Iğdır Gazetesi TÜRK DÜNYASINDA UYGULANAN SOYKIRIMLAR VE IĞDIR’DA ERMENİ KATLİAMLARI - Ziya Zakir ACAR - Iğdır Gazetesi - ığdır haberleri

Iğdır Üniversitesinde Yeşilay Semineri Düzenlendi Iğdır Üniversitesinde Yeşilay Semineri Düzenlendi Iğdır Yeşilay Şubesi, Üniversi...           • Azerbaycan'ın Bağımsızlığı 28. Yılında İstanbul’da Coşku ile Kutlandı. Azerbaycan'ın Bağımsızlığı 28.Yılında İstanbul’da Coşku ile Kutlandı Azerbaycan, 18 Ekim ...           • DÜNYA GAZETECİLER GÜNÜ KUTLAMA MESAJLARI DÜNYA GAZETECİLER GÜNÜ KUTLAMA MESAJI Basının demokratik hak ve özgürl&u...           • Belediye Eş Başkanlarımız 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü Nedeniyle Kutlama Mesajı Yayınladı Özellikle basın özgürlüğüne vurgu yapan Eş Başkanlar Yaşar Akkuş ve Eylem...           • IĞDIR ÜNİVERSİTESİ BAL VERİMİNİN ARTIRILMASI PROJESİ MALZEME ALIMI IĞDIR ÜNİVERSİTESİ BAL VERİMİNİN ARTIRILMASI PROJESİ MALZEME ALIMI ÖZEL KALEM (REKT&Oum...           • ‘III. Uluslararası Bilimler Işığında Yaratılış Kongresi’ Yapılacak Onursal Başkanlığını Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’nın ya...           • Belediyeden Engellilere %50 İndirim Iğdır Belediye Meclisinin Aldığı Karar İle Engelli Vatandaşlarımıza Ücretsiz Ulaşım Ve % 50 S...           • Atatürk Mahallesi Sakinlerinden Başkan Akkuş’a Ziyaret Atatürk Mahallesi Sakinleri, Iğdır Atatürk Mahallesi Sosyal Kültür ve Yardımla...           • Rektör Alma Van YYܒde Kalite Güvence Sistemi Toplantısı’na Katıldı Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde, 7 ayrı üniversitenin katılımıyla "Kalit...           • Başkan Akkuş, “Iğdır Basınına Büyük Önem Veriyoruz” Iğdır Belediye Başkanı Yaşar Akkuş Iğdır yerel ve ulusal basın mensuplarıyla sabah kahvaltısında b...           
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
Son Videolar

Ermeni Soykırımı Yalanı ve Iğd
7399 İzlenme, 32 Yorum

Oba Köyünde Ermenilerin yaptığ
7597 İzlenme, 31 Yorum

Ermenilerin Iğdır'da yaptığı k
7279 İzlenme, 31 Yorum

Türk Askerinin 1940 yılında Ağ
7970 İzlenme, 33 Yorum
Haber Arşiv
     
Iğdır Siteleri

TÜRK DÜNYASINDA UYGULANAN SOYKIRIMLAR VE IĞDIR’DA ERMENİ KATLİAMLARI - Ziya Zakir ACAR

TÜRK DÜNYASINDA UYGULANAN SOYKIRIMLAR VE IĞDIR’DA ERMENİ KATLİAMLARI

Yazar: Ziya Zakir ACAR |  Tarih: 03 / 10 / 2019 |  Yazı Okunma: 59


Tarih incelendiğinde sekiz soykırım varsa, yedisine Türkler maruz kalmıştır. Soykırımın coğrafyası Balkanlardan Anadolu’ya, Kıbrıs’tan Ortadoğu’ya, Kafkaslardan tüm Türkistan’a oradan Uyguristan’a kadar genişlemekte ve yüz milyonun üzerinde bir Türk nüfusun kaybına karşılık gelmektedir. “Son iki yüz yılda nüfusu ve nüfuzu hızla eriyen tek millet Türklerdir.” Bu acı ve katlanılmaz gerçeğe rağmen bu soykırımın uygulayıcısı Hristiyan dünyası ve yerli işbirlikçileri, tarihi gerçekleri tersyüz etmekte, Türkleri soykırım yapan bir millet gibi dünya kamuoyuna sunmaya çalışmaktadır.

Unutmayı ihanet ve felaket olarak kabul eden bir sosyal bilimin adı ve karşılığı olan tarih, özellikle de son iki yüz yıllık dünya tarihi Türklere karşı yapılan soykırım, katliam, işkence ve sürgünler ile doludur. “Türkler ağıt yakmayı tercih etmediğimiz ya da başka milletler gibi bizim yerimize ağıt yakacak dostlar edinemediğimiz için, bize karşı yapılan soykırımları, sürgünleri, katliamları tarih hafızamıza kazımamış, yeterince dile getirmemiş ve çabuk unutmuşuz”.

Türk Milleti tarih sahnesine çıktıkları ilk dönemlerden beri hep soykırımlara, kıyımlara ve katliamlara uğramıştır. Soykırım, katliam, işkence ve sürgünlerin katlanarak çoğalan acıları, Türklerin iliklerine, kemiklerine, hücrelerine kadar işlemiştir.

Türklerin, Batı’da Viyana, Doğu’da ise Kafkaslardan çekilmeye başladığı dönemden itibaren, dünyanın çeşitli bölgelerinde sürgün, katliam ve soykırımlara uğradığı açık bir şekilde ortadadır. Viyana’da, Mora’da, Tripoliçe’de, Kırım’da, Hocalı’da, Doğu Türkistan’da, Kerkük’te ve dünyanın birçok bölgesinde çeşitli kıyımlara uğrayan hep biz Türkler ve Müslümanlar olmuştur. Son iki yüz yıllık Türk tarihine bakıldığında Türklere yapılan kıyımlar açıkça görülmektedir. Türklerin uğradığı katliamlar sadece bugünkü sınırlarımız dışında kalan topraklarda değil, bizzat Anadolu coğrafyasında da devam etmiştir. Ancak bugün Batı kamuoyuna baktığımız zaman bu suçlamalara maruz kalan ne tezattır ki, hep Türklerdir.

Yapılan araştırmalara göre, 20. yüzyılda tüm dünyada 170 milyon insan katledilmiş veya yok olmaya terk edilmiştir. Yok, edilen bu insan nüfusunun sadece 110 milyonu yani üçte ikisi Komünist rejimin kurbanları olarak tespit edilmiştir. Bu yok edilen 110 milyon insanın üçte ikisi yani 60 milyondan fazlası da Türk soyludur. Bu rakamlar dehşet vericidir. Bugün Türkistan’da hemen hemen her evde birinci derece bir yakınını bu yüzyıl içerisindeki trajedilere kurban veren Türk soylu birine rastlamak mümkündür.

Türklere yapılan soykırımlar, kıyımlar, asimilasyon çalışmaları bugünde dünyanın gözü önünde acı ve açık bir şekilde devam etmektedir. Bugün Uyguristan’da, ezeli ve ebedi Türk yurdu olan Kırım’da, “iki devlet bir millet olarak yanı başımızda yaşayan Azerbaycan’da,” bir ateş topu olan Ortadoğu’da Türk kıyımı, kırımı ve asimilasyon çalışmaları olanca şiddeti ile devam etmektedir. Milyonlarca Türk’ün; dilini konuşması, dinini yaşaması, kültürünü devam ettirmesi yasaklanmış, insan gibi yaşama hakkı elinden alınmıştır. Her zaman olduğu gibi zulüm Türk’e olunca Batı’nın ve dünya kamuoyunun vicdan ve hukuk mekanizmaları devreye girmemiş, yaşananlara kör ve sağır kalınmıştır.

 

1980’li yıllarda yörede yaptığım araştırma ve çalışmalarda dinlediğim görgü tanıklarının anlattıkları insanın kanını donduruyor.  Ermeniler korumasız, silahsız Türk köylerine ani baskınlar düzenleyerek, gaddarca katletmişler. Göçlere sebep olmuşlar. Katliamlardan kaçarak kurtulanlar ise Aras’ın bir öbür yanına, bir bu yanına gidip gelmişler.

            Çarlık Rusya’sının bölgeyi işgal ettiği 1828 tarihinden 1912 tarihine kadar bugünkü Ermenistan’ın başşehri olan Erivan  eyaletine bağlanan bölgede yaşayan nüfusun yüzde 83,7’sini Türkler oluşturuyordu. Bu oran 1918’den sonra yüzde 4.12’ye düşmüştür.

            Iğdır’da Ermenilerin yaptıkları zulüm ve katliamların büyük kanıtları mevcuttur. Oba Köyü, Hakmehmet Köyü ve Gedikli köyü toplu katliam yerleri Ulusal basın önünde açılmış ve katliamların doğruluğu canlı şahitlerin de ifadeleri pekiştirilerek ispatlanmıştır. Ancak Iğdır’da açılmamış birçok katliam yerleri ve toplu mezarlar da mevcuttur. Küllük, Bayraktutan, Necafali, Yaycı, Koçkıran, Kadıkışlak köyleri bunlardan bir kaçıdır. Bu köylerimizde yapılacak kazı çalışmalarında görgü tanıklarının ifadelerinin doğru olacağı aşikârdır.

            Dinlediğim görgü tanıklarının görüntü ve ses kayıtlarının özet bilgilerini “Görenlerin Gözüyle Iğdır’da Ermeni Katliamı” isimli kitabımda yayınladım. Ancak anlatılanlar ve elimde bulunan arşiv belgelerinden ansiklopedi şeklinde birkaç cilt çıkacak kadar doküman mevcuttur. Yine Ermenilerin katliamına uğrayan gerçek bir hikâye olan “İçimdeki Sızı” isimli kitabım da yayınlandı. ASİM-DER tarafındanII. Baskısı çoğaltıldı. Görgü tanıklarının anlattıklarından binlerce hikâye yazılabilir.

            Canlı tanıklardan dinlediklerimden kısa bir alıntı: Hakmehmet Köyünde Kurban Bayramı arifesinde köye ani baskın yapan Ermeniler, silahsız köylüyü bir araya toplayıp birbirlerine bağlamışlar. Müslümanların Kurban Bayramını yapıyoruz diye vurup Uzun Hüseyin’in kuyusuna dolduruyormuşlar. Köyde yörenin namlı pehlivanlarından Hamza da varmış. Hamza ile kuyunun sahibi Uzun Hüseyin’i beraber kol kola bağlamışlar. Uzun Hüseyin ile Hamza kollarını çözmüşler. Uzun Hüseyin hadi kaçalım demiş. Ancak Pehlivan Hamza: Sen kaç, “benim kuzum da burada, koçum da” Oğlu da, kardeşi de tutsakların içinde imiş. Kuyunun sahibi Uzun Hüseyin kaçarak kurtuluyor. Diğerleri öldürülerek kuyuya dolduruluyor. 95 kişi…
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google

Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdırın Sesi