Iğdır Gazetesi Iğdır Ovası sulama projeleriyle hayat buluyor - Iğdır Gazetesi - ığdır haberleri

Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuri Quliyev ASİMDER Başkanı Gülbey’i Mahkemeye Verdi                 Asılsız...           • KİT VE KİT KARŞILIĞI CİHAZ SATIN ALINACAKTIR KİT VE KİT KARŞILIĞI CİHAZ SATIN ALINACAKTIR İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIK BAKAN...           • Iğdır Üniversitesi “Kars-Ardahan-Iğdır Tanıtım Günlerinde” Stant Açtı Ankara ANKA Fuar ve Kongre Merkezi’nde “Kars-Ardahan-Iğdır Tanıtım Günleri”...           • İzleme, Değerlendirme Ve Koordinasyon Kurulu Toplantısı Yapıldı Vali Yardımcısı Yunus Koç Başkanlığında İzleme, Değerlendirme Ve Koordinasyon Kurulu Toplan...           • Patisi kopan köpek yavrusuna cerrahi müdahale Iğdır'da bir aracın çarpması nedeniyle yaralanan ve patilerinden (ön ayak) biri kopan ...           • Iğdır Valiliğinden deprem bölgesine yardım Iğdır Valiliği tarafından Elazığ'da meydana gelen deprem sonrası bölgeye gönderilen yard...           • Girdikleri bakakalın kamerasının yönünü çevirdiler ama çevredekileri unuttular IĞDIR'da, Selahattin Kaynar'a ait bakkalın önündeki kameranın yönünü deği...           • Deprem Bölgesine Yapılacak Yardımlarla İlgili Önemli Duyuru Yapıldı Iğdır Valiliğinden Elazığ'da meydana gelen depremle ilgili  yapılacak yardımlarla ilgili a&cc...           • Rektör Alma, Iğdır FM’e Konuk Oldu Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Iğdır’da radyo yayınc...           • AK Parti Iğdır İl Başkanı  Ali Kemal  Ayvaz'dan Elazığ Depremi Açıklaması AK Parti Iğdır İl Başkanı  Ali Kemal  Ayvaz Elazığ'da meydana gelen depremle ilgili bir ...           
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
Son Videolar

Ermeni Soykırımı Yalanı ve Iğd
7553 İzlenme, 32 Yorum

Oba Köyünde Ermenilerin yaptığ
7759 İzlenme, 31 Yorum

Ermenilerin Iğdır'da yaptığı k
7512 İzlenme, 31 Yorum

Türk Askerinin 1940 yılında Ağ
8117 İzlenme, 33 Yorum
Haber Arşiv
     
Iğdır Siteleri

Iğdır Ovası sulama projeleriyle hayat buluyor

Türkiye'de tarım ve hayvancılığın yaygın yapıldığı ve "Doğu'nun Çukurovası" olarak bilinen Iğdır'da, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen sulama projeleriyle binlerce dekar arazi suyla hayat buldu.

DSİ 24. Bölge Müdürü Mahmut Dündar, yaptığı yazılı açıklamada, Iğdır'da 2003 yılından bugüne kadar 3 sulama tesisinin yapımını tamamladıklarını belirtti.

Sulama tesisleriyle 111 bin 191 dekar arazinin daha uygun şartlarda sulanmasının sağlandığını ifade eden Dündar, şunları kaydetti:

"Tarım arazilerine yönelik yapılan sulama projeleriyle çiftçiler yıllık 58 milyon lira zirai gelir artışı sağladı. Yapımı tamamlanan 19 dere ıslahı ile 58 adet yerleşim yeri ve 6 bin 580 dekar arazi taşkınlardan korundu. Bugüne kadar 356 milyon lira harcanan Iğdır İçmesuyu Projesi kapsamında yapımı tamamlanan arıtma tesisi ile günlük 125 bin metreküp su arıtılacak. Iğdır merkezine ait kısmı tamamlanan ve diğerleri de ağustos 2019 sonuna kadar tamamlanacak olan 165 kilometre uzunluğundaki isale hattı vasıtasıyla projenin nüfus projeksiyonuna göre 350 bin 770 kişinin ihtiyacını karşılayacak. Iğdır şehir merkezine, Tuzluca, Karakoyunlu ve Aralık ilçelerine, Halfeli, Melekli, Hoşhaber beldelerine bunlara bağlı 70 köye yıllık 26,80 milyon metreküp içme suyu temin edilecektir."

Dündar, hayvanların içme suyu ihtiyacını karşılayan 7 gölet yapıldığını hatırlatarak, 17 bin dekar tarıma elverişli arazinin sulanmasının temin edileceğini aktardı.

Proje yapımı tamamlanan Tuzluca Ünlendi Barajı ile 98 bin 620 dekar zirai arazinin sulanacağına işaret eden Dündar, "Proje hazırlama çalışmaları tamamlanmıştır, işin inşaat maliyeti, 2019 yılı fiyatlarıyla 300 milyon liradır. Sulama tesisi yapıldığında, Tuzluca ilçesine bağlı 19 köyün arazileri bu sulamadan faydalanacaktır. Iğdır'daki 220 adet yerleşim yeri taşkın yönünden irdelenecek ve taşkın riski olan yerleşim birimlerine ait taşkın koruma projeleri hazırlanacaktır.Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 2003-2019 yılları arasında Iğdır'a toplam 626 milyon lira yatırım yapılmıştır." ifadelerini kullandı.

Haber tarihi: 02 / 08 / 2019
Haber Okunma: 282
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: eşi tarafından öldüren ebru'nun cenazesi ailesime teslim edildi
Sonraki: 35 KALEM ASANSÖR MALZEMESİ ALIMI İŞİ
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdırın Sesi