Iğdır Gazetesi İ S T İ K L A L M A R Ş I M I Z Y Ü Z Y A Ş I N D A (6). - Turgut ÖCAL - Iğdır Gazetesi - Iğdır gazetesi, ığdır haberleri

 

"Yarın Çok Genç Olacak Projesi" kapsamında 160 öğrenci Balıkesir'i gezdi İçişleri Bakanlığınca yürütülen "Yarın Çok Genç Olacak" projes...           • ŞEHİT BABASI OĞLUNUN İSMİNİN VERİLDİĞİ OKUL BAHÇESİNE 70 FİDAN DİKTİ IĞDIR'da Abdullah Öner (82), PKK'lı teröristlerle girilen çatışmada şeh...           • Baharın gelmesiyle gelinliğini giyen kayısı bahçeleri görsel şölen sunuyor Iğdır'ın ünlü kayısı bahçeleri, ilkbaharda açan çiçekleriyle...           • 'Yarasa kız' operasyonunda 125 kişi adliyeye sevk edildi ANKARA'da, 'yarasa kız' adını verdikleri kadınların sosyal medyada tanışıp, cinsel ilişkiye girme ...           • CHP Grup Başkanvekili Özel, CHP Iğdır İl Başkanlığını ziyaret etti CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "Önce anayasayı değiştirip sonra seçi...           • Ağrı Dağı beyaza büründü Türkiye'nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı, bölgede etkili olan kar yağışı ile yenid...           • Türkiye Gazetecilerinden Iğdır Valisi Sarıibrahim'e Ziyaret Avrupa Birliği Projesi kapsamında ilimize gelen gazeteciler Iğdır Valisi  H. Engin Sarıibrahi...           • Ticaret Bakan Yardımcısı ve Iğdır Valisi Nahcivan'da Türk Şehitliğini ziyaret etti Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay ile birlikte Na...           • Başkan Ballı'dan Çevre Bakanı Kuruma Teşekkür Karakoyunlu Belediye Başkanı Bayram Ali Ballı Ankara temaslarının meyvelerini almaya başladı. İl&c...           • Vaka sayısının arttığı Iğdır'da Vali Sarıibrahim: Acil durum ilan etmeliyiz. Iğdır Valisi Hüseyin Engin Sarıibrahim, haftalık vaka oranlarının arttığı kentte, bulaşın y&...           
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
Son Videolar

Ermeni Soykırımı Yalanı ve Iğd
8363 İzlenme, 31 Yorum

Oba Köyünde Ermenilerin yaptığ
8803 İzlenme, 30 Yorum

Ermenilerin Iğdır'da yaptığı k
8621 İzlenme, 30 Yorum

Türk Askerinin 1940 yılında Ağ
8745 İzlenme, 32 Yorum
Haber Arşiv
     
Iğdır Siteleri
Reklamlar

İ S T İ K L A L M A R Ş I M I Z Y Ü Z Y A Ş I N D A (6). - Turgut ÖCAL

İ S T İ K L A L M A R Ş I M I Z Y Ü Z Y A Ş I N D A (6).

Yazar: Turgut ÖCAL |  Tarih: 08 / 04 / 2021 |  Yazı Okunma: 28


          İ s t i k l a l  M a r ş ı n ı n  A n l a m ı

    (3. Kıta)

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.

Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım!                   

Kükremiş sel gibiyim bendimi çiğner, aşarım;

Yırtarım dağları, enginlere sığmam taşarım.

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım. Bana hangi çılgın zincir vuracakmış? Şaşarım! Kükremiş sel gibiyim: Bendimi çiğner, aşarım; dağları yırtarım, enginlere sığmam, taşarım.

Ezel, Başlangıcı olmayan, başlangıcı sonsuz demektir. Hür, esir olmayan, köle olmayan; kendi irade ve yetkisini serbestçe kullanan demektir. Çılgın, Aklını kaybetmiş; hareketlerinde dengesiz. Zincir vurmak, (Mecaz) Köle etmek, esir olmak. Şaşmak, hayrete düşmek, akıl erdirememek. Kükremek,  (Mecaz) Coşup, taşmak; kabına, yatağına sığmamak, engel tanımamak . Bent, suyun akmasını engellemek için yapılan mani, engel veya set. Engin, çok geniş, ucu bucağı belirsiz olan . Sığmak, bir şeyin içine girebilmek . Taşmak, hiçbir yere sığmamak. Ben, kelimesi ile kastedilen Türk milletidir. Bu dörtlükte hürriyet fikri işlenmiştir. “Ben” sözüyle Türk milleti kast edilmiştir. Şair, millet adına konuşuyor. Milletimizin duygu ve düşüncelerine tercüman oluyor. Millet olarak ta ezelden beridir hür yaşamış ve hür yaşayacağız. Bunu bozmaya kalkmak ancak çılgınlık olur. Bunu bozmak düşüncesinde olanlara, adeta  geçmişte dağları yırttığımız (Ergenekon)  destanımızı hatırlatmaktadır.Türk milleti tarih sahnesinde hep devlet kurmuş, devlet yönetmiş, asla esir olmamıştır.  Şair, onu bu kararından vazgeçirerek başkalarının esareti altında yaşatmayı, çılgınlık olarak değerlendirmiştir. Bunu denemeye kalkanlara Türk milleti bendini çiğneyen bir sel gibi ayağa kalkarak cevap verir. Millet, bendini çiğneyen sele, dağları yırtıp parçalayan kükremişe benzetilmiştir. Hem  teşbih, hem tenasüp hem de tenasüp edebi sanatları yapılmıştır.

 (4.Kıta)

 

Garb’ın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar,

Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var.

Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar,

 “Medeniyyet” dediğin tek dişi kalmış canavar.

Garbın ufuklarını çelik zırhlı duvar sarmışsa; benim, iman dolu göğsüm gibi serhattim (sınırlarım) vardır. “Medeniyet” dediğin tek dişi kalmış canavar ulusun (havlasın),korkma: böyle bir imanı nasıl boğar? Garp (Batı), XVIII. yy’da sanayileşmeyi yakalayarak süratle ekonomilerini düzeltmişlerdir. Bununla da kalmayıp, teknolöjük üstünlüğü de ellerinde tutmuşlardır. Bunlar aynı  zamanda güçlü olmak demektir. Birtakım sömürgeler elde ederek maalesef insanlığı sömürmeye başlamışlardır. M. Âkif’in batı diye kast ettiği de tam olarak budur. Yani onların insanlık dışı tutumlarıdır. Bu gerçeği “mecazi mürsel” edebi sanatı yaparak sunmuştur. Âfak, ufuklar demektir. Bu kelimeyle batı ülkelerinin semalarını “mürsel mecaz” edebi sanatıyla sunmuştur. Üçüncü ve dördüncü kıtalarda Türk milleti tanıtılmıştır. Bu kıtalarda, saldırgan batı karşısında İnançlı Türk milletinin hürriyet aşkı işlenmiştir. (Devam edecek).  

Çelik zırhlı duvar sözüyle, şair batının kendi semalarını bile üstün teknolojik silahlarla (savaş uçağı, füze…), vb. silahlarla koruma altına aldıklarını kast etmiştir. Bütün bu üstünlüklere karşılık benim ise yani Türk Milletinin ise yalnızca iman dolu sinesi, iman dolu göğsü vardır.

“Îman dolu olmak”, sarsılmaz iman ve inançla dolu olmak; îmanlı olmak demektir. îmana mekan arnırsa  o da insanın içidir, kalbidir ve göğsüdür. Sehat, sınırboyu, sınır, hudut analamındadır.

Ulusun, havlasın, ulusun anlamındadır. Okurken ona göre okumalı, çoğu kez hatalı vurgu ile yanlış okunup, yanlış manalar veriliyor.  Kelime, yücesin anlamında kullanılmamıştır. İstiklal Marşı, harf inkılabından önce yazıldığı için yazı eski harflerledir. Yüce anlamındaki “ulu” sözcüğü “ayın” harfi ile başlar;  havlasın anlamındaki “ulumak” sözcüğü ise “elif” ve “vav” harfleriyle başlar. Şâir, sözcüğü  zaten öyle yazmıştır. Okuyanlar hem vurguda hata yapıyorlar, hem de kelimenin tevriyeli olduğundan bahisle; yüce ve üstün anlamı da var demektedirler. Böyle okumak ve böyle yorumlamak çok yanlıştır. İstiklal marşını derslerde işleyen hocalar özellikle bu gibi konulara çok dikkat etmelidirler.

“Tek dişi kalmak”, dişleri dökülmüş olmak, yaşlanmak demektir. Bu, aynı zamanda çok görmüş geçirmi ve tecrübeli olmak demektir. “Canavar” ,yırtıcı ve kan dökmekten hoşlanan demektir. Batı, ulaştığı teknik sayesinde ülkesinin kara, deniz ve hava sınırlarını çelikten zırhlı duvarlarla koruyabilir; bizim de buna karşılık Göğüsleri îmanla dolu Mehmetçiğimiz vardır. Bu manevî güç, onların üstün silahlarını alt edecektir ve etti de… Onlar “medeniyet” maskesi altında sadece vahşice, canavarca saldırmayı bilir. Âkif’in Batı karşısına iman ve inançla çıkma düşüncesi çoğu kez tenkit de edilmiştir.

            -5-

Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma sakın;

 Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca  akın.

 Doğacaktır sana vaat ettiği günler Hakk’ın…

 Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.

Arkadaş! Sakın, yurduma alçakları uğratma! Gövdeni siper et, bu hayasızca akın dursun. Hakk’ın vaat ettiği günler, kim bilir, belki yarın belki yarından da yakın (bir zamanda) doğacaktır. Bu kıtada, Türk gençliğine hitap ediliyor. Ona bazı görevlerde yükleniyor. Yine bu kıtada Türk milletinin geleceğe güvenle bakması cesareti veriliyor. Allah(CC.), yurtlarını koruyanlara vaatte bulunuyor; Allahın vaadi elbette gerçekleşecektir: “Yurtlarından çıkarılanların ve Allah yolunda eziyet çekenlerin günahları affolunacaktır. Kur’an:3/195”  Ne zaman? Sorusunun cevabı da : “Belki yarın belki yarından da yakın olarak verilmiştir. //    (Devam edecektir).
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google

Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdırın Sesi