Iğdır Gazetesi HANGİ BASIN BAYRAMI!... - Erhan HACIKASIMOĞLU - Iğdır Gazetesi - ığdır haberleri

Tahribat yapılan kaldırımlar onarılıyor Tahribata Uğrayan Kaldırımlarda Bakım Ve Onarım Çalışması Devam Ediyor Rıza Yalçın ...           • YEMEK HİZMETİ ALINACAKTIR YEMEK HİZMETİ ALINACAKTIR AİLE ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜĞÜ...           • Ermenilerin Bölgemizde Yaptığı Soykırımlar Öyküleştirildi Iğdır doğumlu araştırmacı, yazar ve Anka-Der başkanı Derya Akdemir, 1918 yılında Doğu Anadolu&rsqu...           • AK PARTİ İLÇE TEŞKİLATLARINI YENİDEN ŞEKİLLENDİRİYOR Daha önce Iğdır İl Başkanlığına Ali Kemal Ayaz’ın, Merkez İlçe Başkanlığına G&uu...           • Asker ve güvenlik korucuları kan verdi Iğdır'da asker ve güvenlik korucuları Kızılay'a 305 ünite kan verdi. İl Jandarma Komuta...           • Türkiye'nin en büyük milli parkı beyaza büründü Iğdır ile Ağrı il sınırlarında bulunan ve 88 bin hektarlık yüz ölçümüyl...           • ASİMDER YÖNETİM KURULU ÜYELERİNİ OLAĞANÜSTÜ TOPLANTIYA ÇAĞIRDI. ASİMDER YÖNETİM KURULU ÜYELERİNİ OLAĞANÜSTÜ TOPLANTIYA ÇAĞIRDI. ASİMDE...           • Çığ düşmesi sonucu hayatını kaybedenler için Iğdır'da mevlit okutuldu Iğdır'da, Van'ın Bahçesaray ilçesindeki çığda ve son zamanlarda yaşanan olayl...           • Iğdır'da gençlerin bıçaklı kavgası: 4 yaralı IĞDIR'da, gençler arasında çıkan bıçaklı kavgada, 4 kişi yaralandı. Söğ&...           • ASİMDER BAŞKANI GÜLBEY, ERMENİLER ABHAZYA’DA GİZLİ PLAN PEŞİNDELER  Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği ASİMDER ve Azerbaycan Beynelx...           
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
Son Videolar

Ermeni Soykırımı Yalanı ve Iğd
7585 İzlenme, 32 Yorum

Oba Köyünde Ermenilerin yaptığ
7804 İzlenme, 31 Yorum

Ermenilerin Iğdır'da yaptığı k
7580 İzlenme, 31 Yorum

Türk Askerinin 1940 yılında Ağ
8147 İzlenme, 33 Yorum
Haber Arşiv
     
Iğdır Siteleri

HANGİ BASIN BAYRAMI!... - Erhan HACIKASIMOĞLU

HANGİ BASIN BAYRAMI!...

Yazar: Erhan HACIKASIMOĞLU |  Tarih: 24 / 07 / 2019 |  Yazı Okunma: 406


Türkiye gazetecileri ve Iğdır yerel basını olarak bir 24 Temmuz Basın Bayramını daha kutluyoruz. Bu günün önemi şüphesiz ki demokrasiyle yönetilen ülkelerde çok büyüktür. Çünkü basın demokrasinin temel taşıdır. Ülkede dördüncü erkdir. Her şeyi konuşabilme, her şeyi tartışabilme, insanların haber alma özgürlüğünün kısıtlanmadan her şeyin şeffaflık ve doğruluk ilkesi ile halka aktarılması kamuoyunun aydınlatılması adına çok büyük önem taşımaktadır.

Bu günün tarihçesine göz atacak olursak:

“Osmanlı'nın özellikle son zamanlarında çıkan gazeteler sansür memurlarının kontrol ve denetiminden geçtikten sonra yayınlanıyordu. 24 Temmuz 1908 tarihinde İkinci Meşrutiyet'in ilanından sonra bu uygulamaya son verilmesi günümüzde "sansürün kaldırılması" olarak adlandırılmaktadır. Bunun için de 24 Temmuz tarihi, Gazeteciler ve Basın Bayramı olarak kutlanmaktadır.”

Ülkelerin gelişiminde çok önemli bir yere sahip olan basının, halkı bilgilendirme, bilinçlendirme, kamuoyunda gerekli hassasiyetleri oluşturma gibi çok önemli işlevleri bulunuyor.

Bu nedenle çağdaş ve demokratik hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri olan basın, kamuoyuna tarafsız, doğru ve hızlı biçimde bilgi ve haber vererek, toplumu aydınlatıp, meslek ilkelerine, kişilik haklarına saygı çerçevesinde çalışmalarını sürdürmelidir. Bu çalışmaların sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi "İletişim Özgürlügü" ile mümkündür. Şüphesiz "İletişim özgürlüğü" şeffaf yönetim anlayışının da temel yapı taşlarındandır.

Basının meslek ilkeleri doğrultusunda ilkeli, tarafsız, sorumlu ve bilinçli gazetecilik anlayışıyla yapılan çalışmalarının devamını dileyerek, bu çalışmaların her zaman özgür, sansürsüz bir ortamda yürütülmesini temenni çok arzu ediyoruz.

Son yıllarda Ülkemizde ve Iğdır’da her 24 Temmuz’da kendi adıma çok büyük üzüntü duyuyorum. Basını öyle bir hale getirdiler ki Osmanlı döneminde çıkan gazetelerin sansür memurlarının kontrol ve denetiminden geçtikten sonra yayınlanmasından daha kötü halde getirdiler şimdi. Buda ne diyecek olursanız Ülkemiz genelindeki özeti şu: “YANDAŞ BASIN”

Ülkemizde ne kadar doğru, gerçekçi ve tarafsız haber yapan gazete ve medya kuruluşu varsa hepsi çeşitli nedenler ve sebeplerden dolayı kapatıldılar, gazete ve görsel yayınlarını satmaya zorlandılar. Bu yayın kuruluşlarını kendileri aldılar, yeni yayın kuruluşları da kurarak tek ağızdan yayın yapmaya başladılar.

Ülke genelindeki basın politikasının bir benzeri de Iğdır’da uygulanmaya başlandı. Basın devletin ve memleketin her köşesinde özgürce, tarafsız ve doğruluk ilkeleri içerisinde haber yaparken, bir anda önlerine bir set çekildi. “Biz ne kadarın istersek, siz o kadarını haber yapabilirsiniz!” ilkesi devreye sokuldu. Valilik başta olmak üzere, devletin adli ve kolluk birimleri ile diğer kamu kurum ve kuruluşları kendilerine birer fotoğraf makinası, kamera alıp, bu işle ilgilenmesi içinde birkaç tanede personel görevlendirdi. Basın devre dışı bırakıldı. Kendileri çekip, kendileri, yazıp, kendi objektiflerinden basın kuruluşlarına elektronik ortamlardan servis edilmeye başladılar. “Basın hiçbir şeyi görmesin, basın hiçbir şeyi duymasın, biz neyi istiyorsak onu yazsın” anlayışı egemen kılındı.

24 Temmuz Basın Bayramıymış ya bugün, onun için sorarım şimdi: “DEMOKRASİ BUNUN NERESİNDE KALDI!..”

He unutmadan birde, Basına çok büyük önem veriyorlarmış gibi, elektronik ortamda ve sosyal medya hesaplarında yarış edercesine, “Özgür ve tarafsızlık ilkesi ile hareket eden tüm basın mensuplarının 24 Temmuz Basın Bayramını kutluyorum” diye mesajlar yayınlıyorlar.

O mesaj yayınlara sözüm, “Ne basın özgürlüğümü kısıtlayıp demokrasiyi katledin, nede basın bayramımı kutlayıp beni özgür basın diye lanse edin!”
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google

Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdırın Sesi