Iğdır Gazetesi Rektör Alma TRT Erzurum Radyosunun Telefon Konuğu Oldu - Iğdır Gazetesi - ığdır haberleri

Jandarma Denetleme ve Değerlendirme Başkanı Tümgeneral Koç, Iğdır'da Jandarma Denetleme ve Değerlendirme Başkanı Tümgeneral Halis Zafer Koç, Iğdır Valisi E...           • 11 milyon lira değerinde kaçak güneş gözlüğü ele geçirildi IĞDIR'da durdurulan 2 TIR'da eşyalar arasına gizlenmiş çeşitli markalarda 183 bin 300 g&uum...           • Uzman Klinik Psikolog Kübra Şeykun Iğdır'da Hizmet Vermeye Başladı İlimizde ruh sağlığı alanında büyük bir açık olarak görülen psikoloji a...           • İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı Yapıldı Vali Enver Ünlü’nün başkanlığında, 2020 yılı 1. Dönem İl İstihdam ve Mes...           • Iğdır Belediye Eş Başkanları Merkez Mahalle Muhtarları İle Bir Araya Geldi Iğdır Belediye Eş Başkanları Yaşar Akkuş ve Eylem Çelik, Iğdır merkeze bağlı mahalle muhtar...           • Dengbejler Divanı'na Vatandaşların İlgisi Büyüktü Iğdır belediyesi tarafından düzenlen Çocuk Tiyatrosu ve 'Dengbejler Divanı'na vatandaş...           • AK Parti İl Başkanı Ayaz Basın Mensuplarıyla Bir araya Geldi AK Parti İl Başkanı Ali Kemal Ayaz, Merkez İlçe Başkanı Güven Demirel, Kadın Kolları v...           • IĞDIR İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ2000 KALORİLİK YEMEK (KUMANYA) HİZMETİ ALIMI IĞDIR İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ2000 KALORİLİK YEMEK (KUMANYA) HİZMETİ ALIMI 2000 K...           • MOTORİN VE 95 OKTAN KURŞUNSUZ BENZİN İL TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ MOTORİN VE 95 OKTAN KURŞUNSUZ BENZİN İL TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ Mo...           • TGF’DEN 10 OCAK DEKLERASYONU   Türkiye Gazeteciler Federasyonu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dol...           
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
Son Videolar

Ermeni Soykırımı Yalanı ve Iğd
7544 İzlenme, 32 Yorum

Oba Köyünde Ermenilerin yaptığ
7753 İzlenme, 31 Yorum

Ermenilerin Iğdır'da yaptığı k
7503 İzlenme, 31 Yorum

Türk Askerinin 1940 yılında Ağ
8110 İzlenme, 33 Yorum
Haber Arşiv
     
Iğdır Siteleri

Rektör Alma TRT Erzurum Radyosunun Telefon Konuğu Oldu

Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Erzurum’da bölgesel yayın yapan TRT Erzurum Radyosu’nun telefon konuğu oldu.

TRT Erzurum Radyosu’nda yayınlanan ‘Doğunun Sesi’ adlı programa telefonla katılan Rektör Alma, program sunucusu Hande Zeynep Şengül’ün sorularını yanıtladı. Rektör Alma, Tuzluca Tuz Mağaralarında hayata geçirilecek olan Tuz Terapi Merkezi hakkında bilgi verdi.

Tuz Terapi Merkezi Projesinin Iğdır Üniversitesi yürütücülüğünde, Iğdır Valiliği(İl Özel İdaresi) ve Tuzluca Kaymakamlığı (Köylere Hizmet Götürme Birliği)’nin işbirliği ile gerçekleştirileceğini belirten Rektör Alma, “Projemiz Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) tarafından desteklenmektedir. Tuzluca Tuz Mağaralarında 12 bin metre kare alana kurulacak olan Tuz Terapi Merkezi Projesinin 2018 yılında fizibilite çalışmaları tamamlanarak, 2019 yılında uygulama projeleri hazırlandı. Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) ile 29 Ağustos 2019 tarihinde sözleşme imzalanıp, projenin uygulama aşamasına geçilecektir. Iğdır ili, Tuzluca ilçesinde bulunan Tuz Mağaraları sahip oldukları özellikler nedeniyle oldukça önemlidirler. Benzer özelliklere sahip mağaralar Türkiye’de Çankırı’da, dünyada ise 15’ten fazla ülkede bulunmaktadır. Söz konusu ülkelerin birçoğunda tuz mağaraları eğitim, araştırma ve uygulama, turizm ile sağlık sektörüne kazandırılmıştır” dedi.

Tuz Terapi Merkezi eğitim-öğretime de katkı sunacak

Yapılan bilimsel çalışmaların tuz mağaralarında sıcaklık, hava vb. gibi uygun ortamın sağlaması durumunda solunum yolu hastalıkları tedavisinde kullanılabileceğini ortaya koyduğunu ifade eden Rektör Alma, sözlerini şöyle tamamladı: “ Tuz mağaralarının iyileştirici etkisi sayesinde bronşit, astım gibi solunum yolu hastalığına sahip kişilere şifa kaynağı olduğu bilinmektedir. Sağlık alanında oluşturulacak alternatif bir tıp merkezi Iğdır ili ve çevresine oldukça yararlı olacaktır. Projenin gerçekleşmesi ile Iğdır Tuzluca Tuz Mağaralarının ilde sağlık, turizm ve ekonomik katkı sağlayacaktır. Proje hayata geçirildiğinde eğitim- öğretime de katkı sunacaktır. Yani tuz mağaraları eğitim, öğretim, uygulama ve araştırma faaliyetleri için kullanılabilecektir. Umut ediyoruz ki; hayata geçirilecek olan Tuz Terapi Merkezimiz hem ilimize hem de ülkemize hayırlar getirmesidir.”

Haber tarihi: 30 / 08 / 2019
Haber Okunma: 213
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: eşi tarafından öldüren ebru'nun cenazesi ailesime teslim edildi
Sonraki: 6 Ülkeden 60 Genç Bölgemizde ‘Doğaya Yürüyüş’ Projesine Katıldı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdırın Sesi