Iğdır Gazetesi Akbabalar Iğdır'ı mesken tuttu - Iğdır Gazetesi - ığdır haberleri

Iğdır Üniversitesi “Kars-Ardahan-Iğdır Tanıtım Günlerinde” Stant Açtı Ankara ANKA Fuar ve Kongre Merkezi’nde “Kars-Ardahan-Iğdır Tanıtım Günleri”...           • İzleme, Değerlendirme Ve Koordinasyon Kurulu Toplantısı Yapıldı Vali Yardımcısı Yunus Koç Başkanlığında İzleme, Değerlendirme Ve Koordinasyon Kurulu Toplan...           • Patisi kopan köpek yavrusuna cerrahi müdahale Iğdır'da bir aracın çarpması nedeniyle yaralanan ve patilerinden (ön ayak) biri kopan ...           • Iğdır Valiliğinden deprem bölgesine yardım Iğdır Valiliği tarafından Elazığ'da meydana gelen deprem sonrası bölgeye gönderilen yard...           • Girdikleri bakakalın kamerasının yönünü çevirdiler ama çevredekileri unuttular IĞDIR'da, Selahattin Kaynar'a ait bakkalın önündeki kameranın yönünü deği...           • Deprem Bölgesine Yapılacak Yardımlarla İlgili Önemli Duyuru Yapıldı Iğdır Valiliğinden Elazığ'da meydana gelen depremle ilgili  yapılacak yardımlarla ilgili a&cc...           • Rektör Alma, Iğdır FM’e Konuk Oldu Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Iğdır’da radyo yayınc...           • AK Parti Iğdır İl Başkanı  Ali Kemal  Ayvaz'dan Elazığ Depremi Açıklaması AK Parti Iğdır İl Başkanı  Ali Kemal  Ayvaz Elazığ'da meydana gelen depremle ilgili bir ...           • Jandarma Denetleme ve Değerlendirme Başkanı Tümgeneral Koç, Iğdır'da Jandarma Denetleme ve Değerlendirme Başkanı Tümgeneral Halis Zafer Koç, Iğdır Valisi E...           • 11 milyon lira değerinde kaçak güneş gözlüğü ele geçirildi IĞDIR'da durdurulan 2 TIR'da eşyalar arasına gizlenmiş çeşitli markalarda 183 bin 300 g&uum...           
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
Son Videolar

Ermeni Soykırımı Yalanı ve Iğd
7553 İzlenme, 32 Yorum

Oba Köyünde Ermenilerin yaptığ
7759 İzlenme, 31 Yorum

Ermenilerin Iğdır'da yaptığı k
7512 İzlenme, 31 Yorum

Türk Askerinin 1940 yılında Ağ
8117 İzlenme, 33 Yorum
Haber Arşiv
     
Iğdır Siteleri

Akbabalar Iğdır'ı mesken tuttu

Kuş bilimi açısından dünyanın önemli noktaları arasında yer alan Iğdır, Türkiye'de yaşayan 4 akbaba türünün tamamının meskeni oldu.

Sahip olduğu iklim şartları ve coğrafi konumu nedeniyle "Doğu'nun Çukurova'sı" olarak bilinen ve birçok yabani hayvanın yaşamasına olanak sunan Iğdır, Türkiye'de nadir görülen akbaba türlerine de ev sahipliği yapıyor.

Kentin Tuzluca ilçesinin çorak topraklarında, aralarında soyu tükenme riskiyle karşı karşıya olan küçük akbaba türünün yanı sıra sakallı akbaba, kızıl akbaba ve kara akbaba olmak üzere 4 akbaba türü yaşıyor.

Her yıl bahar aylarında Afrika'dan Iğdır'a göç eden ve doğadaki leşler, kemik parçaları gibi kalıntıları tükettikleri için doğaya yararlı olan akbabalar, yaz aylarını burada geçirdikten sonra sonbaharın sonlarına doğru yeniden Afrika'ya dönüyor.

Iğdır Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürü (DKMP) Mete Türkoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, akbabaların doğa için çok faydalı türler olduğunu söyledi.

Türkiye'de yaşayan birçok kuş türünün Iğdır'da bulunduğunu belirten Türkoğlu, "Ülkemizde yaşayan 4 akbaba türünün dördü de Iğdır'da mevcut. Bunların en önemlisi ise dünyada nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan küçük akbaba türüdür." dedi.

Akbabaların, aradıkları ortamın tüm şartlarının Iğdır'da bulunması sebebiyle bölgeyi tercih ettiğini aktaran Türkoğlu, "Akbabalar, üreme alanı olarak Tuzluca ilçesinin etrafında yeterince besin buluyor. Akbabalar, yaz aylarında ve mart ayının ortalarında Tuzluca'ya gelip burada üredikten sonra sonbaharda Afrika'ya uçarak yaşamlarını sürdürüyor." diye konuştu.

"Iğdır'daki akbabalar kuş bilimi açısından büyük önem arz ediyor"

Türkoğlu, bölgedeki akbabaların vericiler sayesinde izlenerek çalışmaların yapıldığını ifade etti. Türkoğlu, şöyle devam etti:

"2013 yılında akbabalara vericiler takılarak belirli bir süre göç yolları izlendi. Genelde Afrika tarafından gelmekteler. Taktığımız vericiler sayesinde bunlarla ilgili bilgileri aldık. Iğdır'?daki akbabalar kuş bilimi açısından büyük önem arz ediyor. Küçük akbabalar, soyu tükenmekte olan bir türümüz, bu tür dünya için gerçekten gerekli. Çünkü akbabalar doğanın gerçek çöpçüleridir, leşleri ve diğer kalıntıları bertaraf ederek doğa için yararlı hale getirmektedirler. Burada kara akbaba, kızıl akbaba, sakallı akbaba ve küçük akbaba yaşamaktadır."

Doğa fotoğrafçılarından Faruk Kaya da akbabaların kuş fotoğrafçıları tarafından ilgi gördüğünü aktararak, şunları söyledi:

"Akbabalar nadir görülebilen bir tür olduklarından kuş fotoğrafçıları bu bölgeye ilgi gösteriyor. Farklı tür ve renklerde akbabaları burada izleyebiliyor, fotoğraflarını çekebiliyorsunuz. Özellikle beslenme anlarına denk gelmek fotoğrafçılar için bulunmaz bir an. Kuş fotoğrafına ilgi duyan herkesi Iğdır'a bekliyoruz. Afrika'nın çorak topraklarını aratmayan bu coğrafyada akbabaları gözlemlemek ve fotoğraflamak başlı başına bir tutku."

Haber tarihi: 26 / 07 / 2019
Haber Okunma: 259
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: eşi tarafından öldüren ebru'nun cenazesi ailesime teslim edildi
Sonraki: Yüksek Lisans Öğrencilerinden Kültür Mantar Üretimi
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdırın Sesi