıra gelişmiş ülkelerde ahalinin doğal artışı konusunda duraklama yaşanmaktadır. Sebep ise insanların, daha doğu ifade etsem ebeveynlerin birey büyüterek kendi rahatlıklarını bozmak istememeleri ile doğrudan bağlantılıdır. Uzmanlar iddia ediyorlar ki, nüfusun doğal artışı modern zamanda ülkeler ve halkları için büyük önem taşımaktadır. Nüfusun dinak yükselişi insanlarda aile yönümlülüğün, evlat sevgisinin, toprağa ve vatana bağlılığın göstegesidir. Tamda burda yazıyı noktalaya biliriz. Evet ister Azerbaycan`da, isterse de Türkiye`de nüfusun doğal artışı dinamik yükseliştedir. Bu nesillerin yeni ve sağlam neslin esası, Devletlerimizin gücü demektir.

Dr. Sabir ŞAHTAHTI

AZERTAC` Türkiye Bürosu Başkanı

Haber tarihi: 10 / 04 / 2019
Haber Okunma: 142
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Ramazan Bayramı Kutlaması
Sonraki: BİNA İŞLERİ YAPTIRILACAKTIR
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdırın Sesi