Iğdır Gazetesi 10 yılda değişen Iğdır’ım… - Erhan HACIKASIMOĞLU - Iğdır Gazetesi - ığdır haberleri

Iğdır'ın kurtuluşu konserle kutlandı Iğdır'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümü nedeniyle konser ve kut...           • AK Parti İl Başkanı Ahmet Tutulmaz istifa sonrası basın açıklaması yaptı. AK Parti Iğdır İl Başkanlığı görevinden istifa eden Ahmet Tutulmaz, istifasının ardından AK P...           • Zabıta ile seyyar satıcıların araba kavgası IĞDIR'da, uygulama yapan zabıta ekiplerince, bir seyyar satıcının arabasına el konuldu. Ekipler il...           • Iğdır'ın kurtuluşunun 99. yıl dönümü kutlandı Iğdır'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 99'uncu yıl dönümü dolayısıyla tö...           • 50 bin öğrenci çevre temizliği için el ele verdi Iğdır'da 50 bin öğrenci ile 3 bin 300 öğretmen, okullarının çevresindeki sokaklar...           • SPOR MALZEMESİ SATIN ALINACAKTIR SPOR MALZEMESİ SATIN ALINACAKTIR IĞDIR GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ GE...           • Iğdır'da kaçak cep telefonu operasyonu IĞDIR Emniyet Müdürlüğü, iş yerlerine kaçak cep telefonu ve saat operas...           • Annesinin ekmek pişirdiği tandırda yandı IĞDIR'da annesinin ekmek ve kete pişirdiği tandıra düşen 3 yaşındaki Fatma Nur Çakmaz'...           • Iğdır'daki Acısu Vadisi'nde sonbahar güzelliği Iğdır'ın Tuzluca ilçesindeki yüksek kesimli bölgeler, sonbaharın renkleriyle ayrı...           • IĞDIR İL ÖZEL İDARESİ TARIMSAL HİZMETLER MÜDÜRLÜĞÜ 2 ADET KÖYÜN (MERKEZ AKYUMAK KÖYÜ VE ARALIK İLÇESİ YTOPRAKLI KÖY&U...           
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
Son Videolar

Ermeni Soykırımı Yalanı ve Iğd
7422 İzlenme, 32 Yorum

Oba Köyünde Ermenilerin yaptığ
7633 İzlenme, 31 Yorum

Ermenilerin Iğdır'da yaptığı k
7325 İzlenme, 31 Yorum

Türk Askerinin 1940 yılında Ağ
7997 İzlenme, 33 Yorum
Haber Arşiv
     
Iğdır Siteleri

10 yılda değişen Iğdır’ım… - Erhan HACIKASIMOĞLU

10 yılda değişen Iğdır’ım…

Yazar: Erhan HACIKASIMOĞLU |  Tarih: 23 / 08 / 2019 |  Yazı Okunma: 629


         Son yıllarda bölgemizde oldukça büyük hareketlilikler sinsi planlarla inceden inceye hayata geçiriliyor. Iğdır 2009 yılından bu yana iç çekişmelerle Fetöcülerin kurbanı oldu. Hain planlar yalnızca Ülkemizi değil Iğdır’ı da derinden vurdu. Tabiki bu planlar bölgeyi ele geçirmek ve büyük Ermenistan devletini kurma umudu taşıyan Ermeni diasporası tarafından inceden inceye devreye sokuldu. Ermeniler bölgemizde açıktan açığa kendilerini göstermeseler de onların hain planlarını hayata geçirecek olan Fetö terör örgütünün figüranları Iğdır’ı ele geçirmişlerdi. 2009 yılı yerel seçimlerini sanırım hepimiz hatırlıyoruz. Bölgemizde yaşayan Azerbaycan Türklerinin elinden yönetim ve idarelerin bir anda alınması planları, ardından iktidara gelen yöneticilerin Ermenilere kucak açıp bölgede at koşturmalarına olanaklar sağlanması görülmeyecek şeyler değil.

         Kars’da Ermeniler hakimiyetini açıkça kurdular. İş adamlarından siyasilere kadar herkes neredeyse onların siyasetiyle oturup kalkıyor. Rahmetli Azerbaycan’ın merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev Doğu Anadolu bölgesinde açılması kararlaştırılan Azerbaycan Başkonsolosluğu'nun Kars’da açılması gerektiği kararını verirken Iğdırlılar ve bölgenin ileri gelen söz sahipleri buna karşı çıkmış, Başkonsolosluğun Iğdır’a açılması gerektiği yönünde girişimlerde bulunmuşlardı. Azerbaycan’ın merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, ileri görüşlü bir devlet adamı kimliğini burada ön plana çıkararak, “Ermeniler Kars’dan başlayarak bölgeye hakim olmaya çalışacaklar. Biz yalnızca konsolosluk hizmeti değil, güçlü siyasetimiz ile Ermenilerin önünü her yerde almalıyız” diyerek geleceğe yani bu günlere dikkat çekmişti.

         Kars malum artık Ermenilerin at koşturduğu bir yer oldu. Terör örgütü PKK ile işbirliği içinde neredeyse her şeyi ele geçirmiş durumda.

         Iğdır yerel yönetimini de 2009’da Fetö destekli ele geçiren Ermeni diasporası oluşturduğu kadrolarla gelecekteki siyasetini de iyice sağlamlaştırdı. 2014 yerel seçimlerini Azerbaycan Türklerinin kazanmış olmasına rağmen gücü elinde bulunduran Fetö örgütü seçimin galibi olarak Ermenilerle iş birliği içinde olan PKK adayını kazandı olarak açıkladılar. Delilli ispatlı yapılan bütün itirazlar geçersiz sayıldı. O günün seçim kurulu başkanı olan hakimler, o günün Valisi, Alay Komutanı, Emniyet Müdürü gibi as kadroda olan bütün yöneticileri bu gün Fetö terör örgütü üyeliğinden tutuklu durumdalar. Tabi o günün kumpascısı olarak bilinen KOM Müdürü Mahmut Cengiz’in akıbetinden bir haber alamadık. Bir ara Amerika’ya kaçtığı söylendi. Yasa dışı dinlemelerle kurduğu kumpaslar sonucu Iğdır’da yaşayan bir çok Azerbaycan kökenli iş adamlarını, tüccarlarını, söz sahibi, birlik beraberliği sağlayan akil insanları suçlu diye içeri alıp Fetönün Iğdır’daki Ağrı Ceza reisi Mustafa Çolker’in karşısına çıkarttırıp tutuklattı. Ağır itamlar altında kalan iş adamları ya iflas etti, yada çareyi Iğdır’ı terk etmekte gördü.

       Birde Fetö’nün Iğdır üstünde ekonomik oyunları vardı. Düne kadar kahvecilik yapan, inşaatlarda amelilik yapan, küçük bir tezgah ile iş yeri açan vesaire kişileri bir anda zengin etti. Siyaseten o dönemlerde güçlü olan Fetö’nün Iğdır’da artık kılıcı keskindi. Siyasi gücü kullanarak da bir çok Azerbaycan kökenli devlet memurunun tayinini çıkararak Iğdır’ı terk etmelerini sağladı.

         Iğdır’da yaşayan ve çoğunluğa sahip olan Azerbaycan Türklerinin nüfusu on yıl içinde yarı yarıya azaltıldı.

         Ağrı ve Van'ın durumu ortada. Van'da 50 binden fazla Ermeni yaşıyor. Ağrı'ya da kürt kimliğine sığınaraktan, girmiş durumdalar. Iğdır'a da aynı politikayı uygulayarak giriyorlar. Biz Kürdüz diyorlar. Iğdır'da yaşayan Kürtler bile Iğdır'da son yıllarda yaşamaya başlayan insanların kim olduğunu çözememiş durumdalar.

         Hal böyle olunca tabi ki Ermeni diasporası artık Iğdır’a girmiş durumda....
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google

Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdırın Sesi