Iğdır Gazetesi Yol Üstünde Tenha Bir Mezar - Iğdır Gazetesi - ığdır haberleri

Çay kahveleri virüs saçıyor Pandemiden dolayı aylardır kapalı olan kahvelerin açılmasıyla insanlar kahvelere hızla akın...           • Iğdır Valisinin Eşi Hatice Sariibrahim Şehit Ailesini Ziyaret Etti Vali/Belediye Başkan V. Sayın H. Engin Sarıibrahim’in eşi Hatice Sarıibrahim hanımefendi, be...           • JANDARMA, DEFİNECİLERİ SUÇ ÜSTÜ YAKALADI Aralık İlçesi Yenidoğan Köyünde yol üstünde bulunan tarihi mezarlıkta k...           • Ağrı Dağı eteklerindeki renkli sulak alanlar ilgi çekiyor Ağrı Dağı eteklerinde bulunan kum tepeleri arasında oluşan farklı renklerdeki sulak alanlar, ilgin...           • Askeri araç devrildi 6 yaralı Iğdır'da askeri araç devrildi: 6 yaralıIĞDIR'da askeri aracın devrilmesi sonucu 6 asker haf...           • ASİMDER'den Ukrayna Bakan Yardımcısı Bodnar'a teşekkür Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Genel Başkanı Göksel...           • Dr. Mehmet Kum'un Romanı Olan, “Son Ezidi”nin Tanıtım Ve İmza Günü Yapıldı Mehmet Kum’un “Son Ezidi” adlı kitabının tanıtım ve imza günü Valilik ...           • BAYRAMDAN GERİYE KALANLAR PROTOKOLLE BAYRAMLAŞMA IĞDIR Valisi Hüseyin Engin Sarıibrahim, Arefe günü düz...           • Şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyenlerin gözde mekanı: Balık Gölü Doğu Anadolu'nun önemli turizm merkezlerinden 2 bin 241 rakımlı Balık Gölü, adalar ...           • ASİMDER BAŞKANI GÜLBEY, SIRPLAR ERMENİSTAN ÜZERİNDEN TÜRK DÜŞMANLIĞI YAPIYOR Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Genel Başkanı Göksel...           
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
Son Videolar

Ermeni Soykırımı Yalanı ve Iğd
7929 İzlenme, 33 Yorum

Oba Köyünde Ermenilerin yaptığ
8277 İzlenme, 31 Yorum

Ermenilerin Iğdır'da yaptığı k
8079 İzlenme, 32 Yorum

Türk Askerinin 1940 yılında Ağ
8454 İzlenme, 33 Yorum
Haber Arşiv
     
Iğdır Siteleri

Yol Üstünde Tenha Bir Mezar

Eski Azerbaycan topraklarında kanlı tarihlere tanıklık eden güzel bir Şamahı ülkesi var. Tarih boyunca bu ülke Azerbaycan'ı işgal etmek isteyen yabancılar için bir savaş alanı haline geldi.  Şamahı 'daki bu kanlı işgallerden ve savaşlardan biri Mart 1918'de gerçekleşmiştir.

Sözde "Büyük Ermenistan" yaratmayı hayal eden nefret dolu, iğrenç, kötü Ermeniler " Daşnaksütyun " adlı bir terör örgütü kurdu ve Azerbaycan'ın eski, güzel toprakları olan Karabağ,  Şamahı, Bakü, Guba, Nahçivan’da korkunç katliamlar yaptı lar.

Mayıs 1918'de Taşnaklar tarafından işlenen katliamların ölçeği büyüyordu. Azerbaycan topraklarının çoğu Ermeni-Taşnak grupları tarafından her gün işgal edildi. Bu kez, tarih boyunca acı çeken Azerbaycan halkı, kanı bir, dili bir, ruhu bir olan Türk kardeşlerinin yardımına ihtiyaç duydu. 1918 baharında Türkiye Savunma Bakanı Anvar Paşa, Çanakkale Savaşı'nda yüzlerce can kaybeden Azerbaycan'a yardım etmek ve kan dökülmesinden ve Taşnak-Bolşevik baskısından kurtarmak için Kafkasya İslam Ordusu'nun kurulmasını önerdi. Bu yüzden Azerbaycan'a ilk olarak kardeşi Nuru Paşa'nın talimatlarıyla büyük bir ordu gönderildi. Nuru Paşa'nın muzaffer ordusu Şamahı’yı 20 Haziran 1918'de Ermeni Taşnaklarından kurtardı. Nuru Paşa'nın kahramanlık savaşından biriside Şamahı yakınlarında ki "Acıdere" adında bir yerde gerçekleşti. Bu savaşlarda, Şamahı’da yapılan bu savaşta bir çok kahraman Türk askeri şehit oldu. Bölgede şehit olanlar arasında bir Türk subay vardı. Yapılan son araştırmalar memurun adının İzzet Efendi olduğunu öğrenildi.

Türk’ün töresi olan “Bir şehit, şehit edildiği yere gömülmelidir” geleneğine göre bir Türk subayı şehit olduğu yere gömüldü. Türbesi, Şamahı-Bakü karayolunun kenarında, Acıdere'deki iki dağ geçidinin birleştiği küçük bir tepede yer almaktadır. Üzerine kireçtaşından yapılmış kutu şeklinde bir anıt yerleştirildi. Kutunun dibindeki "Allah, Muhammed" yazıtları, başındaki ay ve yıldızlar ve Arapça, Azerice ve Türkçe yazıtlar yan taraflarına işlenmiştir:

Bir türk oğlu qəhrəmanındır bu məzar,

Gör, neçə yer ilə yeksan eyləmişdir xakizar.

Qafqaz İslam yolunda eyləyib zinhar canın,

Ərsehi-hərb içrə bir aslanındır bu məzar!

Bugün Azerbaycan halkı, kahraman Türk ordusu, Türk subayları ve askerlerinin gösterdiği cesareti, öz güvenirliği  ve kardeş sevgisini unutmadı. Bu nedenle, Şamahı'daki kahraman Türk subayının mezarı, uzun yıllar Azerbaycan halkı tarafından kutsal bir yemin ve mabed haline getirildi.

İlham Hüseyin

Iğdır Gazetesi/Bakü Temsilcisi

Haber tarihi: 20 / 07 / 2020
Haber Okunma: 343
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: ERGİN SALMANLI FARK YARATIYOR
Sonraki: MURAT ÖZGAN, RIZA BALLI, FIRAT ÇAKIROĞLU CADDELERİNİN YOL VE KALDIRIM YAPIM İŞİ
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdırın Sesi