Iğdır Gazetesi Türkiye-İran Sınır Güvenliği Toplantısı Iğdır’da Yapıldı - Iğdır Gazetesi - ığdır haberleri

MHP'li Başkandan, HDP'li Başkana Ziyaret MHP’li Karakoyunlu Belediye Başkanı Ballı’dan, HDP’li Iğdır Belediye Başkanı Akk...           • IĞDIR MÜDÜRLÜĞÜMÜZE BAĞLI SAĞLIK KURULUŞLARI MEDİKAL GAZ VE HELYUM GAZI ALIMI İHALESİ IĞDIR MÜDÜRLÜĞÜMÜZE BAĞLI SAĞLIK KURULUŞLARI MEDİKAL GAZ VE HELYUM GAZI A...           • KALORİFER YAKITI SATIN ALINACAKTIR IĞDIR İL ÖZEL İDARESİ MAKİNE İKMAL BAKIM VE ONARIM MÜDÜRLÜĞÜ KALORİFER Y...           • Iğdır Üniversitesi Hayvan Hastanesinde Cerrahi Operasyonlar Tüm Hızıyla Devam Ediyor Iğdır Üniversitesi Hayvan Hastanesinde kedi ve köpekler gibi pet hayvanların kısırlaştır...           • BELEDİYE BAŞKANI AKKUŞ SOKAK SOKAK DOLAŞIP TALEPLERİ DİNLİYOR Iğdır Belediye eş Başkanı Yaşar Akkuş, saha gezileri kapsamında vatandaşlarla bir araya gelip, tal...           • ASİMDER BAŞKANI GÜLBEY, KRİPTO ERMENİLER HARAKETE GEÇTİLER... Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Genel Başkanı Göksel...           • Iğdır Üniversitesi İle Erzurum Orman Müdürlüğü Arasında Protokol İmzalandı Iğdır Orman İşletme Müdürü Taner Tazegün, Üniversitemiz Rektörü...           • Iğdır’da uyuşturucu Operasyonu Iğdır İl Jandarma ekiplerinin uyuşturucu madde ile mücadlesi etkin bir şekilde sürü...           • Belediyeden Öğrencilere Kırtasiye Yardımı Yapıldı Iğdır Belediyesi 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılının ilk gününde öğrencilere, Kır...           • Doç. Dr. Arzu Ünal ve Proje Ekibi Tarafından Yerli ve Milli Enzim Üretildi Iğdır Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Biyoteknoloji Bölüm Başkanı Do&cc...           
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
Son Videolar

Ermeni Soykırımı Yalanı ve Iğd
7352 İzlenme, 32 Yorum

Oba Köyünde Ermenilerin yaptığ
7545 İzlenme, 31 Yorum

Ermenilerin Iğdır'da yaptığı k
7217 İzlenme, 32 Yorum

Türk Askerinin 1940 yılında Ağ
7925 İzlenme, 33 Yorum
Haber Arşiv
     
Iğdır Siteleri

Türkiye-İran Sınır Güvenliği Toplantısı Iğdır’da Yapıldı

Iğdır Valisi Enver Ünlü, Türkiye ve İran güvenlik güçlerinin hudutlarda aldığı güvenliğin ciddi manada gelişme kaydettiğini söyledi.

Türkiye ile İran arasındaki 14 Mart 1937 tarihli sınır hudut anlaşması gereğince, iki ülke heyetlerinin bir araya geldiği Türkiye-İran Sınır Güvenliği Toplantısının ikincisi, Iğdır Valiliği Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi.

Türk heyetine Vali Ünlü'nün, İran heyetini ise Maku Sınır Güvenlik Komiseri Albay Şirzad Hacızadeh'in başkanlık yaptığı toplantıda, iki ülkenin sınır güvenliği, kaçakçılık ve terör örgütü PKK'ya yönelik güvenlik önlemleri, sınırda yapılan ticaretle ilgili sorunlar ve bunlara ilişkin çözüm önerileri ele alındı.

Toplantıda alınan kararlara ilişkin protokol, Ünlü, Hacızadeh ve diğer ilgililerce imzalandı.

Vali Ünlü, toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, İran heyetini Türkiye'de ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu söyledi.

Toplantıda son altı ayda hudutta meydana gelen kaçakçılık olaylarına karşı alınan tedbirler ile insan kaçakçılığı konusunda elde edilen mesafenin görüşüldüğünü belirten Ünlü, her iki ülkenin güvenlik güçlerinin hudutlarda aldığı güvenlikte ciddi manada gelişme kaydedildiğini vurguladı.

Ünlü, terörle mücadele konusunda son zamanlarda hem Türkiye'de hem de İran'da yapılan mücadelenin bölgedeki terörist eylemlerin önünü kestiğinin altını çizerek, "Önümüzdeki süreçte de bu ortak çalışmamız hem insan kaçakçılığı hem de terörle mücadele konularında devam edecektir." dedi.

"Terörle mücadelede kararlıyız"

Albay Şirzad Hacızadeh ise iki ülkenin sınır güvenliğinin önemli olduğunu söyledi.

Müşterek güvenlik önlemleri noktasında kararlar alındığını dile getiren Hacızadeh, "İki ülkenin sınırlarında müşterek güvenliğin gece gündüz en iyi şekilde korunması protokolle karara bağlandı." diye konmuştu.

Hacızadeh, terörle mücadelede kararlı olduklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Bölücü terör örgütü PKK'ya karşı mücadele hususunda kararlılık belirtilmiştir. Her iki ülkenin de sınır güvenlik görevlileri gece gündüz gayretli bir şekilde sınırlarda terör örgütü PKK'ya karşı mücadeleye kararlılıkla devam etmektedir. Allah'a şükür sınırlarımızda asayiş ve güvenlik sağlanmış durumdadır."

Sınır bölgesinde yaşayan vatandaşların güvenliğinin daha iyi şekilde sağlanması konusunda da ciddi güvenlik önlemleri alındığını aktaran Hacızadeh, "Bizler uyuşturucu madde ve göçmen kaçakçılığına karşı mücadelede gayretlerimizi gösteriyoruz. İki ülkenin PKK'ya karşı kararlı duruşu sayesinde bu örgüt mahvolmuş durumda." değerlendirmesinde bulundu.

Hacızadeh, heyeti ağırlayan Türk dostlarına misafirperverlikleri dolayısıyla teşekkür etti.

Toplantıya İl Emniyet Müdürü Hüseyin Güllüce, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Özdurhan, İl Göç İdaresi Müdürü Muhlis Lordoğlu, İran heyetinden sınır işleri uzmanı Yarbay Muhammet Kulizade ve diğer ilgililer katıldı.

Haber tarihi: 05 / 09 / 2019
Haber Okunma: 28
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Iğdır Üniversitesi ile SERKA Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı
Sonraki: IĞDIR DEVLET HASTANESİ BAŞHEKİMİ DR. RAŞİT İLHAN 3 YILLIK HİZMETLERİNİ AÇIKLADI
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdırın Sesi