Iğdır Gazetesi Iğdır'ın domatesi Doğu ve Güneydoğu'nun sofralarında yer alıyor - Iğdır Gazetesi - ığdır haberleri

TIBBİ SARF MALZEME SATIN ALINACAKTIR TIBBİ SARF MALZEME SATIN ALINACAKTIR İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIK BAKANLIĞI BAK...           • Tuz Mağaraları Sağlık Turizmine Kazandırılıyor Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’nın öncül&uu...           • Rektör Alma 3. Tarım Ve Orman Şurası Değerlendirme Toplantısına Katıldı Rektör Alma Ekim 2019’ da yapılması planlanan 3. Tarım ve Orman Şurası değerlendirme to...           • "Gençlik bir kere yaşanır" dedi bisikletle yollara düştü Iğdır'dan yola çıkan üniversite öğrencisi Onurhan Çallar, hem gençl...           • Susuz kalan kaplumbağaya yardım eli HAVA sıcaklığının 40 dereceye ulaştığı Iğdır'da belediye bahçesinde, günlerdir susuz k...           • Mor renklerle süslenen Aras Dağları göz kamaştırıyor Doğu Anadolu Bölgesi'nin önemli sıradağlarından Aras Dağları, mor dağ karanfilleriyle s&...           • Leyleklerin sıcak diyarlara göçü başladı Her yıl bahardan yaz sonuna kadar Kars'ta konaklayan leylekler, kış mevsimini daha sıcak bölg...           • "Gökkuşağı Tepeleri" yabancı turistlerden ilgi görüyor Iğdır'da bulunan ve eşine ender rastlanır doğal güzellikler arasında yer alan "Gökkuşağı...           • Iğdır'da "koca engerek" bir kişiyi ısırdı Iğdır'da, nesli tükenme tehlikesinde olan "koca engerek"in ısırdığı kişi hastaneye kaldırıldı...           • Iğdır'da bal hasadı başladı Iğdır'da, Aras Dağları'nın eteklerinde ilkbahar mevsiminden beri üretimi sürdür&uum...           
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
Son Videolar

Ermeni Soykırımı Yalanı ve Iğd
7324 İzlenme, 32 Yorum

Oba Köyünde Ermenilerin yaptığ
7519 İzlenme, 31 Yorum

Ermenilerin Iğdır'da yaptığı k
7180 İzlenme, 31 Yorum

Türk Askerinin 1940 yılında Ağ
7906 İzlenme, 33 Yorum
Haber Arşiv
     
Iğdır Siteleri

Iğdır'ın domatesi Doğu ve Güneydoğu'nun sofralarında yer alıyor

Iğdır'da her yıl üretilen yaklaşık 20 bin ton domates, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki illerde satışa sunuluyor.

Sahip olduğu mikroklima iklimi ve coğrafi şartları nedeniyle birçok ürünün yetiştirilmesine olanak sağlayan Iğdır'da diğer sebze ve meyve türlerinin yanı sıra yoğun şekilde domates de üretiliyor.

Kent merkezi ve ilçelerdeki on binlerce dönüm tarlalarda ekilen domatesler Türkiye'nin birçok şehrinin yanı sıra özellikle doğu illerinden talep görüyor.

Kendine özgür aromasıyla dikkati çeken Iğdır domatesi, başta Ağrı, Kars, Ardahan, Erzurum ve Van olmak üzere Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki bir çok ilin ihtiyacını karşılıyor.

Iğdır Tarım ve Orman Müdürü Özkan Yolcu, yaptığı açıklamada, Iğdır'da her geçen gün domates üretiminin arttığını söyledi.

Kentin içinde bulunduğu ovanın oldukça verimli topraklara sahip olduğunu belirten Yolcu, "İlimiz çok verimli topraklara sahip, mayıs ayından başlayarak sonbahara kadar değişik ürünlerin hasatlarını yapıyoruz. Şu anda ise domates tarlalarında hasat yapılıyor. Ürünlerin üretilmesi konusunda Iğdır'da hiçbir sorun yok, pazar sorununu da aşarak üreticilerimizin daha fazla gelir elde etmesini sağlamaya çalışacağız." dedi.

"Iğdır'da üretilen her ürüne yoğun talep var"

Iğdır'da üretilen birçok ürün gibi domatesin de bölgenin ihtiyacını karşıladığını aktaran Yolcu, şunları kaydetti:

"Bu yıl içerisinde yaklaşık 20 bin ton domates rekoltesi hedefimiz var. Iğdır'da üretilen her ürüne yoğun talep var. Çevremizdeki iller, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki birçok noktaya ürünlerimiz gidiyor. Bu bölgeler yaz aylarında Iğdır'ın sebze ve meyvesini tüketiyor"

Üreticilerden Taner Güneş ise "Iğdır'da üretilen bütün ürünler daha lezzetli, daha kokulu olur. Ürettiğimiz domatesi çevre illerden, bölgeden gelen siparişe göre topluyoruz. Şu anda mağdur olmadık, üretim güzel, güzel de para kazandık. Ürünümüz hastalıklara yakalanmadığı gibi kazanç da sağladı. Ürün para etmese dahi sürümden dolayı kazanıyoruz." diye konuştu.

Haber tarihi: 29 / 07 / 2019
Haber Okunma: 57
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: KARIN BÖLGESİ 25 SANTİM KESİLEN KEDİYE AMELİYAT
Sonraki: İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIK BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdırın Sesi