Iğdır Gazetesi Ağrı Dağı'nın zirvesinde kar, eteğinde sonbahar var - Iğdır Gazetesi - ığdır haberleri

Iğdır Üniversitesinde Yeşilay Semineri Düzenlendi Iğdır Üniversitesinde Yeşilay Semineri Düzenlendi Iğdır Yeşilay Şubesi, Üniversi...           • Azerbaycan'ın Bağımsızlığı 28. Yılında İstanbul’da Coşku ile Kutlandı. Azerbaycan'ın Bağımsızlığı 28.Yılında İstanbul’da Coşku ile Kutlandı Azerbaycan, 18 Ekim ...           • DÜNYA GAZETECİLER GÜNÜ KUTLAMA MESAJLARI DÜNYA GAZETECİLER GÜNÜ KUTLAMA MESAJI Basının demokratik hak ve özgürl&u...           • Belediye Eş Başkanlarımız 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü Nedeniyle Kutlama Mesajı Yayınladı Özellikle basın özgürlüğüne vurgu yapan Eş Başkanlar Yaşar Akkuş ve Eylem...           • IĞDIR ÜNİVERSİTESİ BAL VERİMİNİN ARTIRILMASI PROJESİ MALZEME ALIMI IĞDIR ÜNİVERSİTESİ BAL VERİMİNİN ARTIRILMASI PROJESİ MALZEME ALIMI ÖZEL KALEM (REKT&Oum...           • ‘III. Uluslararası Bilimler Işığında Yaratılış Kongresi’ Yapılacak Onursal Başkanlığını Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’nın ya...           • Belediyeden Engellilere %50 İndirim Iğdır Belediye Meclisinin Aldığı Karar İle Engelli Vatandaşlarımıza Ücretsiz Ulaşım Ve % 50 S...           • Atatürk Mahallesi Sakinlerinden Başkan Akkuş’a Ziyaret Atatürk Mahallesi Sakinleri, Iğdır Atatürk Mahallesi Sosyal Kültür ve Yardımla...           • Rektör Alma Van YYܒde Kalite Güvence Sistemi Toplantısı’na Katıldı Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde, 7 ayrı üniversitenin katılımıyla "Kalit...           • Başkan Akkuş, “Iğdır Basınına Büyük Önem Veriyoruz” Iğdır Belediye Başkanı Yaşar Akkuş Iğdır yerel ve ulusal basın mensuplarıyla sabah kahvaltısında b...           
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
Son Videolar

Ermeni Soykırımı Yalanı ve Iğd
7398 İzlenme, 32 Yorum

Oba Köyünde Ermenilerin yaptığ
7597 İzlenme, 31 Yorum

Ermenilerin Iğdır'da yaptığı k
7278 İzlenme, 31 Yorum

Türk Askerinin 1940 yılında Ağ
7969 İzlenme, 33 Yorum
Haber Arşiv
     
Iğdır Siteleri

Ağrı Dağı'nın zirvesinde kar, eteğinde sonbahar var

Türkiye'nin en büyük milli parklarından olan Ağrı Dağı Milli Parkı'nda rakıma bağlı iklimsel farklılıklar dolayısıyla sonbahar ve kış adeta birlikte yaşanıyor.

Sahip olduğu 5 bin 137 metre yükseklikle ülkenin en yüksek noktası olan Ağrı Dağı'nın da içinde bulunduğu milli park, birbirinden farklı güzellikleri bünyesinde barındırıyor.

Değişen rakımlarda ayrı iklim şartlarının etkili olduğu 88 bin 104 hektarlık milli park, bu özelliğiyle yaban hayatı açısından adeta yörenin üs bölgesi.

Şu sıralar karla kaplı zirvesiyle kışı anımsatan, eteklerine inildikçe sonbaharın tüm güzelliklerini sergileyen Ağrı Dağı Milli Parkı, yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri durumunda bulunuyor.

Bugüne kadar 385 canlı türünün tespit edildiği milli parkta, 100'ün üzerinde kuş türü, 52 endemik bitki, yırtıcı, memeli ve sürüngen hayvan barınıyor.

Yurdun, Ermenistan, Nahçıvan ve İran sınırında yer alan milli park, flora ve fauna zenginliğinin yanı sıra görülmeye değer doğal güzelliğiyle de her mevsim ziyaretçilerin dikkatini çekiyor.

Iğdır Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Müdürü Mete Türkoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ağrı Dağı Milli Parkı'nın Doğu Anadolu bölgesi için önemli zenginlik olduğunu söyledi.

Milli parka ilginin her geçen gün arttığını belirten Türkoğlu, "Ağrı Dağı Milli Parkı, 2004 yılında milli park olarak ilan edilip 2015 yılında uzun devreli gelişim planı hazırlanmış olup Türkiye'nin en büyük milli parkıdır. Milli parkın yüzde 70'lik kısmı Iğdır sınırları içindedir." dedi.

Rakım değiştikçe adeta iklim değişiyor

Düşük rakımlarda Akdeniz ikliminin hakim olduğunu, yüksekliğin artmasıyla iklimin değiştiğini belirten Türkoğlu, "Burada flora ve fauna çeşitliliği, yükselti farkı, yani 850 rakımdan 5 bin 137 rakıma doğru basamak basamak değişiklikler göstermektedir. Milli park, gerek bulunduğu coğrafi konum gerekse üç ülkeye sınır olmasından dolayı büyük bir flora ve fauna çeşitliliğine sahiptir." diye konuştu.

Milli parkın, bilim insanları, doğaseverler ve fotoğrafçılardan ilgi gördüğünü, bu yüzden her yıl çok sayıda ziyaretçi alındığını aktaran Türkoğlu, şunları kaydetti:

"2008 ve 2015 yılları arasında yaptığımız çalışmalarda yaklaşık 385 canlı türü tespit edildi. Bunun 52 tanesi endemik türdür, 4 tanesi de Türkçe isimlerle yeni literatüre kazandırılmıştır. Kuşlar, omurgalı ve omurgasız hayvanlar konusunda da Ağrı Dağı'nın zengin bir özelliği vardır. Milli parka gelen bir ziyaretçi derelerden akan suları, yaban hayvanlarını, farklı bitki örtüsünü, Ağrı Dağı'nın buzullarını, vadileri ve değişen iklim şartlarını gayet güzel şekilde gözlemleyebilir."

Türkoğlu, milli parkın mutlaka görülmesi gereken doğal bir zenginlik olduğunu vurgulayarak, "Bugüne kadar burayı ziyaret edip de hayran kalmadan döneni görmedik, bir gören bir daha görmek istiyor." dedi.

Haber tarihi: 03 / 10 / 2019
Haber Okunma: 85
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: İyilik İzcileri" yaşlıları unutmadı
Sonraki: “20. Yüzyılın İlk Yarısında Türk-Ermeni İlişkileri Sempozyumu”nun Hazırlıkları Sürüyor
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdırın Sesi