Iğdır Gazetesi Iğdır'ın domatesi Doğu ve Güneydoğu'nun sofralarında yer alıyor - Iğdır Gazetesi - ığdır haberleri

Iğdır Üniversitesi “Kars-Ardahan-Iğdır Tanıtım Günlerinde” Stant Açtı Ankara ANKA Fuar ve Kongre Merkezi’nde “Kars-Ardahan-Iğdır Tanıtım Günleri”...           • İzleme, Değerlendirme Ve Koordinasyon Kurulu Toplantısı Yapıldı Vali Yardımcısı Yunus Koç Başkanlığında İzleme, Değerlendirme Ve Koordinasyon Kurulu Toplan...           • Patisi kopan köpek yavrusuna cerrahi müdahale Iğdır'da bir aracın çarpması nedeniyle yaralanan ve patilerinden (ön ayak) biri kopan ...           • Iğdır Valiliğinden deprem bölgesine yardım Iğdır Valiliği tarafından Elazığ'da meydana gelen deprem sonrası bölgeye gönderilen yard...           • Girdikleri bakakalın kamerasının yönünü çevirdiler ama çevredekileri unuttular IĞDIR'da, Selahattin Kaynar'a ait bakkalın önündeki kameranın yönünü deği...           • Deprem Bölgesine Yapılacak Yardımlarla İlgili Önemli Duyuru Yapıldı Iğdır Valiliğinden Elazığ'da meydana gelen depremle ilgili  yapılacak yardımlarla ilgili a&cc...           • Rektör Alma, Iğdır FM’e Konuk Oldu Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Iğdır’da radyo yayınc...           • AK Parti Iğdır İl Başkanı  Ali Kemal  Ayvaz'dan Elazığ Depremi Açıklaması AK Parti Iğdır İl Başkanı  Ali Kemal  Ayvaz Elazığ'da meydana gelen depremle ilgili bir ...           • Jandarma Denetleme ve Değerlendirme Başkanı Tümgeneral Koç, Iğdır'da Jandarma Denetleme ve Değerlendirme Başkanı Tümgeneral Halis Zafer Koç, Iğdır Valisi E...           • 11 milyon lira değerinde kaçak güneş gözlüğü ele geçirildi IĞDIR'da durdurulan 2 TIR'da eşyalar arasına gizlenmiş çeşitli markalarda 183 bin 300 g&uum...           
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
Son Videolar

Ermeni Soykırımı Yalanı ve Iğd
7553 İzlenme, 32 Yorum

Oba Köyünde Ermenilerin yaptığ
7759 İzlenme, 31 Yorum

Ermenilerin Iğdır'da yaptığı k
7512 İzlenme, 31 Yorum

Türk Askerinin 1940 yılında Ağ
8117 İzlenme, 33 Yorum
Haber Arşiv
     
Iğdır Siteleri

Iğdır'ın domatesi Doğu ve Güneydoğu'nun sofralarında yer alıyor

Iğdır'da her yıl üretilen yaklaşık 20 bin ton domates, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki illerde satışa sunuluyor.

Sahip olduğu mikroklima iklimi ve coğrafi şartları nedeniyle birçok ürünün yetiştirilmesine olanak sağlayan Iğdır'da diğer sebze ve meyve türlerinin yanı sıra yoğun şekilde domates de üretiliyor.

Kent merkezi ve ilçelerdeki on binlerce dönüm tarlalarda ekilen domatesler Türkiye'nin birçok şehrinin yanı sıra özellikle doğu illerinden talep görüyor.

Kendine özgür aromasıyla dikkati çeken Iğdır domatesi, başta Ağrı, Kars, Ardahan, Erzurum ve Van olmak üzere Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki bir çok ilin ihtiyacını karşılıyor.

Iğdır Tarım ve Orman Müdürü Özkan Yolcu, yaptığı açıklamada, Iğdır'da her geçen gün domates üretiminin arttığını söyledi.

Kentin içinde bulunduğu ovanın oldukça verimli topraklara sahip olduğunu belirten Yolcu, "İlimiz çok verimli topraklara sahip, mayıs ayından başlayarak sonbahara kadar değişik ürünlerin hasatlarını yapıyoruz. Şu anda ise domates tarlalarında hasat yapılıyor. Ürünlerin üretilmesi konusunda Iğdır'da hiçbir sorun yok, pazar sorununu da aşarak üreticilerimizin daha fazla gelir elde etmesini sağlamaya çalışacağız." dedi.

"Iğdır'da üretilen her ürüne yoğun talep var"

Iğdır'da üretilen birçok ürün gibi domatesin de bölgenin ihtiyacını karşıladığını aktaran Yolcu, şunları kaydetti:

"Bu yıl içerisinde yaklaşık 20 bin ton domates rekoltesi hedefimiz var. Iğdır'da üretilen her ürüne yoğun talep var. Çevremizdeki iller, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki birçok noktaya ürünlerimiz gidiyor. Bu bölgeler yaz aylarında Iğdır'ın sebze ve meyvesini tüketiyor"

Üreticilerden Taner Güneş ise "Iğdır'da üretilen bütün ürünler daha lezzetli, daha kokulu olur. Ürettiğimiz domatesi çevre illerden, bölgeden gelen siparişe göre topluyoruz. Şu anda mağdur olmadık, üretim güzel, güzel de para kazandık. Ürünümüz hastalıklara yakalanmadığı gibi kazanç da sağladı. Ürün para etmese dahi sürümden dolayı kazanıyoruz." diye konuştu.

Haber tarihi: 29 / 07 / 2019
Haber Okunma: 292
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: eşi tarafından öldüren ebru'nun cenazesi ailesime teslim edildi
Sonraki: İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIK BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdırın Sesi