Iğdır Gazetesi Nahçıvan’da 2019 Uluslararası Satranç Festivali Başladı - Iğdır Gazetesi - ığdır haberleri

TIBBİ SARF MALZEME SATIN ALINACAKTIR TIBBİ SARF MALZEME SATIN ALINACAKTIR İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIK BAKANLIĞI BAK...           • Tuz Mağaraları Sağlık Turizmine Kazandırılıyor Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’nın öncül&uu...           • Rektör Alma 3. Tarım Ve Orman Şurası Değerlendirme Toplantısına Katıldı Rektör Alma Ekim 2019’ da yapılması planlanan 3. Tarım ve Orman Şurası değerlendirme to...           • "Gençlik bir kere yaşanır" dedi bisikletle yollara düştü Iğdır'dan yola çıkan üniversite öğrencisi Onurhan Çallar, hem gençl...           • Susuz kalan kaplumbağaya yardım eli HAVA sıcaklığının 40 dereceye ulaştığı Iğdır'da belediye bahçesinde, günlerdir susuz k...           • Mor renklerle süslenen Aras Dağları göz kamaştırıyor Doğu Anadolu Bölgesi'nin önemli sıradağlarından Aras Dağları, mor dağ karanfilleriyle s&...           • Leyleklerin sıcak diyarlara göçü başladı Her yıl bahardan yaz sonuna kadar Kars'ta konaklayan leylekler, kış mevsimini daha sıcak bölg...           • "Gökkuşağı Tepeleri" yabancı turistlerden ilgi görüyor Iğdır'da bulunan ve eşine ender rastlanır doğal güzellikler arasında yer alan "Gökkuşağı...           • Iğdır'da "koca engerek" bir kişiyi ısırdı Iğdır'da, nesli tükenme tehlikesinde olan "koca engerek"in ısırdığı kişi hastaneye kaldırıldı...           • Iğdır'da bal hasadı başladı Iğdır'da, Aras Dağları'nın eteklerinde ilkbahar mevsiminden beri üretimi sürdür&uum...           
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
Son Videolar

Ermeni Soykırımı Yalanı ve Iğd
7325 İzlenme, 32 Yorum

Oba Köyünde Ermenilerin yaptığ
7520 İzlenme, 31 Yorum

Ermenilerin Iğdır'da yaptığı k
7181 İzlenme, 31 Yorum

Türk Askerinin 1940 yılında Ağ
7907 İzlenme, 33 Yorum
Haber Arşiv
     
Iğdır Siteleri

Nahçıvan’da 2019 Uluslararası Satranç Festivali Başladı

Nahçıvan Devlet Müzikal Drama Tiyatrosu, 1 Mayıs'ta Azerbaycan’ın Milli  Lider Haydar Aliyev'in 96. yıldönümüne adanmış Nahçıvan 2019 Uluslararası Satranç Festivali'ne ev sahipliği yaptı.

Nahçıvan'da düzenlenen geleneksel Uluslararası Satranç Festivali'ne büyük bir ilgi gösterildi. Geleneksel olarak yapılan festivale 14 ülkeden yaklaşık 356 satranç oyuncusu katılarak üç grupta yarışacaklar.

Festivale katılan yerli ve ulusal katılımcılar ilk önce Haydar Aliyev Müzesi'ni ziyaret ettiler. Burada Milli lider Haydar Aliyev'in anıtını ziyaret ederek çiçekler bırakıp saygı duruşunda bulundular. Haydar Aliyev Müzesinde Haydar Aliyev’in hayatı, siyaseti ve devlet tecrübelerini anlatan sergiyi gezdiler.

Açılış törenine, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Ali Meclisi Başkanı, Azerbaycan Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanı Vasif Talibov, Azerbaycan Cumhuriyeti Satranç Federasyonu Başkanı Elman Rustamov ve Türkiye Cumhuriyeti Satranç Federasyonu Başkan Yardımcısı Gulkiz Tulay’da katıldılar.

Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Ali Meclisi Başkanı Vasif Talibov, Milli lider Haydar Aliyev'in 96. yıldönümüne adanmış olan Nahçıvan-2019 Uluslararası Satranç Festivali'nin düzenlenmesi ile ilgili katılımcıları kutladı ve satranç oyuncularını ve misafirlerini selamladı. Talibov, “Milli Liderimiz Haydar Aliyev'in liderliği sırasında satranç Azerbaycan’da daha da geliştirildi. Bu tür bir spor oyunlarının genç nesillerin entelektüel potansiyelinin oluşumuna büyük katkılar sağlamaktadır” dedi.

Ali Meclis başkanı Vasif Talibov Festivalin açılışında yaptığı konuşmasında "Bugün Azerbaycan, Devlet Başkanı Sayın İlham Aliyev'in dikkati sayesinde satranç, Azerbaycan ve Nahçivan Özerk Cumhuriyeti’inde modern Satranç Merkezlerinde sistematik bir şekilde sürekli gelişiyor. Azerbaycan, Santranç oyunlarını devlet düzeyinde koruyan ülkeler arasında yer almaktadır. Azerbaycan’da ve Nahcıvan’da satranç okulları kuruluyor ve uygulamaya konuluyor. Satranç kursları okullarda açılarak gençlere öğretiliyor.  Nahcıvan’da Milli Lider Haydar Aliyev'in doğum günü anısına her yıl satranç festivali düzenlenmesi, Nahcivan'ı uluslararası satranç merkezlerinden birine dönüştürdü. Şu anda Nahcıvan’da uluslar arası yarışan satranç yetiştirilmektedir. Nahcıvan’da bir büyük usta, iki uluslararası satranç ustası, üç FIDE ustası, uluslararası bir hakem ve bir FIDE hakimi faaliyet göstermektedir. Aylık Özel Bursu kazanan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Genç Yetenekleri Altın Kitabına üç satranç oyuncumuzun adı yazılmıştır. Bu oyuncularımıza Ali Meclisimiz tarafından özel ilgi gösterilmektedir.

Santranç yarışmasına katılan bütütn oyunculara başarılar dilerim” dedi.

Azerbaycan Cumhuriyeti Satranç Federasyonu Başkanı Elman Rustamov, yaptığı konuşmasında, Büyük Lider Haydar Aliyev'in ülkemizin her iki liderliğinde devlet düzeyinde satranç gelişimine özen gösterdiğini belirterek, “Dahi siyasal çizginin ülke Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev tarafından başarılı bir şekilde sürdürülmesi, Azerbaycan'da satrançların diğer alanlarla birlikte sürekli gelişmesine, öğretilmesine ve kitlesel gelişmesine yol açmıştır. Bugün Azerbaycan dünyada bir satranç ülkesi olarak biliniyor. Erkekler ve bayanlar milli takımları uluslararası satranç yarışmalarında başarılı oldu. Aynı zamanda, Azerbaycan'da prestijli uluslararası satranç yarışmaları düzenlenmektedir. Bugün Nahçıvan'da oluşturulan satranç altyapısının yanı sıra satranç gelişimi ve eğitimi de örneklerdir. Azerbaycan Cumhuriyeti Satranç Federasyonu ile Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Satranç Federasyonu arasındaki bağların güçlendirilmesi, gelecek vaat eden satranç oyuncularının keşfine katkıda bulunuyor” dedi. Elman Rustamov, Nahcıvan Özerk Cumhuriyetteki satrançın kapsamlı yapılmasına desteğinden dolayı Ali Meclis Başkanı'na Vasif Talibov’a teşekkür etti.

Konuşmaların ardından satranç festivalinin çekilişi yapıldı. Nahçıvan Devlet Filarmoni topluluğu bir konser programı verdi.

Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Satranç Federasyonu Başkanı Seymur Talibov, Azerbaycan Cumhuriyeti Satranç Federasyonu Başkan Yardımcılığına atandı.

Haber tarihi: 02 / 05 / 2019
Haber Okunma: 293
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Ramazan Bayramı Kutlaması
Sonraki: Nahçıvan Ali Meclisi Başkanı Birinci Yardımcısı Azer Zeynalov Iğdır'a Geldi
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdırın Sesi