Iğdır Gazetesi Yüksek Lisans Öğrencilerinden Kültür Mantar Üretimi - Iğdır Gazetesi - ığdır haberleri

TIBBİ SARF MALZEME SATIN ALINACAKTIR TIBBİ SARF MALZEME SATIN ALINACAKTIR İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIK BAKANLIĞI BAK...           • Tuz Mağaraları Sağlık Turizmine Kazandırılıyor Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’nın öncül&uu...           • Rektör Alma 3. Tarım Ve Orman Şurası Değerlendirme Toplantısına Katıldı Rektör Alma Ekim 2019’ da yapılması planlanan 3. Tarım ve Orman Şurası değerlendirme to...           • "Gençlik bir kere yaşanır" dedi bisikletle yollara düştü Iğdır'dan yola çıkan üniversite öğrencisi Onurhan Çallar, hem gençl...           • Susuz kalan kaplumbağaya yardım eli HAVA sıcaklığının 40 dereceye ulaştığı Iğdır'da belediye bahçesinde, günlerdir susuz k...           • Mor renklerle süslenen Aras Dağları göz kamaştırıyor Doğu Anadolu Bölgesi'nin önemli sıradağlarından Aras Dağları, mor dağ karanfilleriyle s&...           • Leyleklerin sıcak diyarlara göçü başladı Her yıl bahardan yaz sonuna kadar Kars'ta konaklayan leylekler, kış mevsimini daha sıcak bölg...           • "Gökkuşağı Tepeleri" yabancı turistlerden ilgi görüyor Iğdır'da bulunan ve eşine ender rastlanır doğal güzellikler arasında yer alan "Gökkuşağı...           • Iğdır'da "koca engerek" bir kişiyi ısırdı Iğdır'da, nesli tükenme tehlikesinde olan "koca engerek"in ısırdığı kişi hastaneye kaldırıldı...           • Iğdır'da bal hasadı başladı Iğdır'da, Aras Dağları'nın eteklerinde ilkbahar mevsiminden beri üretimi sürdür&uum...           
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
Son Videolar

Ermeni Soykırımı Yalanı ve Iğd
7324 İzlenme, 32 Yorum

Oba Köyünde Ermenilerin yaptığ
7519 İzlenme, 31 Yorum

Ermenilerin Iğdır'da yaptığı k
7181 İzlenme, 31 Yorum

Türk Askerinin 1940 yılında Ağ
7906 İzlenme, 33 Yorum
Haber Arşiv
     
Iğdır Siteleri

Yüksek Lisans Öğrencilerinden Kültür Mantar Üretimi

Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Fen Bilimleri Enstitüsü Biyomühendislik ve Bilimleri Anabilim Dalı Yüksek Lisans Öğrencisi Ercan Oğuz’un Emek Mahallesinde 100 metre karelik alana kurmuş olduğu kültür mantarhanesini ziyaret etti. Rektör Alma girişimci Oğuz’u gayretlerinden dolayı tebrik ederek, bir süre mantarhaneyi gezdi. Kültür mantarı hakkında Oğuz’dan bilgi alan Rektör Alma, her zaman üreticinin yanında olduğunu vurguladı. Ziyaretten dolayı çok memnun olduğunu dile getiren Oğuz, Rektör Alma’ya teşekkür etti.

Kültür mantarı (Agaricus Bisporus) nedir?

Kültür mantarı beyaz şapkalı bir mantar türüdür ve özel olarak yetiştirilmektedir. Yetiştiği toprak zemininin üst kısmında şapkalı beyaz kısmı bulunur. Toprağın alt kısmında yer alan kök kısmı ise misel denilen sap kısmından oluşmaktadır. Kültür mantarının kök kısmı da besin olarak tüketilebilmektedir.

Kültür mantarının faydaları; içerdiği protein sayesinde etin yerini tutar, bol demir minerali içeren mantar kansızlığa iyi gelir, mantar lif protein ve B vitamini açısından yararlı olduğu için metabolizmayı düzenler ve A,D,B ve K vitaminlerini içerip bolca mineral bulundurmaktadır.

Ülkemizde 1960 lı yıllarda başlayan kültür mantar üretimi, mantar tüketimi artışına bağlı olarak ciddi yükselişe geçmiştir. Dünyada Amerika başta olmak üzere Asya, Fransa ve İngiltere de kültür mantar üretimi yapılmaktadır.

Haber tarihi: 24 / 07 / 2019
Haber Okunma: 73
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Akbabalar Iğdır'ı mesken tuttu
Sonraki: Iğdır Üniversitesi 30 Yeni Bölüm ve Programda Öğrenci Alımı Yapacak
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdırın Sesi