Iğdır Gazetesi HER HALK HAREKETİ DEVRİM DEĞİLDİR - Akay AKTAŞ - Iğdır Gazetesi - Iğdır gazetesi, ığdır haberleri

IĞDIR AK Parti İl Başkanlığından 17 EYLÜL ADNAN MENDERES VE YOL ARKADAŞLARININ İDAM EDİLİŞİNİN 60’INCI YIL DÖNÜMÜ BASIN AÇIKLAMASI Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde toplumsal ve siyasi unsurlarıyla birlikte ilk darbe 27 ...           • İYİ Parti Genel Başkanı Meral AKŞENER’e Yoğun İlgi Bu gün, Iğdır’a gelen İYİ Parti Genel Başkanı Meral AKŞENER’i ve beraberindeki mi...           • GÜNDÜZ GÜNEŞ,İYİ PARTİ GENEL BAŞKANI MERAL AKŞENER'İ KARŞILAMAK ÜZERE IĞDIRDA Bu gün ilimize gelecek olan İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener’i karşılamak &u...           • İYİ PARTİ IĞDIR İL TEŞKİLATI GENEL BAŞKAN AKŞENER’İ KARŞILAMAYA HAZIR İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Akşener’in Iğdır’a 15 Ağustos Çarşamba gün&u...           • Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 2021 Mart ayından bu güne 70 milyon liralık , Gençlik ve Spor yatırımı geldi. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 2021 Mart ayından bu güne 70 milyon liralık (KDV ...           • Iğdır İl Defterdarı Abdulkadir BÜYÜKFIRAT Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile ilgili Bilgilendirme yaptı İlimiz Defterdarı  Abdulkadir BÜYÜKFIRAT Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ...           • Iğdır Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanlığına Bülent BEKLEN adaylığını açıkladı Iğdır Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanlığı’na adaylığını açıklayan B...           • YAPILANDIRMA BAŞVURULARI 31 AĞUSTOS'TA SON SGK İl Müdürü Birsen Dursun, vatandaşlarımızın yapılandırma kanunun avantajlarından...           • İSTAD Başkanı Sefer Karakoyunlu’dan Gazetemize Ziyaret İSTAD Başkanı ve geçmiş dönem MHP milletvekili adayımız Sefer Karakoyunlu ve Şehit Gaz...           • KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİ ÇİFTÇİLERİMİZİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRÜYOR      İlimizde Kırsal Kalkınma desteklerinden faydalanmak için proje h...           
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
Son Videolar

Ermeni Soykırımı Yalanı ve Iğd
8751 İzlenme, 31 Yorum

Oba Köyünde Ermenilerin yaptığ
9286 İzlenme, 30 Yorum

Ermenilerin Iğdır'da yaptığı k
9021 İzlenme, 30 Yorum

Türk Askerinin 1940 yılında Ağ
9081 İzlenme, 32 Yorum
Haber Arşiv
     
Iğdır Siteleri

HER HALK HAREKETİ DEVRİM DEĞİLDİR - Akay AKTAŞ

HER HALK HAREKETİ DEVRİM DEĞİLDİR

Yazar: Akay AKTAŞ |  Tarih: 25 / 08 / 2021


Devrim kelimesini diyalektik materyalizm-sol literatüre göre kullanıyorum. İhtilal veya revolution karşılığı olarak yani.

 

Devrim var olan siyasal düzenin, zor kullanılarak yıkılıp, yerine daha üst bir siyasal ekonomik ve yaşam biçiminin konulmasıdır.

 

Sosyalist analizde ilkel komünal toplum, köleci toplum, burjuva toplumu, sosyalist toplum ve son aşama olarak da komünist toplum öngörülür. Ve bütün bunlar sarmal bir biçimde aşağıdan yukarıya ve genişleyerektir. İlkel komünal toplum ile komünist toplum kimi noktalarda benzerlik gösterseler bile üretim ilişkileri ve insani açıdan kuşkusuz bir ve eşdeğer olamaz.

 

Bu kısa saptamadan sonra böyle bir yazıyı neden yazma gereğini duydum.

 

Bir arkadaşla konuşuyordum. Kutsal Roma İmparatorluğunda kölelerin başı olarak, isyan çıkaran Spartaküs’ü devrimci olarak nitelemesine karşı çıktım ve devrim açısından, toplumun dinamikleri açısından Spartaküs sadece bir isyancıdır. Ve devrimci olarak değerlendirilemez dememe itiraz etti de ondan.

 

Sosyalist değerlendirme açısından köleci toplum düzeni, ilkel komünal topluma göre daha ileri bir üretim yaşam biçimini barındırır. Dolayısıyla Spartaküs’ün yaptığı, toplumu daha üst bir yaşam biçimine götürmek değil, tersine ilkel toplumu geri dönüştürür ki bu açıdan devrimci değil asidir.

 

Bunu çağımızdan daha yakın örneklerle açıklayayım.31 Mart vakasında isyancılar halk çocukları idiler. Ama isyan özünde gerici idi. Şeyh Sait İsyanı temelde halk unsurlarını barındırsa bile hareket özünde ve dayandığı fikirler açısından bir mürteci hareketidir.

 

Salvador Allende’sini yıkan yalnızca General Pinochet değildi. O’nunda halk desteği vardı. Ama hareket gerici idi. Hitler’de halk yığınlarının desteğiyle iktidara geldi. Ama devrimci değildi.

 

Daha yakın tarihe gelelim. Komşumuz İran’da Humeyni hareketi

 

tam anlamıyla halk desteği ile oldu. Şimdi biz buna devrimci bir hareket diyebilir miyiz?  İhtilal deriz ama sosyalist açıdan üretim ilişkileri açısından değil. Çünkü İran’da üretim araçları sahip değiştirmedi. Tersine sahipleri daha güçlendiler. Değişen ne oldu İran’da. Üstyapı dediğimiz hukuk, eğitim, din gibi konular farklı bir biçimde yorumlandı o kadar.

 

         Afganistan’da olanlar bunun tipik bir örneği değil midir? Hikmettin Gulbetyar ve Taliban hareketi halk hareketi sayılsa bile özünde son derece ilkel ve gerici bir iktidar değil midir?

 

         Gelin Irak’a. Irak halkının işgalci güçlere karşı mücadele etmeleri bir kurtuluş-özgürlük mücadelesi olsa bile sosyalist bir hareket midir? Sadr iktidarı ele geçirse halka vereceği sadece cennet vaadi ve intihar eylemciliğinden başka bir şey değildir

 

         Oysa siyasal bir hareketin devrim olabilmesi için üretim araçlarının, fabrikaların, toprağın atölyelerin sahiplerinin değişmesi ve geçmişe oranla daha iyi daha ileri hem niteliksel olarak daha ileri olması gerekir. Ve bu ilerleme, sıçrama halinde olacak. Üretimde dolayısıyla tüketimde de bir patlama olacak. Yığınlar refaha oluşacak ve daha mutlu daha özgür v e daha insanca yaşayacak.

 

         Ne Spartaküs böyle oldu.Ne Hitler ne Humeyni.Ve zaten kimse de bunlara devrimci filan demiyor.Ama sadece düzene başkaldırdılar diye bunlara hayranlık duyup paye verilecekse onu bilemem.Ama sosyalist anlamda değil şüphesiz.

 

         Asıl olan hareketi kimin yaptığı değil, hangi sınıfın çıkarlarına hizmet etiğidir.

 

         Ama Ulu Önder ATATÜRK tam bir devrimci idi. Toprağın sahibini değiştirmiştir. Üretene köylüye gereken değeri vererek onları özgürleştirmiştir. Bunun yeterli olamayacağını bildiği için İş Bankası marifetiyle ve devlet desteği ile sanayileşmeye çalışmıştır.

 

         Ve bütün üstyapı kurumlarını, alfabeden hukuka, siyasetten ekonomiye kadar her şeyi değiştirmiştir. Yerine daha çağdaş daha ileri ve güzellerini koymuştur. Bu nedenle ölümsüzdür. Bu nedenle büyüktür. Bu nedenle dünyadaki öncülleri ardılları da tarihin çöplüğüne atılırken o yüzyıllarla damgasını vurmuş biri olarak gönüllerde ve tarihin altın sayfalarında yerini almaya devam ediyor.

 

         Büyüklük ve ÖLMEZLİK budur.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google

Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdırın Sesi