Iğdır Gazetesi Hain Darbe Girişimi Nahcıvan'da Anıldı - Iğdır Gazetesi - ığdır haberleri

Iğdır Üniversitesinde Yeşilay Semineri Düzenlendi Iğdır Üniversitesinde Yeşilay Semineri Düzenlendi Iğdır Yeşilay Şubesi, Üniversi...           • Azerbaycan'ın Bağımsızlığı 28. Yılında İstanbul’da Coşku ile Kutlandı. Azerbaycan'ın Bağımsızlığı 28.Yılında İstanbul’da Coşku ile Kutlandı Azerbaycan, 18 Ekim ...           • DÜNYA GAZETECİLER GÜNÜ KUTLAMA MESAJLARI DÜNYA GAZETECİLER GÜNÜ KUTLAMA MESAJI Basının demokratik hak ve özgürl&u...           • Belediye Eş Başkanlarımız 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü Nedeniyle Kutlama Mesajı Yayınladı Özellikle basın özgürlüğüne vurgu yapan Eş Başkanlar Yaşar Akkuş ve Eylem...           • IĞDIR ÜNİVERSİTESİ BAL VERİMİNİN ARTIRILMASI PROJESİ MALZEME ALIMI IĞDIR ÜNİVERSİTESİ BAL VERİMİNİN ARTIRILMASI PROJESİ MALZEME ALIMI ÖZEL KALEM (REKT&Oum...           • ‘III. Uluslararası Bilimler Işığında Yaratılış Kongresi’ Yapılacak Onursal Başkanlığını Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’nın ya...           • Belediyeden Engellilere %50 İndirim Iğdır Belediye Meclisinin Aldığı Karar İle Engelli Vatandaşlarımıza Ücretsiz Ulaşım Ve % 50 S...           • Atatürk Mahallesi Sakinlerinden Başkan Akkuş’a Ziyaret Atatürk Mahallesi Sakinleri, Iğdır Atatürk Mahallesi Sosyal Kültür ve Yardımla...           • Rektör Alma Van YYܒde Kalite Güvence Sistemi Toplantısı’na Katıldı Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde, 7 ayrı üniversitenin katılımıyla "Kalit...           • Başkan Akkuş, “Iğdır Basınına Büyük Önem Veriyoruz” Iğdır Belediye Başkanı Yaşar Akkuş Iğdır yerel ve ulusal basın mensuplarıyla sabah kahvaltısında b...           
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
Son Videolar

Ermeni Soykırımı Yalanı ve Iğd
7399 İzlenme, 32 Yorum

Oba Köyünde Ermenilerin yaptığ
7597 İzlenme, 31 Yorum

Ermenilerin Iğdır'da yaptığı k
7279 İzlenme, 31 Yorum

Türk Askerinin 1940 yılında Ağ
7970 İzlenme, 33 Yorum
Haber Arşiv
     
Iğdır Siteleri

Hain Darbe Girişimi Nahcıvan'da Anıldı

Nahçıvan Başkonsolosluğun’nda “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma” programı düzenlendi. Düzenlenen anma programına Nahçıvan Başkonsolosu Mehmet Emin Kiraz, Iğdır Üniversitesinden İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Kuyaksil ile Fen Edebiyat Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Tunçay Özdemir, askeri yetkililer ve basın mensupları katıldı.

Program saygı duruşu ile başladı. İstiklal Marşımızın ve Azerbaycan Milli Marşının okunması ile devam eden programda ilk sözü T.C. Nahçıvan Başkonsolosu Mehmet Emin Kiraz aldı. Kiraz “15 Temmuz 2016, milletimizin tarihinde hem hüzün hem gurur duyduğumuz bir sayfa olarak yerini almıştır. Hüzünlüyüz, zira hain darbe girişimine karşı çıkan 251 vatandaşımızı şehit verdik. Gururluyuz çünkü milletimiz onurlu direnişiyle demokrasinin Türkiye’de kökleştiğini ve milli kimliğimizin bir parçası olduğunu, ne pahasına olursa olsun kazanılmış haklardan vazgeçmeyeceğini bütün dünyaya gösterdi. Darbe girişiminin olduğu gece kardeş Azerbaycan devleti ve halkı yekvücut halde Türkiye’nin yanında olmuş ve seçilmiş meşru hükümeti desteklemiştir. Bugün de Türkiye ve Azerbaycan arasında FETÖ ile mücadelede tam bir anlayış birliği mevcuttur. Bu destekten dolayı tüm Azerbaycanlı kardeşlerimize, Azerbaycan ve Nahcıvan Muhtar Respublikası rehberliğine de minnettarlığımızı sunuyoruz” şeklinde konuştu.

‘Ülkemizde çok fazla darbe ve muhtıra meydana geldi’

Programda ikinci konuşmacı olarak Iğdır Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Tunçay Özdemir konuşma yaptı. Dr. Öğr. Üyesi Tunçay Özdemir, “Darbe Terimine Semantik, Terminolojik ve Jeopolitik Bir Yaklaşım” isimli bildirisinin sunumunu yaptı. Özdemir konuşmasında ise şunlara değindi: “Türkiye Cumhuriyeti Devleti demokrasi tarihinde 27 Mayıs 1960, 12 Mart 1971, 12 Eylül 1980, 28 Şubat 1997, 27 Nisan 2007, 15 Temmuz 2016 olmak üzere üçü doğrudan üçü ise muhtıra şeklinde olmak üzere altı askerî müdahale ile karşı karşıya kalmıştır. 20. Yüzyılın başında, 13 Nisan 1909 da II. Abdülhamit’e karşı yapılan darbe de hesaba katıldığında doğrudan darbe sayısı aslında dörttür. İstenildiği kadar 31 Mart vakası olarak adlandırılsın, bu darbe aslında ilk darbedir. Çünkü yapılan iş, tam anlamıyla bir darbedir. Çünkü II. Abdülhamit askerlerden tarafından tahtan indirilmiş ve yerine 5. Mehmet Reşat tahta geçirilmiştir. Olguları ve kavramları algılarımız yoluyla anlamaktayız. Bunları ifade etmek için ise yegâne yol dilimizdir. Dilimizi ve kurallarını, sözcük ve kelimelerin kökenlerini gelişigüzel veya yazanların şahsi, siyasi ve ideolojik tercihlerine göre değil jeopolitik gerçeklere dayanarak düzenlemeli ve kullanmalıyız. Çünkü jeopolitik coğrafyanın emrettiği siyasettir." Dr. Öğr. Üyesi Tunçay Özdemir’in konuşması sonrasında 15 Temmuz ile ilgili İletişim Başkanlığı tarafından hazırlanmış bir video gösterimi yapıldı.

‘Devletin bekası için din istismarıyla mücadele edelim’

Programda son konuşmacı olan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Kuyaksil, “Fetullahçı Terör Örgüt’ünde ‘Kâinat İmamı’ Metaforu” isimli bildirisinin sunumunu yaptı. Doç. Dr. Ali Kuyaksil, sunumuna başlarken önce FETÖ’cü pilotların, manevi ve milli değerlerinin yüksek olduğu bilinen Polis Özel Harekât birimin bombalanması dair ses kayıtları dinletti. Söz konusu darbe sürecini dini bilimler açısından “nasih ve mensuh”; sosyal bilimler açısından “normlar hiyerarşisi” kavramları ile konuyu izah etti. Kuyaksil konuşmasını şu sözleri ile tamamladı: “Miraç vasıtası ile tüm varlık âlemini geride bırakarak, Cenab-ı Allah ile muhatap olan tek bir kâinat imamı vardır. O da peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)’dir. FETÖ gibi din istismarı üzerine kurulu gruplara yönelimin önlenmesi ancak sağlam ve yeterli dini bilginin toplumda yayılmasıyla mümkündür. Devletin bekası ve geleceği için, toplumun huzur ve selameti için din istismarıyla mücadele edelim. Topluma devlet eli ile yeterli ve doğru bilgilerin verilmesini sağlayalım. Ne aldatan ne de aldanan olalım.”

Program; katılımcılara yapılan ikramlar ile sona erdi.

Haber tarihi: 19 / 07 / 2019
Haber Okunma: 164
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: 1.024 litre akaryakıt ele geçirildi
Sonraki: TUAM'da Caner balığı yetiştirilecek
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdırın Sesi