Iğdır Gazetesi IĞDIR DEVLET HASTANESİ BAŞHEKİMİ DR. RAŞİT İLHAN 3 YILLIK HİZMETLERİNİ AÇIKLADI - Iğdır Gazetesi - ığdır haberleri

Jandarma Denetleme ve Değerlendirme Başkanı Tümgeneral Koç, Iğdır'da Jandarma Denetleme ve Değerlendirme Başkanı Tümgeneral Halis Zafer Koç, Iğdır Valisi E...           • 11 milyon lira değerinde kaçak güneş gözlüğü ele geçirildi IĞDIR'da durdurulan 2 TIR'da eşyalar arasına gizlenmiş çeşitli markalarda 183 bin 300 g&uum...           • Uzman Klinik Psikolog Kübra Şeykun Iğdır'da Hizmet Vermeye Başladı İlimizde ruh sağlığı alanında büyük bir açık olarak görülen psikoloji a...           • İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı Yapıldı Vali Enver Ünlü’nün başkanlığında, 2020 yılı 1. Dönem İl İstihdam ve Mes...           • Iğdır Belediye Eş Başkanları Merkez Mahalle Muhtarları İle Bir Araya Geldi Iğdır Belediye Eş Başkanları Yaşar Akkuş ve Eylem Çelik, Iğdır merkeze bağlı mahalle muhtar...           • Dengbejler Divanı'na Vatandaşların İlgisi Büyüktü Iğdır belediyesi tarafından düzenlen Çocuk Tiyatrosu ve 'Dengbejler Divanı'na vatandaş...           • AK Parti İl Başkanı Ayaz Basın Mensuplarıyla Bir araya Geldi AK Parti İl Başkanı Ali Kemal Ayaz, Merkez İlçe Başkanı Güven Demirel, Kadın Kolları v...           • IĞDIR İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ2000 KALORİLİK YEMEK (KUMANYA) HİZMETİ ALIMI IĞDIR İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ2000 KALORİLİK YEMEK (KUMANYA) HİZMETİ ALIMI 2000 K...           • MOTORİN VE 95 OKTAN KURŞUNSUZ BENZİN İL TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ MOTORİN VE 95 OKTAN KURŞUNSUZ BENZİN İL TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ Mo...           • TGF’DEN 10 OCAK DEKLERASYONU   Türkiye Gazeteciler Federasyonu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dol...           
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
Son Videolar

Ermeni Soykırımı Yalanı ve Iğd
7544 İzlenme, 32 Yorum

Oba Köyünde Ermenilerin yaptığ
7753 İzlenme, 31 Yorum

Ermenilerin Iğdır'da yaptığı k
7503 İzlenme, 31 Yorum

Türk Askerinin 1940 yılında Ağ
8111 İzlenme, 33 Yorum
Haber Arşiv
     
Iğdır Siteleri

IĞDIR DEVLET HASTANESİ BAŞHEKİMİ DR. RAŞİT İLHAN 3 YILLIK HİZMETLERİNİ AÇIKLADI

            Iğdır Devlet Hastanesi Başhekimi Raşit İlhan Iğdır Devlet Hastanesinde basın mensupları ile sabah kahvaltısında bir araya gelerek üç yıllık hizmetini açıkladı.

            Toplantıya Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Dt. Taner BAŞARAN'da katılarak, Iğdır'da hastaneler bazında sunulan sağlık hizmetlerine değinerek, “İl Sağlık Müdürlüğü olarak ilimizde sağlık hizmetlerin en iyi şekilde yürütmekteyiz” dedi.

            Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Taner Başaran ve Raşit İlhan, ilimizde en çok eleştiri konusu olan anjio ünitesinin neden açılmadığı konusu üzerinde durarak, “Biz İl Sağlık Müdürlüğü olarak Bakanlık nezdinde İlimizde bir anju ünitesinin kurulması için gerekli çalışmaları detaylarıyla ortaya koyduk. Fakat Bakanlık İlimizin nüfus oranının çok düşük olması nedeniyle bu talebimizi olumlu karşılamadı. Iğdır'a anjio ünitesinin açıla bilmesi için nüfusun 450 bin civarında olması gerekmektedir. Bildiğiniz üzere Kars'ta, Ağrı'da tıp fakülteleri açıldı. Bakanlık anjio için bizi oralara yönlendirmektedir.  Biz Iğdır Devlet hastanesi olarak alt yapımız anju ünitesine müsait. Fakat bu üniteyi açabilmemiz için en az dört uzman kardoyoloji hekime ve en az iki doçent doktora ihtiyacımız var. Bunu sağlayacak olan Bakanlıktır. Bakanlık atama yapmadığı sürece bizim bu üniteyi açmamızın mümkünatı yoktur. Biz doktoruz. Biz istiyoruz ki bize müracaat eden bütün hastalarımıza anında hizmet verelim. Anjioyu da İlimizde yapabilelim. Ama Bakanlık önümüze nüfus engelini koyduğu için açabilmemiz mümkün değildir. Vatandaşlarımız bizi anju konusunda toplumumuzda haksız yere ağır bir şekilde eleştirmekteler. Oysaki durum bildikleri gibi değil. Biz İl Sağlık Müdürlüğü olarak ısrarla üç kez üst üste Iğdır'da anjio ünitesinin açılması için müracaatta bulunmuşuz” dediler.

Başhekim İlhan, “İlimiz devlet hastanesinde kanserli hastalarımızın tedavileri yapılmaktadır. İlaçlarını rahatlıkla alabilmeleri için her türlü sağlık hizmetini verebilmekteyiz. Ketum sersivisimiz açıldığı zaman bu servise hasta müracaat sayımız elliyi geçmiyordu. Şimdi 118 hastaya kanser tedavisi hizmeti vermekteyiz.

Acil Servisimizdeki yığılmalar nedeniyle doktorlarımız hastalara sağlıklı hizmet veremiyorlardı. Acil servisteki düzenlememiz nedeniyle hem doktorlarımız hizmet verebilmekte, hemde hastalar en iyi sağlık hizmetini alabilmektedirler” dedi.

            Daha sonra Iğdır Devlet Hastanesi Başhekimi Raşit İlhan üç yıllık hizmetlerini açıklayarak şöyle dedi:

2017 – 2018 – 2019 YILLARINDA SUNULAN HİZMETLERİMİZ

ANNE DOSTU HASTANE KRİTERLERİNE UYGUN DOĞUM SALONU AÇILDI

1-Anne adayının güvenli, kaliteli gebelik izlemi ve doğum hizmeti alması tabii haktır.

Bu hizmet verilmesinde, anne adayının kültür ve geleneklerine uygun hareket edilmeli, mahremiyetine ve otonomisine önem verilmeli, anne ve bebek odaklı olmalıdır.

Gebe ve lohusa takipleri güncel bilimsel kriterlere göre hazırlanmış olan yazılı takip protokollerine uygun olarak yapılmalıdır.

2-Verilen hizmet, gebelik öncesi danışmanlık, doğum öncesi ve sonrası bakım ve danışmanlık hizmetlerini kapsamalıdır.

Gebeler doğumun planlanmasına katkıda bulunabilmelidirler.

Gebe ve yakınlarına doğum şekilleri, muhtemel yarar ve zararları anlatılmalı, verilecek ilaçlarla, yapılacak tetkik ve müdahaleler, gebenin yarar ve zararları konusunda doğru bilgilendirilmesini esas alan bir hizmet modeli içinde sunulmalı, gebe ve yakınlarına gebelik ve doğumla ilgili bilgi sunacak materyaller (yazılı, görsel, maketler, modeller vs) olmalıdır.

Doğum öncesi bakım ve danışmanlık hizmeti verilirken “Bilgilendirilmiş Onam Formu” okutulmalı ve imzalatılmalıdır.

3-Kurumlarda poliklinik, eğitim, danışmanlık ve doğum hizmeti verilen ortamlar standartlara uygun hazırlanmalıdır.

Kurumlar 7 gün 24 saat hizmet verebilen, anne ve bebek ihtiyaçlarına göre düzenlenen ünitelerden oluşmalıdır.

Doğum üniteleri ulusal denetimlerle sınıflandırılmış olmalı ve kurumlar sağladıkları bakımın kalitesinden sorumlu olmalıdır.

Her gebe ile birebir ilgilenen, onlarla iyi iletişim kuran yeterli sayı ve kalitede sağlık personeline sahip olmalıdır.

Kurumlar güvenli kan nakli ve hastane enfeksiyonu açısından gerekli tedbirleri almalıdır.

4-Mahremiyet beklentileri itina ile karşılanmalı, hijyen ve konfor standartları yüksek tutulmalıdır.

Gebe kendini rahat, ev ortamında hissedebilmesi için, yanına seçebileceği uygun bir refakatçi kabul edebilmelidir.

Servislerde gebeye fiziksel ve duygusal destek birebir olmalı ve bu desteğe kolaylıkla ulaşılabilmelidir.

Travay sırasında pozisyon kısıtlaması olmamalı, istediği pozisyonda yatabilmeli, odada rahatça yürüyebilmeli, hareket edebilmelidir.

 

5-Kanıta dayalı olmayan müdahaleler rutin olarak uygulanmamalıdır.Annelerin aktif pozisyonlarda ıkınmaları teşvik edilerek, doğum gerçekleştirilmelidir.

Beslenme ve sıvı alımı kesilmemelidir.

Lavman, tıraş gibiişlemler rutin olarak uygulamamalıdır

Erken Amniyotomi, sık tuşe, üretralkateter uygulanmamalıdır.

Kurumun sezaryen oranı, kabul edilebilir minimum ve maksimum seviyeleri aşmamalıdır.

6-Hizmet sunumu için gerekli olan insan kaynakları ve lojistik destek optimum düzeyde olmalıdır.

Doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası hizmetler multidisipliner yaklaşım ile donanımlı bir ekip tarafından verilmelidir.

Yüksek riskli gebelere yaklaşım konusunda eylem planı olmalıdır.

İsteyen hastalara doğum analjezisi hizmeti sunulabilmelidir.

7-Acil obstetrik durumlarda sevk kriterlerine uyulmalıdır.

Doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası hizmetlerin yönetiminde devamlılık gözetilmelidir.

Gebelik, doğum ve lohusalığa bağlı bir komplikasyon nedeniyle müracaat eden gebeler hemen kabul edilip gerekli tıbbi müdahale gecikmeksizin yapılmalıdır.

Hasta stabilize edildikten sonra sevk edilmelidir.

Sevk, 112 ile irtibata geçilerek yapılmalıdır.

Sevk edilen kurum,  sevk eden kuruma vakalarla ilgili geri bildirim yapmalıdır.

8-Doğum hizmeti anne ve bebek odaklı olmalıdır.

Bebek Dostu Hastane kriterlerine uyulmalıdır.

Anne ve ailelerin doğan bebeklerini kucaklamaları ve dokunmaları sağlanmalı ve devamı desteklenmelidir.

Lohusa normal doğum sonrası en az 24, sezaryen doğum sonrası en az 48 saat hastanede kalmalı,  postpartum bakım almalıdır.

9-Hizmet sunanların bilgi ve beceri kapasitesini güçlendirmeye yönelik aktiviteler planlanmalı ve uygulanmalıdır.       

Hizmet içi eğitimlerin sürekliliği sağlanmalıdır.

Doğum Öncesi Bakım, Acil Obstetrik Bakım, Doğum ve Sezaryen Eylemi, Doğum Sonu Bakım Yönetim Rehberlerinin kullanımı konusunda izleme değerlendirme çalışmaları yapılmalıdır.

Klinik protokol ve akış şemaları doğru ünitede,  görülebilen bir yerde bulunmalıdır.

Bünyesinde çalışan hekim ve diğer sağlık personelinin bu prensip ve ilkeleri benimsemeleri ve bilgilendirilmeleri sağlanmalıdır.

Çalışanlar referans materyallere 24 saat erişebilmelidir.

10-İstatiksel analizler yapılmalı, çıktıları değerlendirilmelidir.

Merkezler, sunulan hizmetlerin nitelik ve niceliğine yönelik kayıtları elektronik ortamda düzenli ve doğru bir şekilde  tutmalıdır.

İstatistiksel veriler internet ortamında yayınlamalı, tüm kurumların ve vatandaşların erişimine açık tutulmalıdır.

Maternal ve perinatalmortalite ve morbiditeleri dikkatlice izlenmeli, bu amaçla düzenli geribildirim toplantıları yapılmalıdır.

Bu kriterlere uyan Doğum Salonu açıldı ve Anne Dostu Hastane unvanı için başvurular yapıldı. Türkiye genelinde 66 hastane bu unvana sahipken Iğdır Devlet Hastanesini bu sıralamaya almanın gururunu yaşıyoruz.

 

ÇOCUK ACİL SERVİSİNİN AÇILIŞI YAPILDI

Erişkin acil servisin hizmet alanının yeterli olmaması nedeniyle daha kaliteli hizmet amacıyla çocuk acil hastanemiz bünyesinde ayrı bir yerde konumlandırılarak çocukların seveceği, eğleneceği ve mutlu olacağı nezih bir alan haline getirilerek hizmete açılmıştır. Bu sayede çocuklarımızın erişkin acilde karşılaşmaması gereken olumsuz olaylardan uzaklaştırılmış olup daha kolay müdahale şansına erişmişlerdir.

Sayfa 1’den devam 

ERİŞKİN YOĞUN BAKIM 3. BASAMAK OLARAK TESCİLİNİ ALDI

3. Basamak Yoğun Bakım Ünitesi Asgari Gereksinimleri

Tanıtım

Altta yatan özellikli (ağır, yüksek riskli) hastalığı nedeniyle takibi gereken hastaların yattığı özel (Beyin cerrahisi, Kardiyovasküler cerrahi, ciddi travmaların takip edildiği yoğun bakımlar gibi) yoğun bakımlar, solunum yetmezliği ve/veya çoklu organ işlev bozukluğu gibi tüm komplike hastaların kabul edildiği, solunum desteği, renalreplasman tedavisi, plazmaferez gibi destek tedavilerinin hepsinin yapılabildiği, en üst düzeyde tıbbi bakım ve tedavi yapılabilen yoğun bakım üniteleridir

Hasta Uygunluğu

1.ve 2. basamak hastalarının özelliklerine ilave olarak uzun süreli nitelikli gözlem ve girişim, uzun süreli yaşamsal destek gereksinimi bulunan veya çoklu organ yetmezliği gelişmiş hastalar;

-İnvaziv veya noninvaziv mekanik ventilasyon ve ileri solunum monitörizasyonu gereken hastalar

-Kronik organ bozukluğunun günlük aktiviteyi bozacak şekilde ilerlediği hastalar

- HELLP sendromu, ağır sepsis, septik şok, ARDS, ağır preeklampsi ve eklampsi gibi yakın takip ve tedavi gerektiren akut sorunlar

-Kontrol edilemeyen veya fazla miktarda transfüzyon gereken kanamalar

-Organ bozukluğu yapan zehirlenmeler

-Cerrahi sonrası gelişen dahili komplikasyonlar (koroner sendromlar, sepsis, böbrek veya karaciğer yetmezliği gibi)

-Birden fazla organı ilgilendiren sistemik hastalıkların akut sorunları

-İzolasyon önlemi gereken hastalar (dirençli enfeksiyonlar, immünsuprese hastalar)

- Ciddi santral sinir sistemi patolojisi ve cerrahisi (sinüs üzerinde kanama, çökme fraktürü, ciddi serebral ödem, subaraknoid kanama, diffüzaksonal yaralanma, spinal şok, kord ödemi gibi), Glaskow skoru 7 ve altında olan hastalar

-Kalp cerrahisi geçiren hastalar

-Çoklu travma hastaları

Yatak Sayısı

En az altı yataklı olmalıdır

Personel Durumu

-Anesteziyoloji ve Reanimasyon, İç hastalıkları, Göğüs Hastalıkları veya Genel Cerrahi), spesifik yoğun bakımlarda o dalın uzmanlarından birisi

- İç hastalıkları uzmanı

- Genel cerrahi uzmanı

- Anesteziyoloji ve Reanimasyon uzmanı

-Beyin cerrahisi uzmanı veya nöroloji uzmanı

- Çocuk yoğun bakım üniteleri için çocuk hastalıkları uzmanı

- Kardiyoloji uzmanı

 - İhtiyaç duyulacak branşlarda kolayca ulaşılabilecek uzman hekimler

- Her vardiyada, üç yatak için en az bir hemşire olmalıdır.

Tıbbi Cihaz ve Donanım

Her yatak için invazivhemodinamikmonitörizasyon yapabilecek bir monitör, Her yatak için bir ventilatör, İki laringoskop, Portable röntgen cihazı (hastanede), İnfüzyon pompası, Kan gazı cihazı (üniteye yakın olabilir), Kan, serum ve hasta ısıtma sistemleri, Transport ventilatörü, Defibrilatör - Beslenme pompası, Resusitasyon için gerekli donanım, Kesintisiz güç kaynağı.

Iğdır Devlet Hastanesi bu gereksinimlerin hepsini karşılayarak 3. Basamak yoğun bakım ünitesi tescilini almıştır.

 

YOĞUN BAKIMA YATIŞI YAPILAN HASTA SAYISI

2017 YILI HASTA SAYISI          2018 YILI HASTA SAYISI          2019 YILI İLK YARISI

854       1073     707

 

GEBE OKULU, ANNE DOSTU OLARAK GÜNCELLENDİ

Gebe bilgilendirme olarak hizmet vermeye başlayan servisimiz, hizmet kalitesini arttırarak Anne Dostu Gebe Okulu unvanını almıştır.

 

YENİDOĞAN YOĞUN BAKIM ÜNİTESİ BEBEK DOSTU HASTANESİ OLMAK İÇİN BAŞVURULAR YAPILDI

Bakanlığımızca bebek sağlığının geliştirilmesi, bebek ölümlerinin azaltılması, sağlıklı bir gelişim ve büyüme için yürütülen birçok sağlık program ve projesi bulunmaktadır. Bilindiği üzere, anne sütü ile beslenme, çocuğun sağlığı ve gelişmesi için ana koşuldur. Aynı zamanda annelerin sağlığı için de önemlidir. Anne ve çocuk sağlığı ve beslenme alanlarında dünya genelinde çalışmalar yürüten UNICEF ve WHO, çocuk beslenmesine ilişkin uygulamaların düzeltilmesi gereğinin de bilinciyle, 1991 de Bebek Dostu Hastaneler programını gündeme getirdiler. Bu program “10 adımda başarılı emzirme” ilkelerinin uygulanması ile bebeğin anne sütü ile beslenmesini sağlamak, emzirmeyi özendirmek ve desteklemek amaçlamaktaydı. Günümüzde de dünyadaki birçok doğum kliniği “Bebek Dostu” statüsüne erişebilmek için çaba göstermektedir. Bebek Dostu Hastaneler ile ilgili olarak programın başlangıcı olan 1991 yılından 2018 yılı Ekim ayı sonuna kadar toplamda 1257 hastanemize Bebek Dostu Hastane unvanı verilmiştir. Iğdır Devlet Hastanesi bu kriterleri yerine getirip gerekli başvuruları yapmıştır.

 

DİYALİZ HASTA SEANS SAYISI ÇOĞALTILARAK DAHA FAZLA DİYALİZ HASTASINA HİZMET VERİLDİ

2017 yılı içerisinde 917 hasta 2018 yılında 979 hasta diyaliz ünitesine kabul edilirken, 2019 yılı ilk yarısında 666 hasta ile 2017 ve 2018 hasta sayılarının 4/3 ü kadar hasta bakılmıştır.

 

KEMOTERAPİ ÜNİTESİ

Kemoterapi ünitemizde 2017 yılında hizmet alan hasta sayısı:52 iken 2018 yılında bu sayı 85, 2019 ilk 6 ayda 118 hasta olup; Erzurum, Van gibi illere kemoterapi almak için giden hastalarımızın maddi manevi mağduriyetleri ek seans oluşturularak hastanemizce giderilmiştir.

Kemoterapi alan hastalar ilaçlarını hastanemizde bulunmadığı için tedarik ve saklama için yeterli imkanları bulunmadığından tedavi gününü kaçırdıkları gibi uygun (tüm ilaçların temin edilememesi) kemoterapi hizmetinden yararlanamamaktaydılar.

2018 yılı itibari ile antineoplastik (kemoterapi ilaçları) hastane eczanemize temini sağlanarak hasta mağduriyetleri giderilmiştir.

 

ACİL SERVİSİNDE TRİYAJ SİSTEMİNE GEÇİLDİ

Triyaj (hastaların hastalığına göre daha çabuk muayene olmaları için yönlendirme)birimi kurularak aktive edildi.

 

EVDE SAĞLIK H BİRİMİ HİZMET KALİTESİNİ ARTTIRARAK ULAŞILAN HASTA SAYISINI İKİYE KATLADI

YILLARA GÖRE EVDE SAĞLIK HİZMETİ ALAN HASTA SAYILARI

2017 Yılı           2018 Yılı           2019 Yılı İlk Yarısı

1971     2455     2672

 

Evde Sağlık Hizmetleri Iğdır merkez / merkeze bağlı 41 köy / Karakoyunlu ilçesi ile ilçeye bağlı 24 köyde;

 24 saat kesintisiz 8 Sağlık çalışanı 3 tane nakil ambulansı 2 tane mobil araç ve 8 şoför ile hizmet sunmaktadır.  İDH Evde Sağlık Hizmetleri Türkiye Genelinde Hasta ziyaret sıklığında 2017 yılında 81 ilde 69. sırada iken bu oran 2018 ve 2019 yılı itibariyle 1. sıradadır.

GÜNÜBİRLİK SEVİSİ AÇILDI

8 yataklı olup ve 2 hemşiremiz hizmet etmektedir. Hastanemizde tek dozluk tedavi alacak hastalarımız yatış yaptırmadan günübirlik serviste tedavi olup tedavi sonrası evlerine gitme imkanıyla rahat etmektedir. Muayene sonucunda doktorun uygun görüp yönlendirdiği hastalar bu serviste hizmet almaktadır. Ortalama günlük 30 hastaya tedavi uygulanırken 10-15 hasta radyolojik çekim öncesinde damar yolu açılması hizmeti sunulmaktadır.

 

PALYATİF SERVİSİNİN YATAK SAYISI ARTIRILARAK HİZMET KATSAYISI ARTTIRILDI.

8 yatakla hizmet vermeye başlayan palyatif servisi, 7 yatak eklenerek kapasitesi arttırılmıştır.

 

PALYATİF BAKIM SERVİSİNE YATIRILAN HASTA SAYISI

2017 YILI HASTA SAYISI          2018 YILI HASTA SAYISI          2019 YILI İLK YARISI

258       327       256

 

ÜROFLOWMETRi CİHAZI ALIMI YAPILDI

Üroflowmetri testi, idrar yaparken idrar akışını ve kuvvetini ölçen bir testtir. Mesanenin (idrar kesesi) fonksiyonunu değerlendirmede veya normal idrar akışında tıkanıkların test edilmesine yardımcı bir cihazdır. Bu cihazla konulacak tanılar için il dışına gönderilen hasta minimuma indirilmiş olup erken tanı ve teşhisle hastanemizde gerekli tedaviler yapılmaktadır. Bu cihazla 7563 hastaya test uygulanarak tanı ve teşhis konulmuştur.

 

TOPUK KIRMA (ESWT) CİHAZI ALIMI YAPILDI

Şok Dalga / ESWT Tedavisi, topuk dikeni rahatsızlıklarında hastaya cerrahi olmayan acısız / ağrısız, kortizonsuz bir tedavi imkânı sunmaktadır. Uygulama sonrasında hasta günlük yaşantısına devam etmektedir. Hastanemizde cihaz kullanıma başlandıktan sonra 503 hasta tedavi edilmiştir.

 

ESWL(TAŞ KIRMA )CİHAZI

ESWL (Extracorporealshockwavelitotripsi) vücudun dışından ameliyatsız olarak şok dalgalarıyla böbrek ve idrar yollarındaki taşları kırma yöntemidir. Günümüzde uygun olan hastalarda perkütannefrolitotomi,üreteroskopi gibi taş ameliyatlarına alternatif olarak kullanılabilmektedir. Hastanemizde 138 hasta 'da ESWL cihazından yararlanmış olup, maddi ve manevi mağduriyetleri giderilerek hasta memnuniyet oranımız en üst düzeye çıkarılmıştır.

 

LABORATUVAR BÖLÜMÜNE YENİ CİHAZ ALIMLARI YAPILDI

 Laboratuvar hizmetlerinde manuel(el ile)çalışma nedeniyle sonuçlar geç çıkarken alınan cihazlar sayesinde sonuç süreleri kısaltılarak hasta memnuniyeti arttırılmıştır.

 

ÇOCUK POLİKLİNİĞİ YANINA ÇOCUK PARKI AÇILDI

Muayene olmak için gelen çocuklarımız hastane psikolojisinden kurtulmaları için ve en azından sıra beklerken güzel vakit geçirebilmeleri için hizmete açılmıştır.

 

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ KÖŞESİ YAPILDI

15 Temmuz Şehitlerini anmak ve kalbimizde yaşatmak için 15 Temmuz Köşesi oluşturuldu.

 

ERİŞKİN ACİL SERVİSİMİZ DAHA İYİ HİZMET VERMEK İÇİN REVİZE EDİLDİ

MR VE BT CİHAZ RANDEVULARI İYİLEŞTİRİLDİ.

MR ve BT gün sayısı (3 ay )bir süre veriliyordu.  Hizmet kalitesi arttırılarak  BT (tomografi)  günübirlik çekilirken, MR filmleri 4 gün gibi kısa bir sürede çekim yapılıyor.

HEYET DEĞERLENDİRME SİSTEMİ YENİLENDİ

Heyete giren hastalar sonuçları için aylarca beklerken bu süre 1 hafta gibi kısa bir sürede verilmeye başlandı.

ÇÖZGER (ÇOCUK HEYET) UYGULAMASINA GEÇİLDİ

Çözger (Çocuk Heyet) uygulaması en aktif kullanan hastane konumundayız. Çevre illerde aktif kullanılamaması nedeni ile çevre illerden de hastanemize hasta kabul etmekteyiz. çözger uygulaması sayesinde Çocuklar için özel gereksinim raporu sonuçları 1 hafta gibi kısa sürede verilerek çocuk ve bebekler için erken eğitim ve gereksinim   imkanı sağlanmış olmaktadır.

ANJİYOGRAFİ ÜNİTESİ İÇİN BAŞVURULAR YENİLENDİ

Anjiyografi ünitesi için başvurular sıklıkla yenileniyor.

TRSM (TOPLUM RUH SAĞLIĞI MERKEZİ) KURULUYOR

Hastanemizde kurulması planlanan TRSM. İçin çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir. Yapılacak bina için ihale çalışmaları başlayan merkez en kısa sürede Iğdır halkına hizmet için kurulacaktır.

HASTANE TADİLATLARI

Hastane genelinde tüm birimlerde tadilat işlemleri gerçekleştirildi

 

MESAİ DIŞI POLİKLİNİK HİZMETİ SÜREKLİ HALE GETİRİLDİ

Yoğun poliklinik hizmeti veren bölümlerde vatandaşların gündüz sıra bulmakta zorlandıklarını, bu uygulamayla pazartesi ve perşembe günleri saat 16.00 ile 19.00 saatleri arasında tedavi hizmeti getirildi.

Cildiye, Dahiliye, Göz Hastalıkları, KBB Hastalıkları, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Ortopedi, Üroloji ve

Radyoloji branşlarında ek mesai hizmeti düzenli olarak yapılıyor.

SMS BİLGİLENDİRME SİSTEMİ GETİRİLDİ

Sonuçlar ve randevular hakkında hastalara SMS gönderilerek bilgilendirme hizmeti sunuldu.

OBEZİTE MERKEZİ KURULUYOR

Obezite ile mücadele desteği verilecek olan polikliniğimiz, Iğdır halkına hizmet için kuruluyor. Bakanlığa yapılan başvuru neticesinde değerlendirmeler bittikten sonra hizmet vermeye başlanacaktır.

LAKTASYON (EMZİRME) POLİKLİNİĞİ AÇILIYOR

Amacımız annelerin emzirme ile ilgili sorunlarını tespit edip uygun çözümler sunmak ve sadece anne sütü ile beslenmenin yüzdesini arttırmaktır. Yataklı kliniklerde konsültasyon ile hasta başı danışmanlık hizmeti verilecektir.

Gerekli başvurular yapılmış olup bakanlıktan onay beklenmektedir.

 

TÜM HASTANE GENELİNE PERDE ALIMI YAPILDI

Hasta odalarımızda yıpranmış ve kırılmış olan pencere ve mahremiyet perdelerimizin tamamı yenilenerek hastalarımızın kullanımına sunulmuştur.

 

TÜM HASTANE 'DE SERVİS VE ACİL SERVİSLERİNE ÇARŞAF ALIMI YAPILDI

Hastanemizde yatan hastalarımıza daha konforlu ve hijyenik bir ortam sunmak için yıpranan ve yatak takımlarının yerine yeni alımlar yapılarak hizmete sunulmuştur.

 

DENETİMLİ SERBESTLİK BAŞVURAN HASTA SAYISI

2017 Yılı           2018 Yılı           2019 Yılı İlk Yarısı

52        85        118

AYAKTAN (POLİKLİNİK MUAYENESİ ) HASTA SAYISI

 

2017 Yılı           2018 Yılı           2019 Yılı İlk Yarısı

916223 1068069           494515

YATAN HASTA SAYISI

 

2017 Yılı           2018 Yılı           2019 Yılı İlk Yarısı

20595               23239               10029

 

İDH BRANŞ BAZINDA AMELİYAT SAYILARI

Doktor Branşı   2017 yılı            2018 yılı            2019 ilk 6 ay

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı 239       811       377

Cildiye Uzmanı  318       391       107

Genel Cerrahi Uzmanı    2597     2244     1330

Göz Hastalıkları Uzmanı 1237     1532     502

Göğüs Cerrahisi Uzmanı            84        102       -

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı     2013     1916     995

Kalp Damar Cerrahi Uzmanı       150       155       118

KBB Uzmanı     1402     3689     547

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı           829       848       295

Plastik ve Estetik Cerrahı Uzmanı          1253     2167     179

Çocuk Cerrahı Uzmanı   252       58        560

Üroloji Uzmanı  890       1018     598

 

İDH BRANŞ BAZINDA DOKTOR SAYILARI

Uzman Hekim Branşları Uzman Hekim Sayısı

Dahiliye Uzmanı            6

Kardiyoloji Uzmanı        3

Genel Cerrahi Uzmanı    3

KBB Uzmanı     3

Göz Hastalıkları Uzmanı 4

Anestezi Uzmanı           4

Acil Tıp Uzmanı 5

Aile Hekimi Uzmanı       1

Üroloji Uzmanı  2

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı           4

Radyoloji Uzmanı          3

Fizik tedavi ve rehabilitasyon Uzmanı    3

Patoloji Uzmanı 2

Beyin ve Sinir cerrahi Uzmanı    3

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı     3

Göğüs Hastalıkları Uzmanı        1

Mikrobiyoloji Uzmanı     1

Psikiyatri Uzmanı          2

Çocuk Psikiyatrisi         1

Biyokimya Uzmanı        1

Çocuk Cerrahisi Uzmanı            1

Çocuk Hastalıkları Uzmanı         5

Nöroloji Uzmanı            2

Cildiye Uzmanı  1

Kalp Damar Cerrahı Uzmanı       1

Toplam: 25 Branş         Toplam: 65 Uzman Hekim

 

88. DÖNEM DEVLET HİZMETİ YÜKÜMLÜLÜĞÜ KURASI İLE IĞDIR DEVLET HASTANESİNE ATANAN HEKİM BRANŞ VE SAYILARI

Hekim Branşı    Hekim Sayısı

Pratisyen Hekim           29

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı  1

Göğüs Hastalıkları Uzmanı        1

İç Hastalıkları Uzmanı    1

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı     1

Plastik Cerrahi Uzmanı  1

Erişkin Ruh ve Sinir Hastalıkları Uzmanı             1

Üroloji Uzmanı  1

Haber tarihi: 02 / 09 / 2019
Haber Okunma: 519
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: eşi tarafından öldüren ebru'nun cenazesi ailesime teslim edildi
Sonraki: Iğdır İl Jandarmada Rütbe Terfi Töreni Yapıldı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdırın Sesi