Iğdır Gazetesi Yüksek Lisans Öğrencilerinden Kültür Mantar Üretimi - Iğdır Gazetesi - ığdır haberleri

Iğdır Üniversitesi “Kars-Ardahan-Iğdır Tanıtım Günlerinde” Stant Açtı Ankara ANKA Fuar ve Kongre Merkezi’nde “Kars-Ardahan-Iğdır Tanıtım Günleri”...           • İzleme, Değerlendirme Ve Koordinasyon Kurulu Toplantısı Yapıldı Vali Yardımcısı Yunus Koç Başkanlığında İzleme, Değerlendirme Ve Koordinasyon Kurulu Toplan...           • Patisi kopan köpek yavrusuna cerrahi müdahale Iğdır'da bir aracın çarpması nedeniyle yaralanan ve patilerinden (ön ayak) biri kopan ...           • Iğdır Valiliğinden deprem bölgesine yardım Iğdır Valiliği tarafından Elazığ'da meydana gelen deprem sonrası bölgeye gönderilen yard...           • Girdikleri bakakalın kamerasının yönünü çevirdiler ama çevredekileri unuttular IĞDIR'da, Selahattin Kaynar'a ait bakkalın önündeki kameranın yönünü deği...           • Deprem Bölgesine Yapılacak Yardımlarla İlgili Önemli Duyuru Yapıldı Iğdır Valiliğinden Elazığ'da meydana gelen depremle ilgili  yapılacak yardımlarla ilgili a&cc...           • Rektör Alma, Iğdır FM’e Konuk Oldu Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Iğdır’da radyo yayınc...           • AK Parti Iğdır İl Başkanı  Ali Kemal  Ayvaz'dan Elazığ Depremi Açıklaması AK Parti Iğdır İl Başkanı  Ali Kemal  Ayvaz Elazığ'da meydana gelen depremle ilgili bir ...           • Jandarma Denetleme ve Değerlendirme Başkanı Tümgeneral Koç, Iğdır'da Jandarma Denetleme ve Değerlendirme Başkanı Tümgeneral Halis Zafer Koç, Iğdır Valisi E...           • 11 milyon lira değerinde kaçak güneş gözlüğü ele geçirildi IĞDIR'da durdurulan 2 TIR'da eşyalar arasına gizlenmiş çeşitli markalarda 183 bin 300 g&uum...           
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
Son Videolar

Ermeni Soykırımı Yalanı ve Iğd
7553 İzlenme, 32 Yorum

Oba Köyünde Ermenilerin yaptığ
7759 İzlenme, 31 Yorum

Ermenilerin Iğdır'da yaptığı k
7512 İzlenme, 31 Yorum

Türk Askerinin 1940 yılında Ağ
8117 İzlenme, 33 Yorum
Haber Arşiv
     
Iğdır Siteleri

Yüksek Lisans Öğrencilerinden Kültür Mantar Üretimi

Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Fen Bilimleri Enstitüsü Biyomühendislik ve Bilimleri Anabilim Dalı Yüksek Lisans Öğrencisi Ercan Oğuz’un Emek Mahallesinde 100 metre karelik alana kurmuş olduğu kültür mantarhanesini ziyaret etti. Rektör Alma girişimci Oğuz’u gayretlerinden dolayı tebrik ederek, bir süre mantarhaneyi gezdi. Kültür mantarı hakkında Oğuz’dan bilgi alan Rektör Alma, her zaman üreticinin yanında olduğunu vurguladı. Ziyaretten dolayı çok memnun olduğunu dile getiren Oğuz, Rektör Alma’ya teşekkür etti.

Kültür mantarı (Agaricus Bisporus) nedir?

Kültür mantarı beyaz şapkalı bir mantar türüdür ve özel olarak yetiştirilmektedir. Yetiştiği toprak zemininin üst kısmında şapkalı beyaz kısmı bulunur. Toprağın alt kısmında yer alan kök kısmı ise misel denilen sap kısmından oluşmaktadır. Kültür mantarının kök kısmı da besin olarak tüketilebilmektedir.

Kültür mantarının faydaları; içerdiği protein sayesinde etin yerini tutar, bol demir minerali içeren mantar kansızlığa iyi gelir, mantar lif protein ve B vitamini açısından yararlı olduğu için metabolizmayı düzenler ve A,D,B ve K vitaminlerini içerip bolca mineral bulundurmaktadır.

Ülkemizde 1960 lı yıllarda başlayan kültür mantar üretimi, mantar tüketimi artışına bağlı olarak ciddi yükselişe geçmiştir. Dünyada Amerika başta olmak üzere Asya, Fransa ve İngiltere de kültür mantar üretimi yapılmaktadır.

Haber tarihi: 24 / 07 / 2019
Haber Okunma: 312
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: eşi tarafından öldüren ebru'nun cenazesi ailesime teslim edildi
Sonraki: Iğdır Üniversitesi 30 Yeni Bölüm ve Programda Öğrenci Alımı Yapacak
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdırın Sesi