Iğdır Gazetesi Kuzeydoğu'ya hizmet verecek Meteoroloji 16. Bölge Müdürlüğü açıldı - Iğdır Gazetesi - Iğdır gazetesi, ığdır haberleri

IĞDIR AK Parti İl Başkanlığından 17 EYLÜL ADNAN MENDERES VE YOL ARKADAŞLARININ İDAM EDİLİŞİNİN 60’INCI YIL DÖNÜMÜ BASIN AÇIKLAMASI Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde toplumsal ve siyasi unsurlarıyla birlikte ilk darbe 27 ...           • İYİ Parti Genel Başkanı Meral AKŞENER’e Yoğun İlgi Bu gün, Iğdır’a gelen İYİ Parti Genel Başkanı Meral AKŞENER’i ve beraberindeki mi...           • GÜNDÜZ GÜNEŞ,İYİ PARTİ GENEL BAŞKANI MERAL AKŞENER'İ KARŞILAMAK ÜZERE IĞDIRDA Bu gün ilimize gelecek olan İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener’i karşılamak &u...           • İYİ PARTİ IĞDIR İL TEŞKİLATI GENEL BAŞKAN AKŞENER’İ KARŞILAMAYA HAZIR İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Akşener’in Iğdır’a 15 Ağustos Çarşamba gün&u...           • Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 2021 Mart ayından bu güne 70 milyon liralık , Gençlik ve Spor yatırımı geldi. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 2021 Mart ayından bu güne 70 milyon liralık (KDV ...           • Iğdır İl Defterdarı Abdulkadir BÜYÜKFIRAT Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile ilgili Bilgilendirme yaptı İlimiz Defterdarı  Abdulkadir BÜYÜKFIRAT Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ...           • Iğdır Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanlığına Bülent BEKLEN adaylığını açıkladı Iğdır Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanlığı’na adaylığını açıklayan B...           • YAPILANDIRMA BAŞVURULARI 31 AĞUSTOS'TA SON SGK İl Müdürü Birsen Dursun, vatandaşlarımızın yapılandırma kanunun avantajlarından...           • İSTAD Başkanı Sefer Karakoyunlu’dan Gazetemize Ziyaret İSTAD Başkanı ve geçmiş dönem MHP milletvekili adayımız Sefer Karakoyunlu ve Şehit Gaz...           • KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİ ÇİFTÇİLERİMİZİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRÜYOR      İlimizde Kırsal Kalkınma desteklerinden faydalanmak için proje h...           
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
Son Videolar

Ermeni Soykırımı Yalanı ve Iğd
8751 İzlenme, 31 Yorum

Oba Köyünde Ermenilerin yaptığ
9286 İzlenme, 30 Yorum

Ermenilerin Iğdır'da yaptığı k
9021 İzlenme, 30 Yorum

Türk Askerinin 1940 yılında Ağ
9081 İzlenme, 32 Yorum
Haber Arşiv
     
Iğdır Siteleri

Kuzeydoğu'ya hizmet verecek Meteoroloji 16. Bölge Müdürlüğü açıldı

Ağrı, Kars ve Iğdır'a hizmet verecek Meteoroloji 16. Bölge Müdürlüğü, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin katıldığı törenle hizmete girdi.

Meteoroloji Genel Müdürü Volkan Mutlu Coşkun, Iğdır'da hizmete giren bölge müdürlüğünün açılışında yaptığı konuşmada, tarım, ulaştırma, ormancılık, enerji, çevre, şehircilik, adalet, sağlık, turizm ve spor gibi farklı sektörlere hizmet sunduklarını söyledi.

Güvenlik güçlerine de hizmet verdiklerini vurgulayan Coşkun, "Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığına bağlı güvenlik kuvvetlerinin kara, hava ve denizlerde yurt içi ve sınır ötesi operasyonlarına 7/24 esasına göre askeri meteoroloji alanında sağlanan destek, yurt savunmasına kritik bir kuvvet çarpanı olarak katkı sağlamaktadır." dedi.

Coşkun, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün 16 bölge müdürlüğü, 81 ildeki müdürlükler ile sivil ve askeri 74 havaalanında yer alan Meydan Meteoroloji Müdürlükleriyle kesintisiz hizmet verdiğini belirterek, Dünya Meteoroloji Örgütü başta olmak üzere alanındaki tüm uluslararası kuruluşlarda ülkeyi temsil eden Meteoroloji Genel Müdürlüğünün, havacılık sektörüne de uluslararası kurallara uygun hizmet verdiğini dile getirdi.

Iğdır'ın mikroklima koşulları ile zirai üretim konusunda geleceğin yıldızı ve özellikle Doğu Anadolu Bölgesi'ni besleyecek bir tarımsal üretim üssü olmaya aday olduğunu aktaran Coşkun, "Sayın Bakanımız tarım yapılan her bölgeye önem vermektedir. Iğdır'daki tarım faaliyetlerinin zirai meteoroloji ve iklim değişikliği kapsamında yerinde desteklenmesi için talimat verilmesi bu vizyonun sonucudur.

Tarımın temeli iklimdir, meteorolojidir.

Ekim dikimden hasada, nakliyeden depolamaya kadar tarımsal üretimin her aşaması meteorolojik koşullardan etkilenmektedir." diye konuştu.

Coşkun, tarımsal üretimin her aşamasında çiftçiye sağlanan hizmeti geliştirmek amacıyla kurdukları İklim ve Zirai Meteoroloji Daire Başkanlığının iklim değişikliği konusunda geliştirilen bilgilerin hayata geçirildiği bir merkez olacağını anlattı.

Coşkun, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün 7/24 esasına göre erken uyarı ve hava tahmin hizmetlerini sürdürdüğüne değinerek, "Bu sayede meteorolojik afetlerden kaynaklı can ve mal kayıplarının önüne geçilmesi hedeflenmektedir.

Bunun yanında ülkemiz ve dünya gündeminin ilk sıralarında yer alan zirai meteoroloji, küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliği, meteoroloji karakterli doğal afetler ve bunun gibi birçok çalışmalara hizmet etmekteyiz." ifadelerini kullandı.

Vali ve Belediye Başkan Vekili Hüseyin Engin Sarıibrahim de 3 ay önce milletvekilleriyle Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'yi ziyaret ederek Meteoroloji 16. Bölge Müdürlüğünün kurulmasını talep ettiklerini anımsatarak, şu değerlendirmede bulundu:

“Bu talebi ilettiğimizde kendileri Bölge Müdürlüğü talebinin çok yerinde ve doğru olduğunu ve hızlıca sonuç alınması gerektiğini ifade ettiler.

Sürecin hızlandırılmasında emeği geçen Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve ekibine de teşekkür ediyorum.

3 ülkeye komşu olan Iğdır Ovamızın hak etiği önemi kazanması ve Bölge Müdürlüğü açılmasında sonsuz emekleri ve destekleri olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ederiz.

"Açılış sonrası Bakan Pakdemirli, Meteoroloji Genel Müdürlüğü Mobil Gözlem ve Tahmin Merkezi tırını gezdi, çocuklarla sohbet etti.

Törene, Bakan Yardımcıları Mehmet Hadi Tunç ve Ayşe Ayşin Işıkgece, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Devlet Su İşleri Genel Müdürü Kaya Yıldız, AK Parti İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım, MHP Iğdır Milletvekili Yaşar Karadağ ve davetliler katıldı.

Haber tarihi: 23 / 06 / 2021
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'den yem fiyatlarına ilişkin açıklama Açıklaması
Sonraki: IĞDIR’DA HER DERDE DEVA KAYISI YURT DIŞINA İHRAÇ EDİLİYOR
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdırın Sesi