Iğdır Gazetesi Nahçıvan’da 2019 Uluslararası Satranç Festivali Başladı - Iğdır Gazetesi - ığdır haberleri

Iğdır'ın kurtuluşu konserle kutlandı Iğdır'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümü nedeniyle konser ve kut...           • AK Parti İl Başkanı Ahmet Tutulmaz istifa sonrası basın açıklaması yaptı. AK Parti Iğdır İl Başkanlığı görevinden istifa eden Ahmet Tutulmaz, istifasının ardından AK P...           • Zabıta ile seyyar satıcıların araba kavgası IĞDIR'da, uygulama yapan zabıta ekiplerince, bir seyyar satıcının arabasına el konuldu. Ekipler il...           • Iğdır'ın kurtuluşunun 99. yıl dönümü kutlandı Iğdır'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 99'uncu yıl dönümü dolayısıyla tö...           • 50 bin öğrenci çevre temizliği için el ele verdi Iğdır'da 50 bin öğrenci ile 3 bin 300 öğretmen, okullarının çevresindeki sokaklar...           • SPOR MALZEMESİ SATIN ALINACAKTIR SPOR MALZEMESİ SATIN ALINACAKTIR IĞDIR GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ GE...           • Iğdır'da kaçak cep telefonu operasyonu IĞDIR Emniyet Müdürlüğü, iş yerlerine kaçak cep telefonu ve saat operas...           • Annesinin ekmek pişirdiği tandırda yandı IĞDIR'da annesinin ekmek ve kete pişirdiği tandıra düşen 3 yaşındaki Fatma Nur Çakmaz'...           • Iğdır'daki Acısu Vadisi'nde sonbahar güzelliği Iğdır'ın Tuzluca ilçesindeki yüksek kesimli bölgeler, sonbaharın renkleriyle ayrı...           • IĞDIR İL ÖZEL İDARESİ TARIMSAL HİZMETLER MÜDÜRLÜĞÜ 2 ADET KÖYÜN (MERKEZ AKYUMAK KÖYÜ VE ARALIK İLÇESİ YTOPRAKLI KÖY&U...           
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
Son Videolar

Ermeni Soykırımı Yalanı ve Iğd
7422 İzlenme, 32 Yorum

Oba Köyünde Ermenilerin yaptığ
7633 İzlenme, 31 Yorum

Ermenilerin Iğdır'da yaptığı k
7325 İzlenme, 31 Yorum

Türk Askerinin 1940 yılında Ağ
7997 İzlenme, 33 Yorum
Haber Arşiv
     
Iğdır Siteleri

Nahçıvan’da 2019 Uluslararası Satranç Festivali Başladı

Nahçıvan Devlet Müzikal Drama Tiyatrosu, 1 Mayıs'ta Azerbaycan’ın Milli  Lider Haydar Aliyev'in 96. yıldönümüne adanmış Nahçıvan 2019 Uluslararası Satranç Festivali'ne ev sahipliği yaptı.

Nahçıvan'da düzenlenen geleneksel Uluslararası Satranç Festivali'ne büyük bir ilgi gösterildi. Geleneksel olarak yapılan festivale 14 ülkeden yaklaşık 356 satranç oyuncusu katılarak üç grupta yarışacaklar.

Festivale katılan yerli ve ulusal katılımcılar ilk önce Haydar Aliyev Müzesi'ni ziyaret ettiler. Burada Milli lider Haydar Aliyev'in anıtını ziyaret ederek çiçekler bırakıp saygı duruşunda bulundular. Haydar Aliyev Müzesinde Haydar Aliyev’in hayatı, siyaseti ve devlet tecrübelerini anlatan sergiyi gezdiler.

Açılış törenine, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Ali Meclisi Başkanı, Azerbaycan Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanı Vasif Talibov, Azerbaycan Cumhuriyeti Satranç Federasyonu Başkanı Elman Rustamov ve Türkiye Cumhuriyeti Satranç Federasyonu Başkan Yardımcısı Gulkiz Tulay’da katıldılar.

Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Ali Meclisi Başkanı Vasif Talibov, Milli lider Haydar Aliyev'in 96. yıldönümüne adanmış olan Nahçıvan-2019 Uluslararası Satranç Festivali'nin düzenlenmesi ile ilgili katılımcıları kutladı ve satranç oyuncularını ve misafirlerini selamladı. Talibov, “Milli Liderimiz Haydar Aliyev'in liderliği sırasında satranç Azerbaycan’da daha da geliştirildi. Bu tür bir spor oyunlarının genç nesillerin entelektüel potansiyelinin oluşumuna büyük katkılar sağlamaktadır” dedi.

Ali Meclis başkanı Vasif Talibov Festivalin açılışında yaptığı konuşmasında "Bugün Azerbaycan, Devlet Başkanı Sayın İlham Aliyev'in dikkati sayesinde satranç, Azerbaycan ve Nahçivan Özerk Cumhuriyeti’inde modern Satranç Merkezlerinde sistematik bir şekilde sürekli gelişiyor. Azerbaycan, Santranç oyunlarını devlet düzeyinde koruyan ülkeler arasında yer almaktadır. Azerbaycan’da ve Nahcıvan’da satranç okulları kuruluyor ve uygulamaya konuluyor. Satranç kursları okullarda açılarak gençlere öğretiliyor.  Nahcıvan’da Milli Lider Haydar Aliyev'in doğum günü anısına her yıl satranç festivali düzenlenmesi, Nahcivan'ı uluslararası satranç merkezlerinden birine dönüştürdü. Şu anda Nahcıvan’da uluslar arası yarışan satranç yetiştirilmektedir. Nahcıvan’da bir büyük usta, iki uluslararası satranç ustası, üç FIDE ustası, uluslararası bir hakem ve bir FIDE hakimi faaliyet göstermektedir. Aylık Özel Bursu kazanan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Genç Yetenekleri Altın Kitabına üç satranç oyuncumuzun adı yazılmıştır. Bu oyuncularımıza Ali Meclisimiz tarafından özel ilgi gösterilmektedir.

Santranç yarışmasına katılan bütütn oyunculara başarılar dilerim” dedi.

Azerbaycan Cumhuriyeti Satranç Federasyonu Başkanı Elman Rustamov, yaptığı konuşmasında, Büyük Lider Haydar Aliyev'in ülkemizin her iki liderliğinde devlet düzeyinde satranç gelişimine özen gösterdiğini belirterek, “Dahi siyasal çizginin ülke Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev tarafından başarılı bir şekilde sürdürülmesi, Azerbaycan'da satrançların diğer alanlarla birlikte sürekli gelişmesine, öğretilmesine ve kitlesel gelişmesine yol açmıştır. Bugün Azerbaycan dünyada bir satranç ülkesi olarak biliniyor. Erkekler ve bayanlar milli takımları uluslararası satranç yarışmalarında başarılı oldu. Aynı zamanda, Azerbaycan'da prestijli uluslararası satranç yarışmaları düzenlenmektedir. Bugün Nahçıvan'da oluşturulan satranç altyapısının yanı sıra satranç gelişimi ve eğitimi de örneklerdir. Azerbaycan Cumhuriyeti Satranç Federasyonu ile Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Satranç Federasyonu arasındaki bağların güçlendirilmesi, gelecek vaat eden satranç oyuncularının keşfine katkıda bulunuyor” dedi. Elman Rustamov, Nahcıvan Özerk Cumhuriyetteki satrançın kapsamlı yapılmasına desteğinden dolayı Ali Meclis Başkanı'na Vasif Talibov’a teşekkür etti.

Konuşmaların ardından satranç festivalinin çekilişi yapıldı. Nahçıvan Devlet Filarmoni topluluğu bir konser programı verdi.

Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Satranç Federasyonu Başkanı Seymur Talibov, Azerbaycan Cumhuriyeti Satranç Federasyonu Başkan Yardımcılığına atandı.

Haber tarihi: 02 / 05 / 2019
Haber Okunma: 421
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Ramazan Bayramı Kutlaması
Sonraki: Nahçıvan Ali Meclisi Başkanı Birinci Yardımcısı Azer Zeynalov Iğdır'a Geldi
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdırın Sesi