Iğdır Gazetesi Rektör Alma TRT Erzurum Radyosunun Telefon Konuğu Oldu - Iğdır Gazetesi - ığdır haberleri

MHP'li Başkandan, HDP'li Başkana Ziyaret MHP’li Karakoyunlu Belediye Başkanı Ballı’dan, HDP’li Iğdır Belediye Başkanı Akk...           • IĞDIR MÜDÜRLÜĞÜMÜZE BAĞLI SAĞLIK KURULUŞLARI MEDİKAL GAZ VE HELYUM GAZI ALIMI İHALESİ IĞDIR MÜDÜRLÜĞÜMÜZE BAĞLI SAĞLIK KURULUŞLARI MEDİKAL GAZ VE HELYUM GAZI A...           • KALORİFER YAKITI SATIN ALINACAKTIR IĞDIR İL ÖZEL İDARESİ MAKİNE İKMAL BAKIM VE ONARIM MÜDÜRLÜĞÜ KALORİFER Y...           • Iğdır Üniversitesi Hayvan Hastanesinde Cerrahi Operasyonlar Tüm Hızıyla Devam Ediyor Iğdır Üniversitesi Hayvan Hastanesinde kedi ve köpekler gibi pet hayvanların kısırlaştır...           • BELEDİYE BAŞKANI AKKUŞ SOKAK SOKAK DOLAŞIP TALEPLERİ DİNLİYOR Iğdır Belediye eş Başkanı Yaşar Akkuş, saha gezileri kapsamında vatandaşlarla bir araya gelip, tal...           • ASİMDER BAŞKANI GÜLBEY, KRİPTO ERMENİLER HARAKETE GEÇTİLER... Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Genel Başkanı Göksel...           • Iğdır Üniversitesi İle Erzurum Orman Müdürlüğü Arasında Protokol İmzalandı Iğdır Orman İşletme Müdürü Taner Tazegün, Üniversitemiz Rektörü...           • Iğdır’da uyuşturucu Operasyonu Iğdır İl Jandarma ekiplerinin uyuşturucu madde ile mücadlesi etkin bir şekilde sürü...           • Belediyeden Öğrencilere Kırtasiye Yardımı Yapıldı Iğdır Belediyesi 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılının ilk gününde öğrencilere, Kır...           • Doç. Dr. Arzu Ünal ve Proje Ekibi Tarafından Yerli ve Milli Enzim Üretildi Iğdır Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Biyoteknoloji Bölüm Başkanı Do&cc...           
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
Son Videolar

Ermeni Soykırımı Yalanı ve Iğd
7352 İzlenme, 32 Yorum

Oba Köyünde Ermenilerin yaptığ
7545 İzlenme, 31 Yorum

Ermenilerin Iğdır'da yaptığı k
7217 İzlenme, 32 Yorum

Türk Askerinin 1940 yılında Ağ
7925 İzlenme, 33 Yorum
Haber Arşiv
     
Iğdır Siteleri

Rektör Alma TRT Erzurum Radyosunun Telefon Konuğu Oldu

Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Erzurum’da bölgesel yayın yapan TRT Erzurum Radyosu’nun telefon konuğu oldu.

TRT Erzurum Radyosu’nda yayınlanan ‘Doğunun Sesi’ adlı programa telefonla katılan Rektör Alma, program sunucusu Hande Zeynep Şengül’ün sorularını yanıtladı. Rektör Alma, Tuzluca Tuz Mağaralarında hayata geçirilecek olan Tuz Terapi Merkezi hakkında bilgi verdi.

Tuz Terapi Merkezi Projesinin Iğdır Üniversitesi yürütücülüğünde, Iğdır Valiliği(İl Özel İdaresi) ve Tuzluca Kaymakamlığı (Köylere Hizmet Götürme Birliği)’nin işbirliği ile gerçekleştirileceğini belirten Rektör Alma, “Projemiz Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) tarafından desteklenmektedir. Tuzluca Tuz Mağaralarında 12 bin metre kare alana kurulacak olan Tuz Terapi Merkezi Projesinin 2018 yılında fizibilite çalışmaları tamamlanarak, 2019 yılında uygulama projeleri hazırlandı. Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) ile 29 Ağustos 2019 tarihinde sözleşme imzalanıp, projenin uygulama aşamasına geçilecektir. Iğdır ili, Tuzluca ilçesinde bulunan Tuz Mağaraları sahip oldukları özellikler nedeniyle oldukça önemlidirler. Benzer özelliklere sahip mağaralar Türkiye’de Çankırı’da, dünyada ise 15’ten fazla ülkede bulunmaktadır. Söz konusu ülkelerin birçoğunda tuz mağaraları eğitim, araştırma ve uygulama, turizm ile sağlık sektörüne kazandırılmıştır” dedi.

Tuz Terapi Merkezi eğitim-öğretime de katkı sunacak

Yapılan bilimsel çalışmaların tuz mağaralarında sıcaklık, hava vb. gibi uygun ortamın sağlaması durumunda solunum yolu hastalıkları tedavisinde kullanılabileceğini ortaya koyduğunu ifade eden Rektör Alma, sözlerini şöyle tamamladı: “ Tuz mağaralarının iyileştirici etkisi sayesinde bronşit, astım gibi solunum yolu hastalığına sahip kişilere şifa kaynağı olduğu bilinmektedir. Sağlık alanında oluşturulacak alternatif bir tıp merkezi Iğdır ili ve çevresine oldukça yararlı olacaktır. Projenin gerçekleşmesi ile Iğdır Tuzluca Tuz Mağaralarının ilde sağlık, turizm ve ekonomik katkı sağlayacaktır. Proje hayata geçirildiğinde eğitim- öğretime de katkı sunacaktır. Yani tuz mağaraları eğitim, öğretim, uygulama ve araştırma faaliyetleri için kullanılabilecektir. Umut ediyoruz ki; hayata geçirilecek olan Tuz Terapi Merkezimiz hem ilimize hem de ülkemize hayırlar getirmesidir.”

Haber tarihi: 30 / 08 / 2019
Haber Okunma: 45
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Iğdır İl Jandarmada Rütbe Terfi Töreni Yapıldı
Sonraki: 6 Ülkeden 60 Genç Bölgemizde ‘Doğaya Yürüyüş’ Projesine Katıldı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdırın Sesi