Iğdır Gazetesi 10 yılda değişen Iğdır’ım… - Erhan HACIKASIMOĞLU - Iğdır Gazetesi - ığdır haberleri

Tahribat yapılan kaldırımlar onarılıyor Tahribata Uğrayan Kaldırımlarda Bakım Ve Onarım Çalışması Devam Ediyor Rıza Yalçın ...           • YEMEK HİZMETİ ALINACAKTIR YEMEK HİZMETİ ALINACAKTIR AİLE ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜĞÜ...           • Ermenilerin Bölgemizde Yaptığı Soykırımlar Öyküleştirildi Iğdır doğumlu araştırmacı, yazar ve Anka-Der başkanı Derya Akdemir, 1918 yılında Doğu Anadolu&rsqu...           • AK PARTİ İLÇE TEŞKİLATLARINI YENİDEN ŞEKİLLENDİRİYOR Daha önce Iğdır İl Başkanlığına Ali Kemal Ayaz’ın, Merkez İlçe Başkanlığına G&uu...           • Asker ve güvenlik korucuları kan verdi Iğdır'da asker ve güvenlik korucuları Kızılay'a 305 ünite kan verdi. İl Jandarma Komuta...           • Türkiye'nin en büyük milli parkı beyaza büründü Iğdır ile Ağrı il sınırlarında bulunan ve 88 bin hektarlık yüz ölçümüyl...           • ASİMDER YÖNETİM KURULU ÜYELERİNİ OLAĞANÜSTÜ TOPLANTIYA ÇAĞIRDI. ASİMDER YÖNETİM KURULU ÜYELERİNİ OLAĞANÜSTÜ TOPLANTIYA ÇAĞIRDI. ASİMDE...           • Çığ düşmesi sonucu hayatını kaybedenler için Iğdır'da mevlit okutuldu Iğdır'da, Van'ın Bahçesaray ilçesindeki çığda ve son zamanlarda yaşanan olayl...           • Iğdır'da gençlerin bıçaklı kavgası: 4 yaralı IĞDIR'da, gençler arasında çıkan bıçaklı kavgada, 4 kişi yaralandı. Söğ&...           • ASİMDER BAŞKANI GÜLBEY, ERMENİLER ABHAZYA’DA GİZLİ PLAN PEŞİNDELER  Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği ASİMDER ve Azerbaycan Beynelx...           
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
Son Videolar

Ermeni Soykırımı Yalanı ve Iğd
7585 İzlenme, 32 Yorum

Oba Köyünde Ermenilerin yaptığ
7804 İzlenme, 31 Yorum

Ermenilerin Iğdır'da yaptığı k
7580 İzlenme, 31 Yorum

Türk Askerinin 1940 yılında Ağ
8146 İzlenme, 33 Yorum
Haber Arşiv
     
Iğdır Siteleri

10 yılda değişen Iğdır’ım… - Erhan HACIKASIMOĞLU

10 yılda değişen Iğdır’ım…

Yazar: Erhan HACIKASIMOĞLU |  Tarih: 23 / 08 / 2019 |  Yazı Okunma: 851


         Son yıllarda bölgemizde oldukça büyük hareketlilikler sinsi planlarla inceden inceye hayata geçiriliyor. Iğdır 2009 yılından bu yana iç çekişmelerle Fetöcülerin kurbanı oldu. Hain planlar yalnızca Ülkemizi değil Iğdır’ı da derinden vurdu. Tabiki bu planlar bölgeyi ele geçirmek ve büyük Ermenistan devletini kurma umudu taşıyan Ermeni diasporası tarafından inceden inceye devreye sokuldu. Ermeniler bölgemizde açıktan açığa kendilerini göstermeseler de onların hain planlarını hayata geçirecek olan Fetö terör örgütünün figüranları Iğdır’ı ele geçirmişlerdi. 2009 yılı yerel seçimlerini sanırım hepimiz hatırlıyoruz. Bölgemizde yaşayan Azerbaycan Türklerinin elinden yönetim ve idarelerin bir anda alınması planları, ardından iktidara gelen yöneticilerin Ermenilere kucak açıp bölgede at koşturmalarına olanaklar sağlanması görülmeyecek şeyler değil.

         Kars’da Ermeniler hakimiyetini açıkça kurdular. İş adamlarından siyasilere kadar herkes neredeyse onların siyasetiyle oturup kalkıyor. Rahmetli Azerbaycan’ın merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev Doğu Anadolu bölgesinde açılması kararlaştırılan Azerbaycan Başkonsolosluğu'nun Kars’da açılması gerektiği kararını verirken Iğdırlılar ve bölgenin ileri gelen söz sahipleri buna karşı çıkmış, Başkonsolosluğun Iğdır’a açılması gerektiği yönünde girişimlerde bulunmuşlardı. Azerbaycan’ın merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, ileri görüşlü bir devlet adamı kimliğini burada ön plana çıkararak, “Ermeniler Kars’dan başlayarak bölgeye hakim olmaya çalışacaklar. Biz yalnızca konsolosluk hizmeti değil, güçlü siyasetimiz ile Ermenilerin önünü her yerde almalıyız” diyerek geleceğe yani bu günlere dikkat çekmişti.

         Kars malum artık Ermenilerin at koşturduğu bir yer oldu. Terör örgütü PKK ile işbirliği içinde neredeyse her şeyi ele geçirmiş durumda.

         Iğdır yerel yönetimini de 2009’da Fetö destekli ele geçiren Ermeni diasporası oluşturduğu kadrolarla gelecekteki siyasetini de iyice sağlamlaştırdı. 2014 yerel seçimlerini Azerbaycan Türklerinin kazanmış olmasına rağmen gücü elinde bulunduran Fetö örgütü seçimin galibi olarak Ermenilerle iş birliği içinde olan PKK adayını kazandı olarak açıkladılar. Delilli ispatlı yapılan bütün itirazlar geçersiz sayıldı. O günün seçim kurulu başkanı olan hakimler, o günün Valisi, Alay Komutanı, Emniyet Müdürü gibi as kadroda olan bütün yöneticileri bu gün Fetö terör örgütü üyeliğinden tutuklu durumdalar. Tabi o günün kumpascısı olarak bilinen KOM Müdürü Mahmut Cengiz’in akıbetinden bir haber alamadık. Bir ara Amerika’ya kaçtığı söylendi. Yasa dışı dinlemelerle kurduğu kumpaslar sonucu Iğdır’da yaşayan bir çok Azerbaycan kökenli iş adamlarını, tüccarlarını, söz sahibi, birlik beraberliği sağlayan akil insanları suçlu diye içeri alıp Fetönün Iğdır’daki Ağrı Ceza reisi Mustafa Çolker’in karşısına çıkarttırıp tutuklattı. Ağır itamlar altında kalan iş adamları ya iflas etti, yada çareyi Iğdır’ı terk etmekte gördü.

       Birde Fetö’nün Iğdır üstünde ekonomik oyunları vardı. Düne kadar kahvecilik yapan, inşaatlarda amelilik yapan, küçük bir tezgah ile iş yeri açan vesaire kişileri bir anda zengin etti. Siyaseten o dönemlerde güçlü olan Fetö’nün Iğdır’da artık kılıcı keskindi. Siyasi gücü kullanarak da bir çok Azerbaycan kökenli devlet memurunun tayinini çıkararak Iğdır’ı terk etmelerini sağladı.

         Iğdır’da yaşayan ve çoğunluğa sahip olan Azerbaycan Türklerinin nüfusu on yıl içinde yarı yarıya azaltıldı.

         Ağrı ve Van'ın durumu ortada. Van'da 50 binden fazla Ermeni yaşıyor. Ağrı'ya da kürt kimliğine sığınaraktan, girmiş durumdalar. Iğdır'a da aynı politikayı uygulayarak giriyorlar. Biz Kürdüz diyorlar. Iğdır'da yaşayan Kürtler bile Iğdır'da son yıllarda yaşamaya başlayan insanların kim olduğunu çözememiş durumdalar.

         Hal böyle olunca tabi ki Ermeni diasporası artık Iğdır’a girmiş durumda....
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google

Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdırın Sesi