Iğdır Gazetesi HADIMLI KÖYÜ 40 YIL SONRA CAMİSİNE KAVUŞUYOR - Iğdır Gazetesi - ığdır haberleri

Iğdır Üniversitesi Aldez Dezenfeksiyon Kutusu Seri Üretimine Başladı Iğdır Üniversitesi tarafından AR-GE çalışmaları ve laboratuvar testleri tamamlanan, Al...           • Türkiye Nahçıvan Başkonsolosu Kiraz’dan, Iğdır Valisine Hayırlı Olsun Ziyareti Nahçıvan Başkonsolosu Sayın Mehmet Emin Kiraz, Vali/Belediye Başkan V. Sayın H. Engin Sarıi...           • EHLİBEYT MEKTEBİ DERNEĞİNDEN VALİ SARIİBRAHİME ZİYARET Ehlibeyt Mektebi Din Adamları Derneği Başkanı Hüseyin Yeşil ve beraberindekiler, Vali/Belediy...           • Kaya Tuzuna Iğdır Üniversitesinin Logosu İşlendi Iğdır Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Tasarım Bölümü &Oum...           • ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜNDEN İLAN ...           • Iğdırlılar Derneğinde Korona Sürecinde İlk Toplantı                  SEFAKÖY- Iğdırlılar Sosyal Daya...           • Kaldırımlarda, Ottan Yürünmüyor                 İlimizi...           • Vali Sarıibrahim Kaysı Hasadına katıldı Doğunun Çukurova’sı, aynı zamanda üç ülkeye sınır olan ilimiz Iğdır&...           • İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIK BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIK BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI 2020-2021 YILI IĞD...           • IĞDIR BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN IĞDIR BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN İ L A N          &nbs...           
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
Son Videolar

Ermeni Soykırımı Yalanı ve Iğd
7862 İzlenme, 33 Yorum

Oba Köyünde Ermenilerin yaptığ
8167 İzlenme, 31 Yorum

Ermenilerin Iğdır'da yaptığı k
7958 İzlenme, 32 Yorum

Türk Askerinin 1940 yılında Ağ
8387 İzlenme, 33 Yorum
Haber Arşiv
     
Iğdır Siteleri

HADIMLI KÖYÜ 40 YIL SONRA CAMİSİNE KAVUŞUYOR

                   Iğdır’ın Tuzluca ilçesinde yer alan Hadımlı Köyü’nün yıllar önce yıkılan camisinin yeniden yapımına başlandı. Konuyla ilgili konuşan köy muhtarı Zekeriya Karaali, ‘’30 yıl önce yıkılan camimizi yeniden yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz’’ dedi.

               Iğdır’ın şirin ilçelerinden Tuzluca’ya bağlı Hadımlı Köyü’nde cami heyecanı yaşanıyor. Çeşitli nedenlerden dolayı yıllar önce büyük göç vererek boşalan Hadımlı köyünde onlarca ev gibi köyün taş ve toprakla yapılan camisi de yıkılmış kullanılamaz hale gelmişti.

ADINA YAKIŞIR BİR TEMEL ATMA OLDU

                     Hadımlı Köyü Muhtarı Zekeriya Karaali’nin girişimleri sonucu ve uzun yıllar sonra yeniden ibadete hizmet etsin diye temeli atılan köy camisinin temelini Tuzluca Kaymakamı Abdullah Kadıoğlu, Tuzluca Belediye Başkanı Ahmet Sait Sadrettin Türkan,  Iğdır İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ferhat Akkuş, bazı köy muhtarları ve köylüler hep birlikte dualar eşliğinde attılar. Tuzluca Müftüsü Beytullah Sezgin’ın temel atma duasına diğer alimler H. Hamza Duvahan ve  Kutbettin Şemin’de kuran okuyarak katkı sundular.

ÇOK ÖNEMLİ VE HAYIRLI BİR TEMEL ATIYORUZ

Temel atma töreninde kısa kısa görüşlerini açıklayan Tuzluca Kaymakamı Abdullah Kadıoğlu, Belediye Başkanı Ahmet Sait Sadrettin Türkan ve Özel İdare Genel Sekreteri Ferhat Akkuş, temeli atılan mekanın sadece ibadet yeri değil aynı zamanda insanların sosyal anlamda bir araya geleceği, dayanışmanın ve iyi günde kötü günde buluşacakları bir mekan olacaktır. Bunun için Cami bir köy için çok önemlidir. Allah hayırlı uğurlu etsin” diyerek duygularını özetlediler.

BAŞKAN TÜRKAN CANLI YAYIN YAPTI

Cami temelini atan devlet erkanı, kendilerine ikram edilen ikramlardan aldıktan sonra köyden ayrılırken belediye Başkanı Türkan, facebook üzerinden canlı yayınla Hadımlı Köyünü tanıttı. Türkan’ın uzun süredir haftada bir gün Tuzluca’nın bir köyünden yaptığı canlı yayın tanıtımı kamuoyunda da büyük beğeni topluyor. Hadımlı Köyünü özetle tanıtan Türkan’ı takip eden Hadımlı Köylülerinden canlı yayına beğeni ve teşekkür yağdı.

KARAALİ: ATALARIMIZI RAHMETLE ANIYORUZ

Temeli atılan caminin 40 veya daha fazla yıl önce babalarının yaptığını söyleyen Muhtar Zekeriya Karaali, köyümüzün ilk camisi rahmetli Meydan Kaymaz amcanın muhtarlığı döneminde yine köylülerimizin katkısıyla yapılmış. Uzun yıllar ibadet hane olarak hizmet veren köy camisin insanların hızla köyü terk etmesi sonrası diğer evler gibi burasıda doğa şartlarına dayanamadı ve çöktü. Yaklaşık 30 yıldır yıkık olan camimizin yeniden yapılması da benim muhtarlığım dönemine denk gelmesi benim için ayrı bir mutluluktur. Duyarlı köylülerimizle el birliği ederek yine İMC yöntemiyle yapmaya çalıştığımız camimizin bu aşamasına kadar katkı sunanlara ve bundan sonra katkı sunacaklara yürekten teşekkür ediyorum, Allah herkesten razı olsun” dedi.

 

Haber tarihi: 17 / 06 / 2020
Haber Okunma: 392
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Profesörlük ve Doçentlik Unvanı Alan Öğretim Üyelerimiz Cübbelerini Giydi
Sonraki: Iğdır'da maskeli Mtsk Sınavı Yapıldı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdırın Sesi