Iğdır Gazetesi Türkiye-İran Sınır Güvenliği Toplantısı Iğdır’da Yapıldı - Iğdır Gazetesi - ığdır haberleri

Jandarma Denetleme ve Değerlendirme Başkanı Tümgeneral Koç, Iğdır'da Jandarma Denetleme ve Değerlendirme Başkanı Tümgeneral Halis Zafer Koç, Iğdır Valisi E...           • 11 milyon lira değerinde kaçak güneş gözlüğü ele geçirildi IĞDIR'da durdurulan 2 TIR'da eşyalar arasına gizlenmiş çeşitli markalarda 183 bin 300 g&uum...           • Uzman Klinik Psikolog Kübra Şeykun Iğdır'da Hizmet Vermeye Başladı İlimizde ruh sağlığı alanında büyük bir açık olarak görülen psikoloji a...           • İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı Yapıldı Vali Enver Ünlü’nün başkanlığında, 2020 yılı 1. Dönem İl İstihdam ve Mes...           • Iğdır Belediye Eş Başkanları Merkez Mahalle Muhtarları İle Bir Araya Geldi Iğdır Belediye Eş Başkanları Yaşar Akkuş ve Eylem Çelik, Iğdır merkeze bağlı mahalle muhtar...           • Dengbejler Divanı'na Vatandaşların İlgisi Büyüktü Iğdır belediyesi tarafından düzenlen Çocuk Tiyatrosu ve 'Dengbejler Divanı'na vatandaş...           • AK Parti İl Başkanı Ayaz Basın Mensuplarıyla Bir araya Geldi AK Parti İl Başkanı Ali Kemal Ayaz, Merkez İlçe Başkanı Güven Demirel, Kadın Kolları v...           • IĞDIR İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ2000 KALORİLİK YEMEK (KUMANYA) HİZMETİ ALIMI IĞDIR İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ2000 KALORİLİK YEMEK (KUMANYA) HİZMETİ ALIMI 2000 K...           • MOTORİN VE 95 OKTAN KURŞUNSUZ BENZİN İL TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ MOTORİN VE 95 OKTAN KURŞUNSUZ BENZİN İL TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ Mo...           • TGF’DEN 10 OCAK DEKLERASYONU   Türkiye Gazeteciler Federasyonu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dol...           
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
Son Videolar

Ermeni Soykırımı Yalanı ve Iğd
7544 İzlenme, 32 Yorum

Oba Köyünde Ermenilerin yaptığ
7753 İzlenme, 31 Yorum

Ermenilerin Iğdır'da yaptığı k
7503 İzlenme, 31 Yorum

Türk Askerinin 1940 yılında Ağ
8110 İzlenme, 33 Yorum
Haber Arşiv
     
Iğdır Siteleri

Türkiye-İran Sınır Güvenliği Toplantısı Iğdır’da Yapıldı

Iğdır Valisi Enver Ünlü, Türkiye ve İran güvenlik güçlerinin hudutlarda aldığı güvenliğin ciddi manada gelişme kaydettiğini söyledi.

Türkiye ile İran arasındaki 14 Mart 1937 tarihli sınır hudut anlaşması gereğince, iki ülke heyetlerinin bir araya geldiği Türkiye-İran Sınır Güvenliği Toplantısının ikincisi, Iğdır Valiliği Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi.

Türk heyetine Vali Ünlü'nün, İran heyetini ise Maku Sınır Güvenlik Komiseri Albay Şirzad Hacızadeh'in başkanlık yaptığı toplantıda, iki ülkenin sınır güvenliği, kaçakçılık ve terör örgütü PKK'ya yönelik güvenlik önlemleri, sınırda yapılan ticaretle ilgili sorunlar ve bunlara ilişkin çözüm önerileri ele alındı.

Toplantıda alınan kararlara ilişkin protokol, Ünlü, Hacızadeh ve diğer ilgililerce imzalandı.

Vali Ünlü, toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, İran heyetini Türkiye'de ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu söyledi.

Toplantıda son altı ayda hudutta meydana gelen kaçakçılık olaylarına karşı alınan tedbirler ile insan kaçakçılığı konusunda elde edilen mesafenin görüşüldüğünü belirten Ünlü, her iki ülkenin güvenlik güçlerinin hudutlarda aldığı güvenlikte ciddi manada gelişme kaydedildiğini vurguladı.

Ünlü, terörle mücadele konusunda son zamanlarda hem Türkiye'de hem de İran'da yapılan mücadelenin bölgedeki terörist eylemlerin önünü kestiğinin altını çizerek, "Önümüzdeki süreçte de bu ortak çalışmamız hem insan kaçakçılığı hem de terörle mücadele konularında devam edecektir." dedi.

"Terörle mücadelede kararlıyız"

Albay Şirzad Hacızadeh ise iki ülkenin sınır güvenliğinin önemli olduğunu söyledi.

Müşterek güvenlik önlemleri noktasında kararlar alındığını dile getiren Hacızadeh, "İki ülkenin sınırlarında müşterek güvenliğin gece gündüz en iyi şekilde korunması protokolle karara bağlandı." diye konmuştu.

Hacızadeh, terörle mücadelede kararlı olduklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Bölücü terör örgütü PKK'ya karşı mücadele hususunda kararlılık belirtilmiştir. Her iki ülkenin de sınır güvenlik görevlileri gece gündüz gayretli bir şekilde sınırlarda terör örgütü PKK'ya karşı mücadeleye kararlılıkla devam etmektedir. Allah'a şükür sınırlarımızda asayiş ve güvenlik sağlanmış durumdadır."

Sınır bölgesinde yaşayan vatandaşların güvenliğinin daha iyi şekilde sağlanması konusunda da ciddi güvenlik önlemleri alındığını aktaran Hacızadeh, "Bizler uyuşturucu madde ve göçmen kaçakçılığına karşı mücadelede gayretlerimizi gösteriyoruz. İki ülkenin PKK'ya karşı kararlı duruşu sayesinde bu örgüt mahvolmuş durumda." değerlendirmesinde bulundu.

Hacızadeh, heyeti ağırlayan Türk dostlarına misafirperverlikleri dolayısıyla teşekkür etti.

Toplantıya İl Emniyet Müdürü Hüseyin Güllüce, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Özdurhan, İl Göç İdaresi Müdürü Muhlis Lordoğlu, İran heyetinden sınır işleri uzmanı Yarbay Muhammet Kulizade ve diğer ilgililer katıldı.

Haber tarihi: 05 / 09 / 2019
Haber Okunma: 193
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: eşi tarafından öldüren ebru'nun cenazesi ailesime teslim edildi
Sonraki: IĞDIR DEVLET HASTANESİ BAŞHEKİMİ DR. RAŞİT İLHAN 3 YILLIK HİZMETLERİNİ AÇIKLADI
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdırın Sesi