Iğdır Gazetesi “20. Yüzyılın İlk Yarısında Türk-Ermeni İlişkileri Sempozyumu”nun Hazırlıkları Sürüyor - Iğdır Gazetesi - ığdır haberleri

Iğdır Üniversitesinde Yeşilay Semineri Düzenlendi Iğdır Üniversitesinde Yeşilay Semineri Düzenlendi Iğdır Yeşilay Şubesi, Üniversi...           • Azerbaycan'ın Bağımsızlığı 28. Yılında İstanbul’da Coşku ile Kutlandı. Azerbaycan'ın Bağımsızlığı 28.Yılında İstanbul’da Coşku ile Kutlandı Azerbaycan, 18 Ekim ...           • DÜNYA GAZETECİLER GÜNÜ KUTLAMA MESAJLARI DÜNYA GAZETECİLER GÜNÜ KUTLAMA MESAJI Basının demokratik hak ve özgürl&u...           • Belediye Eş Başkanlarımız 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü Nedeniyle Kutlama Mesajı Yayınladı Özellikle basın özgürlüğüne vurgu yapan Eş Başkanlar Yaşar Akkuş ve Eylem...           • IĞDIR ÜNİVERSİTESİ BAL VERİMİNİN ARTIRILMASI PROJESİ MALZEME ALIMI IĞDIR ÜNİVERSİTESİ BAL VERİMİNİN ARTIRILMASI PROJESİ MALZEME ALIMI ÖZEL KALEM (REKT&Oum...           • ‘III. Uluslararası Bilimler Işığında Yaratılış Kongresi’ Yapılacak Onursal Başkanlığını Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’nın ya...           • Belediyeden Engellilere %50 İndirim Iğdır Belediye Meclisinin Aldığı Karar İle Engelli Vatandaşlarımıza Ücretsiz Ulaşım Ve % 50 S...           • Atatürk Mahallesi Sakinlerinden Başkan Akkuş’a Ziyaret Atatürk Mahallesi Sakinleri, Iğdır Atatürk Mahallesi Sosyal Kültür ve Yardımla...           • Rektör Alma Van YYܒde Kalite Güvence Sistemi Toplantısı’na Katıldı Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde, 7 ayrı üniversitenin katılımıyla "Kalit...           • Başkan Akkuş, “Iğdır Basınına Büyük Önem Veriyoruz” Iğdır Belediye Başkanı Yaşar Akkuş Iğdır yerel ve ulusal basın mensuplarıyla sabah kahvaltısında b...           
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
Son Videolar

Ermeni Soykırımı Yalanı ve Iğd
7399 İzlenme, 32 Yorum

Oba Köyünde Ermenilerin yaptığ
7599 İzlenme, 31 Yorum

Ermenilerin Iğdır'da yaptığı k
7279 İzlenme, 31 Yorum

Türk Askerinin 1940 yılında Ağ
7970 İzlenme, 33 Yorum
Haber Arşiv
     
Iğdır Siteleri

“20. Yüzyılın İlk Yarısında Türk-Ermeni İlişkileri Sempozyumu”nun Hazırlıkları Sürüyor

Iğdır Üniversitesi ve Türk Tarih Kurumu işbirliğiyle Iğdır Üniversitesi’nin ev sahipliğinde yapılacak “1. Uluslararası 20. Yüzyılın İlk Yarısında Türk-Ermeni İlişkileri Sempozyumu” hazırlıklarında sona yaklaşıldı.

16-18 Ekim 2019 tarihleri arasında Iğdır Üniversitesi Karaağaç Kampüsü’nde yapılacak olan sempozyuma 100’den fazla bilim insanı katılacak. Üç gün sürecek olan sempozyumda; Türk-Ermeni ilişkilerinin tarihi ile özellikle Birinci Dünya Savaşı yıllarında Aras nehrinin iki tarafında yoğunlaşan ve binlerce masum insanın öldüğü, milyonlarca insanın da mülteci durumuna düştüğü yıllar, bilim insanları tarafından belgelerin ışığında tartışılacak.

Iğdır halkı da davetli

Sempozyumla ilgili konuşan Öğr. Gör. Arslantürk Akyıldız; “Yaklaşık 100 yıl önce Kars, Iğdır, Nahcivan İrevan, Zengezur bölgelerinde yoğunlaşan Ermeni terör örgütlerinin saldırıları sonunda büyük vahşetler sergilenmiş, büyük acılar çekilmiştir. Bu vahim olayların 100. yılı dolayısı ile bir sempozyumla, olayların bilimsel bir zeminde tartışılmasının doğru olacağını düşündük. Zira Ermenistan ve Ermeni diaspora teşkilatları bu acılarla dolu yılları görmezlikten gelerek, Türkleri suçlayıcı çalışmalarını sürdürmektedirler. Bu sempozyum ile iftiralarla dolu olan bu saldırılara, bilimsel zeminde cevap verilmesi amaçlanmıştır.” dedi.

Akyıldız,; “Bölgede, bu acı olayların mağduru olan insanların torunları bulunmaktadır. Bu önemli etkinlik halkımıza açık olduğu için, isteyenler bildirilerin sunulacağı 16 ve 17 Ekim 2019 tarihlerinde Karaağaç yerleşkesine gelerek izleyici olarak katılabilirler” şeklinde konuştu ve Iğdır halkını sempozyuma davet etti.

Bildiriler kitaplaştırılacak

Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’nın destek ve himayelerinde yapılacak olan sempozyuma, yurtdışından ve yurtiçinden 300’e yakın bilim insanı bildiri göndererek katılma talebinde bulundu. Yapılan hakem değerlendirmeleri sonucunda 23’ü yurtdışından olmak üzere 110 bilim insanı sempozyuma davet edildi.

Sempozyumda sunulacak bildirilerin kitaplaştırılması planlanıyor.

Haber tarihi: 01 / 10 / 2019
Haber Okunma: 69
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Ağrı Dağı'nın zirvesinde kar, eteğinde sonbahar var
Sonraki: İHALE İLANI İL ÖZEL İDARESİ
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdırın Sesi