Iğdır Gazetesi İ S T İ K L A L M A R Ş I M I Z Y Ü Z Y A Ş I N D A (12). - Turgut ÖCAL - Iğdır Gazetesi - Iğdır gazetesi, ığdır haberleri

IĞDIR AK Parti İl Başkanlığından 17 EYLÜL ADNAN MENDERES VE YOL ARKADAŞLARININ İDAM EDİLİŞİNİN 60’INCI YIL DÖNÜMÜ BASIN AÇIKLAMASI Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde toplumsal ve siyasi unsurlarıyla birlikte ilk darbe 27 ...           • İYİ Parti Genel Başkanı Meral AKŞENER’e Yoğun İlgi Bu gün, Iğdır’a gelen İYİ Parti Genel Başkanı Meral AKŞENER’i ve beraberindeki mi...           • GÜNDÜZ GÜNEŞ,İYİ PARTİ GENEL BAŞKANI MERAL AKŞENER'İ KARŞILAMAK ÜZERE IĞDIRDA Bu gün ilimize gelecek olan İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener’i karşılamak &u...           • İYİ PARTİ IĞDIR İL TEŞKİLATI GENEL BAŞKAN AKŞENER’İ KARŞILAMAYA HAZIR İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Akşener’in Iğdır’a 15 Ağustos Çarşamba gün&u...           • Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 2021 Mart ayından bu güne 70 milyon liralık , Gençlik ve Spor yatırımı geldi. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 2021 Mart ayından bu güne 70 milyon liralık (KDV ...           • Iğdır İl Defterdarı Abdulkadir BÜYÜKFIRAT Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile ilgili Bilgilendirme yaptı İlimiz Defterdarı  Abdulkadir BÜYÜKFIRAT Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ...           • Iğdır Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanlığına Bülent BEKLEN adaylığını açıkladı Iğdır Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanlığı’na adaylığını açıklayan B...           • YAPILANDIRMA BAŞVURULARI 31 AĞUSTOS'TA SON SGK İl Müdürü Birsen Dursun, vatandaşlarımızın yapılandırma kanunun avantajlarından...           • İSTAD Başkanı Sefer Karakoyunlu’dan Gazetemize Ziyaret İSTAD Başkanı ve geçmiş dönem MHP milletvekili adayımız Sefer Karakoyunlu ve Şehit Gaz...           • KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİ ÇİFTÇİLERİMİZİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRÜYOR      İlimizde Kırsal Kalkınma desteklerinden faydalanmak için proje h...           
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
Son Videolar

Ermeni Soykırımı Yalanı ve Iğd
8751 İzlenme, 31 Yorum

Oba Köyünde Ermenilerin yaptığ
9286 İzlenme, 30 Yorum

Ermenilerin Iğdır'da yaptığı k
9021 İzlenme, 30 Yorum

Türk Askerinin 1940 yılında Ağ
9081 İzlenme, 32 Yorum
Haber Arşiv
     
Iğdır Siteleri

İ S T İ K L A L M A R Ş I M I Z Y Ü Z Y A Ş I N D A (12). - Turgut ÖCAL

İ S T İ K L A L M A R Ş I M I Z Y Ü Z Y A Ş I N D A (12).

Yazar: Turgut ÖCAL |  Tarih: 20 / 04 / 2021


Ö z b e k i s t a n  C u m h u r i y e t i  M i l l i  M a  r ş ı

Sözleri Abdulla Aripov, müziği Mutal Burhanov tarafından yazılan ve vatana (Özbekistan’a) sesleniş temelinde kurulan marş ve kelimelerin marştaki kullanılış sırasına göre nesre çevrilişi :  “Altın bu vadiler, can Özbekistan, ataların kahraman ruhu sana yar; Ulu halk kudreti coştuğu zaman, âlemi büyülüyen diyar.” Şeklinde olur. Bunlar, marştaki nakaratın nesre çevrilişidir. Şiiri, marş karakterine uygundur. Bestede ses sınırları açısından herkes tarafından söylenme zorluğu olabilir. Milli Marş :

 Güneşli, hür ülkem, halka baht, kurtuluş,

 Sen kendin dostlara yoldaş, şefkatli!

Gelişir ebediyen bilim ve fen, sanat,

Şöhretin parlasın var oldukça cihan!

Nakarat

Altın bu vadiler, can Özbekistan,

Ataların kahraman yurdu sana yar!

Ulu halk kudreti coştuğu zaman,

Âlemi büyüleyen diyar!

 

Göğsü geniş Özbek’in gitmez imanı,

Özgür genç evlatlar, sana güçlü kanat!

İstiklâl meşalesi, barış bekçisi,

Haksever, ana yurt, ebediyen ol abat!

Nakarat

Altın bu vadiler, can Özbekistan,

Ataların merdane yurdu sana yar!

Ulu halk kudreti coştuğu zaman,

Âlemi büyüleyen diyar!

  T ü r k m e n i s t a n  C u m h u r i y e t i  M i l l i  M a r ş ı 

Vatana (Türkmenistan’a) sesleniş temelinde kurulan marşın sözleri, Türkmenistan Yazarlar Birliğine, müziği Türkmenistan Bestek3arlar Birliğine aittir. Türkmenistan milli Marşında tekrarlanan kelimelerin genelinde   “vatan, yurt”  kavramları sıklıkla kullanılmıştır. Bağımsızlığın simgesi ve teminatı olan “baydag-bayrak” vb. kelimeler marş geneline serpiştirilmiştir. Bu kelimelerin marştaki kullanılış sıralamasına göre nesre çevrilişi : “ Büyük binasını Türkmen-başı’nın kurduğu kararlı devletim, ciğerim, canım; başların tacı, dillerin övgüsü Türkmenistan’ım dünya durdukça sen dur” şeklinde olur.  

 Marşta Türkmenistan Cumhuriyeti’nin ilk devlet başkanı Türkmen-başı’nın adı üç defa tekrarlanan nakarat bölümlerinde yer almaktadır. Cumhuriyetin devlet başkanını marş sözleri içinde yer alması, diğer dört cumhuriyetin Milli marşlarında görülmemektedir.

                27 Ekim 1991’de bağımsızlığını ilan eden ve Aralık 1995’te tek devlet olarak “tarafsız devlet” statüsünü benimseyen Türkmenistan’ın bu özelliği gerek marşın isminde ve gerekse sözleri içinde yer yer dikkati çekmektedir. Türkmenistan’da boylar arasındaki mücadeleye, marşta ikinci kıta’da boyların kardeşliği ve birliğini hiçbir şeyin bozamayacağının söylenmesiyle işaret edilmiştir.  Milli marş:

Türkmen-başı’nın kurduğu büyük binasını,     Kardeştir boylar, sağdır éller

Kararlı devletim, ciğerim, canım,                    Evvel ve âhir birdir bizim kanımız.

Başları tacısın sen dillerin övgüsü,                 Kasırgalar almaz, yıkmaz seller,

Dünya dursun, sen dur, Türkmenistan’ım!    Nesiller göğüs gerip, korur şanımız.

Canım kurban sana özgür yurdum,              Türkmenbaşı’nın kurduğu büyük binasını,

.Mert ataların ruhu vardır gönülde,               Kararlı devletim, ciğerim canım,

Yansız, bağımsız toprağın nurudur,              Başların tacısın sen dillerin övgüsü,

Bayrağın yüksektir dünyan önünde.             Dünya dursun, sen dur, Türk-                                                                                                                                 menistanım!

Nakarat

Türkmenbaşı’nın kurduğu büyük binasını,     Desteğimdir bu dağlar, sığınağımdır düzler,

Kararlı devletim, ciğerim, canım,                   Yazgım, namusum, kutsal yerim, vatan!

Başların tacısın sen dllerin övgüsü,               Sana kuşkuyla bakarsa kör olsun gözler,

Dünya dursun, sen dur, Türk-                    Geçmişim, geleceğim, devamım, vatan!

menistanım!                               

 Bağımsız Türk Cumhuriyetleri- milli marşlarıyla ilgili sonuç  olarak :  Turan Türk Devletlerinin Milli Marşlarındaki ortak dil, ortak inanç, ortak duygu ve düşünce kavramlarının Milli Marşlarında da kendini nasıl yansıttığını açıkça görmekteyiz.  Azerbaycan Milli marşının dışındaki diğer milli marşların orijinal yazılışı, lehçe ağırlıklı ve anlaşılması zor olacağı için,  hepsi Türkiye Türkçesiyle sunulmuştur.

Cumhuriyetlerin milli marşlarına genel olarak bakıldığında, beş Türk cumhuriyetinin Milli Marşlarında Ülke isminin vurgulandığı ve genellikle vatana seslenildiği gözlemlenir. Marşlarda ait olduğu milletin yaşantısında önemli olan kavramlar sıklık dereceleri değişik olmakla birlikte, yer almaktadır : Ata, ana dili, namus barış, bayrak, vatan, ülke, toprak, birlik, devlet, geçmiş, gelecek, gelenek, millet, halk, özgürlük vb. İsimleri nitelendirmede genellikle derece ve anlam olarak en üstünlük ifade eden sıfatlar kullanılmıştır : Altın, bin, büyük, çok, geniş, güçlü, güneşli, parlak, şanlı vb. 

                Birkaç kişi tarafından ortak yazılan marşlarda Ülke özelliklerinin ve gerçeklerinin yansıtılarak dikkatli davranıldığı, tek kişi tarafından yazılanlarda ise konu yönünden çeşitlilik olduğu dikkati çekmektedir.

Sovyet sonrasında kurulan bu beş Türk Cumhuriyetinin, yeni dünya düzeninin başlangıcında kabul edilen milli marşlarında ülke uğruna yapılmış veya yapılacak savaş ve mücadeleler yer aldığı gibi “barış”, “birlik”, “dostluk” kavramları da ifade edilmektedir. İyi dileklerle yazılmış bu yeni marşlar, Söylendikleri ülkelerin devamlılığına hizmet ettiği gibi uluslar arası barış ve düzeninin de korunmasına hizmet edecektir. (Bknz: Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı yayını olan, Ekim 2004 tarih ve 214 sayılı Türk Dünyası Tarih Dergisi)

                       K a y n a k ç a

1)Mehmed Âkif Ersoy, SAFAHAT. Neşre hazırlayan: M.Ertuğrul Düzdağ.(Eski ve yeni harflerle karşılaştırmalı neşir ve Safahat Dışında Kalan Şiirler) İstanbul, 1991.

2) Kâzım Karabekir, İstiklal Harbimiz, ( Çıkaran: Türkiye Yayınevi), İstanbul.1969.

3)Yaşar çağbayır, İstiklal Marşı’nın Tahlili. Ankara 2000.

4) Mehmed Kaplan. Şiir Tahlilleri (Cumhuriyet devri Türk Şiiri). İstanbul.1965.

5)Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları. “KUR’AN-I KERİM MEALİ”.  Ankara. 2005.

6) Türk Dünyası Araştırmaları vakfı. Türk Dünyası Tarih Dergisi. Ekim.2004 sayısı.

7) Mehmet Çetin, Kültür ve Turizm bakanlığı yayını,  İstiklal Marşı ve Mehmet Âkif Ersoy. Ankara 2003.

8) Nihat Sami Banarlı, Resimli Türk Edebiyatı Tarihiİstanbul.

9) Nihat Sami Banarlı, Metinlerle Türk ve batı Edebiyatı. İstanbul.1986.

10) Nihat Sami banarlı, Tükçenin Sırları, İstanbul.

 SON
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google

Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdırın Sesi